Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... mirovne operacije, Kosovo, 2011-2012, foto albumi...Ključne besede: mirovne operacije, Kosovo, 2011-2012, foto albumiObjavljeno: 21.12.2012; Ogledov: 8269; Prenosov: 109 Polno besedilo (12,56 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...travme, postravmatski sindrom, slovenska vojska, mirovne operacije, kibernetika psihosocialne podpore, ogroženost...Ključne besede: travme, postravmatski sindrom, slovenska vojska, mirovne operacije, kibernetika psihosocialne podpore, ogroženostObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9153; Prenosov: 1334 Polno besedilo (105,78 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Organizacija združenih narodov je mednarodna organizacija, ki ima univerzalni značaj in danes šteje 193 članov. Njeno temeljno poslanstvo je vzdrževanje mednarodne varnosti in miru, največkrat se to odraža skozi mirovne operacije na vseh koncih sveta. Odobritev le teh je v izključni pristojnosti Varnostnega sveta, ki pa se v spremenjenih varnostnih razmerah odziva prepočasi. Njegova učinkovitost je v zadnjem obdobju opešala, vzrok je tudi v tem, da v svoji trenutni sestavi ne odraža dejanskih razmerij v svetu. Predlogov za reforme je veliko, pripravljenosti za njihovo uresničitev, predvsem na strani privilegiranih članic, pa malo. Kako, če sploh, se na spremenjene varnostne razmere po padcu berlinskega zidu odziva OZN, je tema tediplomske naloge.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...in miru, največkrat se to odraža skozi mirovne operacije na vseh koncih sveta. Odobritev le...Ključne besede: Organizacija združenih narodov, varnostni svet, reforme, mirovne operacijeObjavljeno: 21.02.2014; Ogledov: 8905; Prenosov: 232 Polno besedilo (1,06 MB)
Opis: Stabilizacijsko bojno delovanje in protiuporniško bojno delovanje sta razmeroma netradicionalni zvrsti delovanja oboroženih sil. Stabilizacijsko delovanje je svoj poln razmah doživelo po koncu hladne vojne, medtem ko je protiuporniško delovanje staro kot vojskovanje samo, res pa je tudi, da se o protiuporniškem vojskovanju govori nekoliko več po letu 2001, zaradi dogajanjav Afganistanu in Iraku. Stabilizacijske operacije se odvijajo izven matične države, cilj njih pa je v zagotovitvi varnosti, humanitarni pomoči in vzpostavitvi potrebnih lokalnih institucij. Vojaški poveljnik ima za to na razpolago številne ukrepe in vzvode, bistveno pri vsem pa je, da obvladuje razmere s čim manjšo silo, oziroma, da se izogiba uporabi sile. Protiuporniško delovanje pa od poveljnika zahteva tudi uporabo sile za dosego ciljev. Končni cilj obeh zvrsti delovanja pa je v zagotovitvi miru in varnosti ter v razvoju lokalnih varnostnih sil in agencij, ki bi uživale legitimnost med domačim prebivalstvom in bile tako sposobne prevzeti nadzor nad deželo.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...delovanje, protiuporniško bojno delovanje, mir in varnost, mirovne operacije in misije, male enote...Ključne besede: stabilizacijsko bojno delovanje, protiuporniško bojno delovanje, mir in varnost, mirovne operacije in misije, male enoteObjavljeno: 25.03.2013; Ogledov: 9802; Prenosov: 113 Polno besedilo (1,25 MB)
Opis: V sodobnem času, v katerem živimo je dejstvo, da klasičnih vojn, kot so bile Vietnamska vojna in obe zalivski, ne bo veliko. Pojavljajo pa se razne oblike Operacij v podporo miru (v nadaljevanju: PSO). Ker je operacij hkratni več in po možnosti potekajo na različnih koncih sveta, pa oborožene sile NATA ali EU rabijo zadostno število sil in vojakov, da lahko uspešno opravljajo poslanstvo, ki so ga dobili z mandatom OZN. SV na PSO sodeluje že od leta 1997, ko je na misijo ALBA odšla sanitena enota SV. Naslednja je bila enota takratnega 10. bataljona za mednarodno sodelovanjene, ki je opravljala naloge na Cipru, nato leta 1998 še vod Vojaške policije v Bosni in Hercegovini, nekaj kasneje še četa 10. Motoriziranega bataljona. Po letu 2000 so sledila mirovne operacije V Afganistanu in nazadnje v Iraku ter leta 2006 še v Libanonu.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Slovenska vojska, podpora miru, mirovne operacijeObjavljeno: 23.04.2012; Ogledov: 8544; Prenosov: 204 Polno besedilo (2,29 MB)
