Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...kadri, osebje, načrtovanje, pridobivanje, izbira, nacionalna varnost, zaščita, vojska, obveščevalna dejavnost, elektronsko bojevanje,...Ključne besede: kadri, osebje, načrtovanje, pridobivanje, izbira, nacionalna varnost, zaščita, vojska, obveščevalna dejavnost, elektronsko bojevanje, elektronsko izvidništvoObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 9788; Prenosov: 46 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...družbena odgovornost, zunanje okolje, onesnaževanje, naravni viri, nacionalna varnost, grožnje, skrb za naravno okolje, urjenje...Ključne besede: družbena odgovornost, zunanje okolje, onesnaževanje, naravni viri, nacionalna varnost, grožnje, skrb za naravno okolje, urjenje oboroženih sil, okoljska politikaObjavljeno: 20.04.2012; Ogledov: 8906; Prenosov: 52 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: Za sodobno družbo so značilni nenehne spremembe varnostnega okolja na nacionalni, nadnacionalni in globalni ravni ter posledično vse večja raznovrstnost, kompleksnost, asimetričnost delovanja ter prepletanje različnih groženj. Ob zmanjševanju pomena klasičnih vojaških groženj (ki pa jih kljub vsemu dolgoročno ni možno izključevati) so vse bolj v ospredju nevojaške grožnje. Mednje sodijo tudi okoljske grožnje, ki zaradi svoje nepredvidljivosti in predvsem v zadnjem času zelo izrazitega multiplikativnega učinka dobivajo vse večji pomen in so ena od najpomembnejših oblik varnostnih groženj, s katero se srečujeta sodobna družba in v njenem okviru tudi Slovenija. Slovenska vojska v skladu z zakonskimi določili predstavlja pomemben element – operativno sestavino nacionalnovarnostnega sistema, zato je kot sestavni del družbe v skladu s svojo organiziranostjo in opremljenostjo poleg svojih osnovnih nalog dolžna aktivno sodelovati tudi pri izvajanju ukrepov za zmanjševanje in preprečevanje okoljskih groženj ter postopkov v primeru pojava in eskalacije teh groženj. S pravilnim pristopom in sodelovanjem z drugimi subjekti nacionalne varnosti ter celotno družbo lahko Slovenska vojska zelo pripomore k preprečevanju in zmanjševanju tovrstnih groženj oziroma aktivno sodeluje v sanaciji njihovih posledic. Poleg ustrezne zakonske podlage, dobrega načrtovanja njenega delovanja in predvsem pravočasnega odločanja o njeni uporabi so za Slovensko vojsko oziroma za njeno učinkovito sodelovanje z drugimi akterji pri izvajanju nalog s področja soočanja z okoljskimi grožnjami pomembni tudi njena usposobljenost, razpoložljivost sil in sredstev ter dobro medsebojno poznavanje s sodelujočimi. Za čim učinkovitejše soočanje s tovrstnimi grožnjami se od celotne družbe zahtevata celovit pristop in pravočasno ukrepanje ter se pričakuje, da v ta namen uporabi vse svoje razpoložljive sile in zmogljivosti. Kljub temu pa je v dosedanjih aktivnostih nivo vključevanja posameznih subjektov na te naloge variiral od primera do primera. Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...okoljske grožnje, ogroženost, varnost, nacionalna varnost, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami,...Ključne besede: okoljske grožnje, ogroženost, varnost, nacionalna varnost, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, zaščita - reševanje in pomoč, zmogljivost in pripravljenost Slovenske vojskeObjavljeno: 05.10.2012; Ogledov: 10514; Prenosov: 338 Polno besedilo (1,85 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... nacionalna varnost, represivni organi, policija, vojska, obveščevalne službe,...Ključne besede: nacionalna varnost, represivni organi, policija, vojska, obveščevalne