Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Nadzor gibanja in prometa ter postavitev kontrolne točke na operacijah kriznega odzivanja : zaključna naloga
Marko Močnik, 2012

Abstract: Kontrolna točka je osnovni način nadzora nad premiki in prometom na območju delovanja varnostnih sil na operacijah kriznega odzivanja. Poleg tega najdemov literaturi še izraza nadzorna točka (NT) in cestna blokada. V tej nalogi, kakor tudi v realnosti je večkrat zabrisana meja med različnimi vrstami nadzora, Saj se nadzorna točka v osnovi postavlja na enak oziroma podoben način kot ostali navedeni obliki nadzora, bolje rečeno, razlika pa se pojavi pri samem načinu dela, ki je odvisen od samih pooblastil in navodil. Obspremembi pooblastil in navodil za delo, pa se lahko ena oblika nadzora preoblikuje v drugo brez večjih organizacijskih težav. Glede na način postavitve, delo na KT ter sam namen postavitve poznamo več osnovnih oblik KT: Premična, reakcijska, zasedna in stacionarna KT. Ker pa tihotapci iščejo vedno nove načine, kako zaobiti točke nadzora so se tudi varnostne sile prisiljene posluževati novejših tehnik za preprečevanje tihotapstva in zagotavljanja miru na območju mednarodnih operacij in misij. Kakor vsaka druga naloga mora tudi KT biti pred izvedbo skrbno načrtovana saj lahko le na takšen način pričakujemo uspeh ter varnost naših sil, ki je prvotnega pomena. Nalogo načrtujemo po METT-TC metodi. Po kateri v naprej preučimo nalogo, sovražnika, lastne sile in zmožnosti, zemljišče, čas in civilno okolje. Načrtovanje nam omogoči hitrejšo in lažjo postavitev KT. Že v naprej je določeno, kakšno vrsto KT bomo postavljali ter s tem tudi elemente ter mesto za njihovo postavitev. Osnovni elementi KT so: Glavni objekt (poveljniško mesto in administrativni prostor), ovire za upočasnjevanje in zaustavljanje vozil (španski jezdeci, sodi napolnjeni s peskom, betonski bloki, jež stinger), kovinska zapornica (za vstopno in izstopno stran ter težka zapornica neposredno pred vstopom v območje pregledovanja), mesto za pregled vozil, zaklonilniki za vozila in osebje, zaklonilniki za kontrolirane osebe, prometni znaki (znak STOP, znak z napisom organa ''VOJAŠKA POLICIJA'' ali ''SFOR'', opozorilne table ...), bodeča žica za zavarovanje KT, betonski bloki za zavarovanje hiše pred eksplozijo. KT se postavljajo z namenom nadzora gibanja in prometa na komunikacijah različnih vrst. Na KT poteka opazovanje, kontrola in pregled vozil ter osebja, ki prečkajo mesto postavitve KT. Enota, ki opravlja delo na KT mora biti usposobljena za delo v različnih kriznih situacijah, prepoznati mora potencialne grožnje oz. nevarnosti za mir na območju delovanja mirovnih sil in poznati postopke ter pravila delovnih nalog na območju varovanja. Tihotapci se vedno znova prilagodijo načinu dela na KT, zato bo potrebno, kakor v preteklosti, razvijati novejše postopke in uporabljati modernejšo tehniko za uspešno preprečevanje tihotapstva ter zagotavljanja mira na območju mednarodnih misij in operacij.
Found in: osebi
Keywords: operacije kriznega odzivanja, kontrolne točke, nadzor gibanja, nadzor prometa
Published: 15.03.2013; Views: 8533; Downloads: 123
.pdf Fulltext (519,77 KB)

2.
Kadrovsko načrtovanje razvoja pripadnikov VED obveščevalec
Zdravko Kac, 2012

Abstract: Z vstopom v Nato in Evropsko unijo (v nadaljevanju: EU) Republika Slovenija (v nadaljevanju: RS) skladno s svojimi nacionalnimi interesi sodeluje v mednarodnih operacijah in misijah (v nadaljevanju: MOM) na posameznih kriznih žariščih. Tako dejansko prispeva k mednarodnemu miru, varnosti in stabilnosti, po drugi strani pa se sooča z raznovrstnimi sodobnimi viri ogrožanja in tveganja varnosti. Prisotnost pripadnikov Slovenske vojske (v nadaljevanju: SV) na teh območjih lahko pomeni tudi tveganje v smislu izpostavljenosti ozemlja naše države terorizmu in drugim oblikam nevojaških groženj. Kompleksnost groženj in vedno večja globalnost zaradi razvoja sodobnih komunikacijsko informacijskih sredstev narekuje potrebo po pridobivanju obveščevalnih podatkov in informacij, za kar pa potrebujemo usposobljen in izobražen kader, ki pozna področje in vlogo vojaške obveščevalne, protiobveščevalne in varnostne dejavnosti (v nadaljevanju: VOPVD). Iz tega razloga je potrebno skrbno načrtovanje razvoja obstoječega kadra, ki že opravljajo naloge na tem področju in pridobivanje novega ustreznega kadra, ki na področje VOPVD vstopa. Z razumevanjem področja in vloge VOPVD v RS in MOM je potrebno skozi predstavitve seznaniti poveljujoče v SV in ključne odločevalce v Ministrstvu za obrambo Republike Slovenije (v nadaljevanju: MORS).
Found in: osebi
Keywords: kader, načrtovanje, izobraževanje, izbor, vojaška obveščevalna dejavnost
Published: 23.12.2019; Views: 5112; Downloads: 108
.pdf Fulltext (709,44 KB)

3.
Geografski in demografski vidiki samomorilskega terorizma
Tomaž Kokl, 2012

Abstract: Strateško varnostno okolje Republike Slovenije se vse hitreje spreminja. Nestabilnost, grožnje in tveganja, ki iz tega izhajajo predstavljajo glavni izziv globalne varnosti, s tem pa tudi varnosti Republike Slovenije. Pomen klasičnih vojaških groženj se sicer zmanjšuje, dolgoročno pa jih tudi ni mogoče povsem izključiti. Klasične vojaške oblike ogrožanja RS vse bolj nadomeščajo moderne oblike ogrožanja varnosti. Glavne značilnosti %modernih oblik% groženj so asimetričnost delovanja, kompleksnost, transnacionalni značaj, raznovrstnost in nedoločljivost struktur, vse večja stopnja organiziranosti nevarnih družbenih skupin ter njihova spretnost v uporabi sodobnih komunikacij. Odsek S-2 opravlja pomembne naloge, število teh pa se občutno poveča v procesu načrtovanja delovanj in operacijah kriznega odzivanja OKO. Zaključna naloga analizira geografske in demografske vidike samomorilskega terorizma ter motive za izvedbo tega dejanja.
Found in: osebi
Keywords: analiza, ocena, terorizem, sovražnik, asimetričnost, vreme
Published: 23.12.2019; Views: 4761; Downloads: 51
.pdf Fulltext (959,60 KB)

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top