Opis: Prisotnost vojaških enot v globalnem svetu je vse večje. Mirovne operacije so postale eden od mehanizmov mednarodne skupnosti za reševanje sporov. Organizacija Združenih narodov je organizacija kolektivne varnosti v svetu inima legitimno pravico za izvajanje mirovnih operacij in uporabo sile. Pravnopodlago za izvajanje mirovnih operacij in uporabe sile ji dajejo mednarodno sprejete pogodbe, konvencije in sporazumi. Vsaka mirovna operacija ima svoj mandat, ki izhaja iz resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov. Vteh operacijah so na prizoriščih prisotne oborožene vojaške enote, ki imajo na podlagi mandata določena pooblastila za uporabo sile. O uporabi sile za določeno mirovno operacijo se odloča na najvišjem političnem nivoju, kjer se vobliki dokumentov prenese do slehernega vojaka na terenu. Poznavanje, jasnostin razumljivost pravil uporabe sile na terenu je ključnega pomena za uspeh mirovnih operacij, ker je od ravnanja vojakov na terenu pogosto odvisnoživljenje in smrt udeležencev mirovne operacije, sprtih strani in lokalnega prebivalstva.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...enot v globalnem svetu je vse večje. Mirovne operacije so postale eden od mehanizmov mednarodne...Ključne besede: kolektivna varnost, Slovenska vojska, mirovne operacije, pravna podlaga, pooblastilaObjavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 10055; Prenosov: 235 Polno besedilo (400,19 KB)
Opis: V svetu je veliko kriznih žarišč, kjer je največkrat prizadeto civilno prebivalstvo. Prisiljeni so, da zapustijo svoje domove, postanejo begunci ali pa notranje razseljene osebe. Naselijo se v begunskih taboriščih različnih karakteristik, kjer živijo vse do normalizacije razmer. V skladu z mednarodnimi dogovori je fizično varovanje in varnost beguncev v rokah vlade države, v kateri so begunci oz. notranje razseljene osebe. Vlada tako poizkuša v sodelovanju z UNHCR zagotoviti optimalne okoliščine za zagotovitev varnosti beguncev. V nekaterih primerih države in UNCHR tega niso sposobne, zato varovanje begunskih taborišč in pomoč pri oskrbi postane vojaška naloga. Vojska se pri varovanju in oskrbi beguncev ravna po navodilih UNHCR. Pred nalogo se mora ustrezno usposobiti, med izvajanjem naloge pa mora, ob sodelovanju z UNHCR, sodelovati tudi z nevladnimi organizacijami.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vodne bojne skupine, varovanje, begunci, begunsko taborišče, mirovne operacije, Slovenska vojska...Ključne besede: bojne skupine, vojaška taktika, vodne bojne skupine, varovanje, begunci, begunsko taborišče, mirovne operacije, Slovenska vojskaObjavljeno: 24.05.2012; Ogledov: 9442; Prenosov: 75 Polno besedilo (5,04 MB)
Opis: Namen zaključne naloge je predstaviti pomembnost motivacije in psihološke priprave vojaka pred odhodom na mirovne operacije. Mirovne operacije so trenutno najzahtevnejše aktivnosti Slovenske vojske in njenih pripadnikov. Vojaki se med pripravami in na samih mirovnih operacijah soočajo z različnimi stresnimi situacijami. Naloge, ki jih opravljajo, zahtevajo od njih posebne psihične in fizične napore, zato ne moremo pričakovati, da bodo brez dobre predhodne priprave delovali optimalno v vseh situacijah. Vojaška organizacija je v prvi vrsti odgovorna za vzpostavitev ustrezne motivacijske klime znotraj organizacije, medtem ko je vsak vojak odgovoren za