službe, nadzor, notranji nadzor, komisije, diplomske nalogeObjavljeno: 10.06.2013; Ogledov: 9450; Prenosov: 49 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: Zagotavljanje nacionalne varnosti Republike Slovenije temelji na nacionalnih interesih in nacionalnovarnostnih ciljih države. Življenjski interes države je ohranitev neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti. Bistvo zagotavljanja nacionalne varnosti predstavlja dobrobit in napredek Republike Slovenije in njenih prebivalcev. Varnost države, njenih prebivalcev, naravnih dobrin in kulturne dediščine pa lahko omajejo različne oblike ogrožanja in tveganja. V diplomski nalogi bodo predstavljeni globalni viri, nadnacionalni in nacionalni viri ogrožanja in tveganja nacionalne varnosti Republike Slovenije. Nacionalni viri ogrožanja in tveganja so tisti, katerih povzročitelji smo v večini primerov državljani RS sami in katerih posledice prizadenejo prebivalce naše države, zato bodo v nalogi posebej predstavljeni. Predstavljeni bodo tudi najizrazitejši viri ogrožanja in tveganja zadnjega obdobja in na kakšen način lahko omilimo njihovo pojavnost oziroma njihove posledice.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... nacionalna varnost, viri ogrožanja in tveganja, globalni viri... ...Zagotavljanje nacionalne varnosti Republike Slovenije temelji na nacionalnih interesih in...Ključne besede: nacionalna varnost, viri ogrožanja in tveganja, globalni viri ogrožanja in tveganja, nadnacionalni viri ogrožanja in tveganja, nacionalni viri ogrožanja in tveganjaObjavljeno: 15.10.2013; Ogledov: 10623; Prenosov: 1640 Polno besedilo (1,25 MB)
Opis: Živimo v najtoplejšem obdobju v zadnjih 150 letih. Podnebje na Zemlji se je velikokrat spreminjalo. Vzroki spreminjanja podnebja so bili različni. Večina znanstvenikov se strinja, da je za večji del današnjega segrevanja kriv človek. Prekomerno onesnaževanje, nekontrolirano prilaščanje in izkoriščanje naravnih virov ter drastično povečanje prebivalstva vsekakor ne morejo miniti brez posledic. Pričakovano je, da bodo posledice podnebnih sprememb v prihodnje močno posegle v najosnovnejše življenjske razmere ljudi po vsem svetu. Lahko se zaostri dosegljivost vode in hrane. Pojavijo se lahko vprašanja osnovnega življenjskega prostora. Podnebne spremembe bi lahko bile povod za različne krize: politične, ekonomske, energetske, migracijske, socialne, zdravstveno-epidemiološke in druge. Nenazadnje bi lahko bile podnebne spremembe celo povod za začetek vojaških posegov. Večina držav po svetu podnebne spremembe prepoznava kot globalni vir ogrožanja, ki lahko močno ogrozi države in družbe po vsem svetu. Da bi zmanjšale vpliv človeka na okolje, so države podpisale oziroma ratificirale različne mednarodne akte ter v svojih nacionalnih zakonodajah podnebne spremembe opredelile kot resno grožnjo nacionalni varnosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...podnebne spremembe, nacionalna varnost, mednarodna varnost, toplogredni plini, ogljikov dioksid...Ključne besede: podnebne spremembe, nacionalna varnost, mednarodna varnost, toplogredni plini, ogljikov dioksidObjavljeno: 12.10.2017; Ogledov: 7050; Prenosov: 124 Polno besedilo (458,69 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... nacionalna varnost, vojaška organizacija, vodenje, poveljevanje in kontrola,...Ključne besede: nacionalna varnost, vojaška organizacija, vodenje, poveljevanje in kontrola, nadzor, vojska, inšpekcija, obrambni sistemiObjavljeno: 13.10.2017; Ogledov: 7550; Prenosov: 172 Polno besedilo (6,05 MB)
