Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

Naslov20 years of the Republic of Slovenia in Nato: some impressions about a tiny part and the whole
Osnovni podatki o gradivu
Avtorji:Kotnik-Dvojmoč, Igor (Avtor)Jezik:Angleški jezikVrsta gradiva:NeznanoTipologija:1.02 - Pregledni znanstveni članekOrganizacija:MORS - Publikacije MORSKljučne besede:instruments of national power, small states, defence capabilities, military build-upUDK:355.02(497.4+1-622NATO)"2004/2024"ISSN pri članku:2463-9575COBISS_ID:193041411Povezava se odpre v novem oknuStatistika: 1231 ogledov; 13 prenosovPodročja:Gradivo ni uvrščeno v področja.
Datoteke:.pdf RAZ_Kotnik-Dvojmoc_Igor_i2024.pdf (513,91 KB)
Opis:Smart states, through alliances, synergistically enhance the capacity, readiness, responsiveness, resilience, sustainability and interoperability of their instruments of national power. NATO is constantly continually responding in a multidimensional way to changing security threats and operational circumstances, including by updating and upgrading concepts, plans and measures. The Alliance is also an opportunity for self-reflection; not to judge in retrospect, but to prevent mistakes in the future. We need to discuss honestly why we might be elsewhere, as had been desired and planned, but at the same time, despite our small size, we could be more courageous in pursuing different and original solutions.
Citiranje gradiva
Sekundarni jezik
Jezik:Slovenski jezikNaslov:20 let Republike Slovenije v Natu: nekateri vtisi o koščku in celotiOpis:Pametne države z zavezništvi medsebojno krepijo sposobnost, pripravljenost, odzivnost, odpornost, vzdržljivost in povezljivost instrumentov nacionalne moči. Nato se nenehno večdimenzionalno odziva na spreminjajoče se varnostne grožnje in okoliščine delovanja, tudi s posodabljanjem in izpopolnjevanjem konceptov, načrtov in ukrepov. V zavezništvu je tudi priložnost za samorefleksijo, ne zato, da bi sodili za nazaj, temveč zato, da bi preprečili napake v prihodnosti. Iskreno moramo razpravljati o tem, zakaj smo morda drugje, kot smo si želeli biti in smo to načrtovali, hkrati pa bi lahko kljub majhnosti pogumneje uveljavljali drugačne in izvirne rešitve.Ključne besede:instrumenti nacionalne moči, majhne države, obrambne zmogljivosti, naraščanje vojske