svojo lastno motivacijo.. Psihologija igra pomembno vlogo v vsakem vidiku vojaškega življenja, Človek zavzema danes osrednjo mesto v vojaški organizaciji, je tisti, ki se ukvarja z orožjem, najsodobnejšo tehnologijo in je tako hkrati eden najpomembnejših faktorjev, ki vplivajo na izid vojnih operacij. Zato je zelo pomembna skrb za posameznikovo telesno in duševno zdravje. Uspešna psihološka priprava vojaka se kaže v individualnem občutku zaupanja v svoje lastne sposobnosti in moč, da doseže svoje cilje in občutku pripravljenosti, da sprejme cilj bojevanja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...motivacije in psihološke priprave vojaka pred odhodom na mirovne operacije. Mirovne operacije so trenutno najzahtevnejše aktivnosti Slovenske...Ključne besede: motivacija, motivacijske teorije, psihološka pripravljenost, vojaška psihologija, mirovne operacije, bojna moralaObjavljeno: 26.06.2012; Ogledov: 9864; Prenosov: 209 Polno besedilo (203,71 KB)
Opis: Narava mirovnih misij in vloga udeležencev v mirovnih misijah ima lahko vpliv tako na otroke, kot na partnerje udeležencev, ki so ostali doma. Družine se soočajo z različnimi stresnimi situacijami, ko se njihov družinski član udeleži mirovne misije. Poleg vsakodnevnih stresorjev predstavlja sodelovanje v mirovni misiji dodaten stres za vse družinske člane, ki se morajo soočiti s stresnimi situacijami, kot so: priprave na mirovno misijo, ločitev od družine oziroma družinskega člana za daljše časovno obdobje in po vrnitvi udeleženca ponovna vzpostavitev prejšnjega družinskega življenja. To pa povzroča dodaten stres, nesoglasja in konflikte znotraj družine, kar pa lahko privede do stresa, travme ali celo posttravmatske stresne motnje pri posameznikih ali celotni družini. Zaključna naloga govori o procesih in stopnjah, skozi katere mora družina, katere družinski član sprejme delo v mirovni misiji. Kako se bo družina soočila s posledicami mirovne misije, je odvisno od stabilnosti odnosov znotraj družine, starosti družinskih članov in njihovih osebnostnih značilnosti. Čeprav je vpliv mirovnih misij na družinsko življenje pretežno negativen, se večina družin dobro prilagodi in spopade z njihovimi posledicami.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...misije, Slovenska vojska, čustva, vojaška psihologija, mirovne operacije, stres, vojaška družina...Ključne besede: mirovne misije, Slovenska vojska, čustva, vojaška psihologija, mirovne operacije, stres, vojaška družinaObjavljeno: 06.07.2012; Ogledov: 10225; Prenosov: 207 Polno besedilo (363,64 KB)
Opis: Ta učbenik je zasnovan kot temeljno strokovno delo za potrebe izobraževanja in usposabljanja vojakov, podčastnikov, častnikov in vojaških uslužbencev Slovenske vojske, zlasti tistih, ki sodelujejo v mednarodnih vojaških operacijah v podporo miru. Hkrati je uporaben tudi kot temeljni vir informacij v procesih izobraževanja in dela vojaških pravnih svetovalcev in drugih oseb, ki morajo biti seznanjene z merodajnimi koncepti in pravili notranjega prava in mednarodnega prava, ki obvezuje Republiko Slovenijo, zlasti mednarodnega prava oboroženih spopadov in mednarodnega prava človekovih pravic. Učbenik združuje tri vsebinsko samostojne, vendar medsebojno tesno povezane dele o mednarodnem pravu oboroženih spopadov, pravni ureditvi mirovnih operacij in mednarodnem kazenskem pravu. Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...pravo, metode in načini bojevanja, uporaba sile, mirovne operacije, mednarodno kazensko pravo...Ključne besede: mednarodno pravo, oboroženi spopadi, pravni vidik, oborožene sile, vojne, civilisti, mednarodno humanitarno pravo, metode in načini bojevanja, uporaba sile, mirovne operacije, mednarodno kazensko pravoObjavljeno: 11.07.2012; Ogledov: 10126; Prenosov: 2214 Polno besedilo (3,29 MB)