Opis: Ob hitrem spreminjanju varnostnih razmer je potrebno biti še toliko bolj pripravljen na pojav vseh vrst sodobnih tveganj in varnostnih izzivov, ki bi lahko vplivali na varno počutje, kakovost življenja in odnose med posamezniki, državami in mednarodno skupnostjo. Izhajajoč iz tega sem preučil trenutno strukturo in pripravljenost državnih organov za pravočasno ukrepanje ob pojavu groženj in tveganj nacionalni varnosti. Skladno z navedenim sem preučil nacionalnovarnostni sistem, kako je opredeljen in kot takšen zasnovan za delovanje in ukrepanje ob pojavu varnostnih tveganj in izzivov. V okviru tega sem preučil sodobnost strukturiranja le-tega s težiščem na organiziranju, delovanju in sodelovanju obveščevalnih služb ter ustreznosti le-teh na slovenskem prostoru in kakšen je njihov namen. Pri tem so mi pomagale analize in primerjave z nacionalnovarnostnima sistemoma Slovaške Republike in Izraela ter v intervjujih izražena dejstva, misli in ideje strokovnjakov s tega področja. Pri prepoznavanju obveščevalne dejavnosti sem le-to povezal z zgodnjim opozarjanjem kot možnost pravočasnega ukrepanja pri odkritju pojava morebitnih kriz na različnih področjih družbenega življenja. Skupno, obveščevalna dejavnost in zgodnje opozarjanje, pa sta me vodili k sistemu zgodnjega opozarjanja in ugotavljanju, ali je le-ta organiziran na nacionalnem nivoju, kot je načrtovan v Resoluciji o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije ali ne in ali obstaja v Sloveniji celosten pristop k zaščiti in zagotavljanju pričakove varnosti državljanov Slovenije. Iz preučevanj sem videl možnost, da bi z reorganiziranjem obveščevalnih služb, boljšim sodelovanjem, boljšo izmenjavo obveščevalnih podatkov in s celostnim pristopom lahko vzpostavili učinkovit sistem zgodnjega opozarjanja, ki bi bil na strateškem nivoju, v podporo najvišjim odločevalcem pri sprejemanju odločitev o nacionalnih interesih, zaščiti strateških ciljev in zavarovanju le-teh pred morebitnimi krizami.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...obveščevalni podatek, zgodnje opozarjanje, sistem zgodnjega opozarjanja, nacionalna varnost, ogroženost, varnostno tveganje, varnostni izzivi, mir,...Ključne besede: obveščevalna dejavnost, obveščevalna služba, obveščevalni podatek, zgodnje opozarjanje, sistem zgodnjega opozarjanja, nacionalna varnost, ogroženost, varnostno tveganje, varnostni izzivi, mir, varnostObjavljeno: 05.01.2018; Ogledov: 7569; Prenosov: 432 Polno besedilo (2,57 MB)
Opis: Morje je skozi zgodovino človeštva vedno omogočalo razvoj, saj je bilo povezava med civilizacijami in kulturami. Plovba po morju je omogočala trgovino in iskanje novih trgov ter hkrati širjenje kulture in znanosti ter razvoj človeštva. Danes že več kot 90 % mednarodne trgovinske menjave poteka po morju, zato lahko govorimo o pomorskem prometu kot sinonimu globalizacije. Pomorska varnost je zelo širok pojem, ki ima veliko opredelitev in tolmačenj, ki pa se velikokrat med seboj zelo razlikujejo, predvsem zaradi okolja in namena uporabe. Po eni izmed opredelitev je pomorska varnost kombinacija preventivnih ukrepov in odzivanja s ciljem zaščite pomorske domene pred grožnjami in namernimi protizakonitimi dejanji. Resolucija o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije kot trajni interes Republike Slovenije (RS) navaja ohranitev neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti države. Ta cilj se pomembno tiče tudi morja, saj spadajo teritorialno morje in notranje morske vode v področje nacionalnega teritorija RS, njihova obramba pa je ena izmed temeljnih nalog Slovenske vojske (SV). Obrambna strategija Republike Slovenije opredeljuje delovanje obrambnega stebra