Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletno stran https://dk.mors.si Zavezujemo se omogočati dostopnost naše spletne strani v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (Uradni list RS, št. 30/18).

Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve naše spletne strani, kot so:

  • izbira kontrastne barvne sheme,
  • odzivno oblikovanje (prilagajanje postavitve vsebine ločljivosti zaslona),
  • konsistentno in razumljivo strukturo,
  • smiselna uporaba h1, h2, h3,
  • dostopnost do spletnih obrazcev,
  • spletišče deluje predvidljivo,
  • spletne strani ne vsebujejo utripajočih vsebin.



Stopnja skladnosti

Spletna stran https://dk.mors.si je delno skladna z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.

  • skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa,
  • skenirani dokumenti v JPG obliki zapisa,
  • videovsebine nimajo tekstualnega prepisa



Priprava izjave o dostopnosti

Ta izjava je bila pripravljena  na podlagi samoocene. Izjava je bila nazadnje pregledana 20. aprila 2023.



Nedostopna vsebina spletišča DK.MORS

Zaradi pogostih posodobitev vsebin lahko obiskovalci pri brskanju po spletni strani, občasno naletijo na težave z dostopnostjo.

Obvestilo o domnevno nedostopnih vsebinah in/ali zaprosilo za informacije o nedostopnih vsebinah nam lahko pošljete po navadni ali elektronski pošti na naslov:


Knjižnično-informacijski in založniški center MO RS
Vojkova 55 a, 1000 Ljubljana
T: 01 471 28 79
e-mail: kic@mors.si
 

Izvršilni postopek

V primeru, da ugotovite odstopanja od določil Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko podate prijavo inšpektorjem za informacijsko družbo po navadni ali elektronski pošti na naslov:

Inšpektorat Republike Slovenije za informacijsko družbo
Davčna ulica 1
1000 Ljubljana
T: 01 555 58 48
e-mail: gp.irsid@gov.si




198c                                  cloudPDF 

VSEBINA SODOBNIH VOJAŠKIH IZZIVOV, letnik 22/št.3
Contemporary Military Challenges Articles

 

 

Nazaj  Nazaj na arhiv

Podkategorije



Primož Šterbenc

Zahod in muslimanski svet: akcije in reakcije

2011 / št. strani: 342 / broširano / ISBN 961-235-565-4 / Mednarodni odnosi /

V muslimanskem svetu vse od 70. let prejšnjega stoletja poteka proces tako imenovanega ponovnega dviga islama, v okviru katerega se povečuje osebna religioznost ljudi, islam vse bolj vstopa na javno področje ter se krepijo islamistične stranke, vključno z radikalnimi tendencami. Zaradi teh razlogov sociologi religije in drugi družboslovci muslimanski svet pogosto in celo praviloma navajajo kot dokaz v prid argumentu, da je tako imenovana teorija sekularizacije, ki pravi, da modernizacija neizogibno povzroča sekularizacijo, napačna. Vendar pa se zdi, da muslimanskega sveta vendarle ni mogoče tako preprosto izpostavljati v okviru trditve o napačnosti teorije sekularizacije. Na ta svet je namreč mogoče aplicirati koncept kulturne obrambe, ki pravi, da religija lahko ohranja svoj pomen, če dela še kaj drugega, kot zgolj povezuje posameznika z nadnaravnim. V primeru konflikta med dvema skupnostma, ki sledita različnim religijam, se namreč začne krepiti njuna religijska identiteta, vključno z radikalnimi tendencami. V muslimanskem svetu je religija očitno začela pridobivati neko (samo)obrambno, nacionalistično vlogo, saj pretežni del svetovnih muslimanov meni, da Zahod tudi potem, ko so muslimanske države dobile formalno neodvisnost, še naprej ohranja svoj neokolonialni nadzor nad svetom islama. To prepričanje najbolj krepita problematika Palestine in neposredni zahodni vojaški posegi v muslimanski svet. Poleg tega Zahod želi v procesu globalizacije in z neposrednimi vojaškimi posegi muslimanskemu svetu vsiliti neoliberalno ekonomsko paradigmo, ki je v diametralnem nasprotju z družbenoekonomskim pristopom islama. Brez upoštevanja koncepta kulturne obrambe tudi ni mogoče razumeti izbruha destruktivne sunitsko-šiitske državljanske vojne v Iraku po ameriško vodenem vojaškem napadu leta 2003. Državljansko vojno je mogoče pojasnjevati tudi z uporabo konstruktivističnega pristopa k razlagi vpliva religije na izbruh nasilnega konflikta.

www.mo.gov.si Kolofon  | Nastavitve piškotkov Na vrh