nacionalne varnosti in izraža štiri interesna področja ter pet ciljev za zagotavljanje obrambe RS. Pomorstvo SV, ki deluje predvsem kot mornariška enota, 430. mornariški divizion, je bilo od oblikovano zaradi potrebe po zagotavljanju obrambe nacionalnega akvatorija in pristanišča Koper kot strateškega objekta nacionalnega pomena. Četrt stoletja razvoja roda pomorstva SV je zlasti po vstopu v evroatlantske povezave zaznamoval intenziven razvoj zmogljivosti v smeri povezljivosti za delovanje v mednarodnem okolju ob hkratnem zavedanju, da je obramba države primarna naloga SV. Danes predstavlja rod pomorstva del SV, ki je mednarodno povezljiv in s svojim delovanjem v mednarodnem okolju prispeva k mednarodni pomorski varnosti, posredno pa s tem zagotavlja tudi nacionalno varnost RS, ki je eden izmed temeljev za delovanje države. Nadaljnji razvoj roda pomorstva je garancija, da bo SV tudi na morju zagotavljala izvajanje Obrambne strategije Republike Slovenije in s tem delovanje sistema nacionalne varnosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...pomorstvo, nacionalna varnost, pomorska varnost, obrambna strategija Republike Slovenije,...Ključne besede: pomorstvo, nacionalna varnost, pomorska varnost, obrambna strategija Republike Slovenije, rod pomorstva Slovenske vojskeObjavljeno: 30.01.2019; Ogledov: 6187; Prenosov: 94 Polno besedilo (1,05 MB)
Opis: Namen diplomskega dela je prikaz, načrtovanje in upoštevanje vseh varnostnih segmentov pri varovanju prireditve ob dnevu odprtih vrat vojašnice, kjer je veliko število obiskovalcev. Vsebina diplomskega dela je namenjena vsakemu človeku, ki se vključuje v mnoţico na kakršnikoli prireditvi (dan odprtih vrat, koncert, tekmovanja, srečanja %), saj nikoli ne pomisli, kakšni varnostni ukrepi so za to potrebni in koliko ljudi je za varnost angaţiranih. Opisano načrtovanje in izvedbo varovanja prireditve temelji na podatkih pridobljenih z usmerjenim intervjujem, lastnih izkušenj in na zakonski podlagi. Kot najpomembnejši, krovni, dokument glede varnostnih vprašanj, problematike, načrtovanja smo se oprli na dokument nacionalne varnosti, ki opredeljuje varnostna tveganja v Sloveniji. Pri tem smo ugotovili, da Slovenija ni izpostavljena večjim varnostnim tveganjem, razen naravnim in drugim nesrečam in kot posledice finančne krize tudi večjim odstotkom kriminalitete. V osrednjem delu pa smo podrobno opisali postopke zagotovitve varnosti. Glede na to, da obveščevalno-varnostna sluţba v sodelovanju z drugimi organi ni zaznala varnostne groţnje v tistem časovnem obdobju, lahko pričakujemo, da se prireditev varno izpelje. Izjema so nepredvidljivi dogodki, ki jih lahko pričakujemo v vsakem trenutku in na vsakem koraku. Skozi diplomsko delo smo ugotavljali, do kakšnih izrednih dogodkov bi lahko prišlo in za te dogodke pripravili varnostne ukrepe. Za upoštevanje primernih varnostnih ukrepov so potrebne tudi praktične izkušnje, ki nam jih je posredoval pripadnik SV Danijel Zaveljcina, ki si jih pridobiva na raznih varovanjih. Sodelovanje z lokalno policijsko postajo se je pokazala kot pozitivna izkušnja, saj je delovala predvsem preventivno in ker lokalni policisti poznajo svoje občane, lahko vodjo varnosti opozorijo tudi na tiste obiskovalce, ki imajo kriminalna nagnjenja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... nacionalna varnost, varnostne grožnje, vojska, vojašnice, prireditve, varovanje,...Ključne besede: nacionalna varnost, varnostne grožnje, vojska, vojašnice, prireditve, varovanje, varnostni ukrepi, diplomske nalogeObjavljeno: 04.09.2019; Ogledov: 6083; Prenosov: 56 Polno besedilo (499,90 KB)