Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

Zapri

MoD Library and Information System

Digitalna knjižnica

* old and bolonia study programme
Reset

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 10 od 10
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
2.
Sistemi na letalu Eurofighter Typhoon : zaključna naloga
Matej Erman, 2009

Found in: osebi
Keywords: letalo Eurofighter Typhoon, sistemi, avionika, oborožitev, bojna letala
Published: 03.04.2012; Views: 9776; Downloads: 140
.pdf Fulltext (2,39 MB)

3.
Operativna priprava transportnega letala na polet : zaključna naloga
Robi Resnik, 2010

Found in: osebi
Keywords: transportno letalo, priprava, polet, zračna operacija, vojska
Published: 13.04.2012; Views: 9284; Downloads: 177
.pdf Fulltext (4,56 MB)
This document has many files! More...

4.
Vloga pilota - kontrolorja združenih ognjev (FAC(A)) v združenem bojevanju
Simon Jaksetič, 2020

Abstract: Začetki razvoja zmogljivosti pilota-kontrolorja združenih ognjev (FAC(A)) segajo v obdobje obeh svetovnih vojn. Z leti in izkušnjami se je njegova vloga in uporaba v operacijah zavezniških oboroženih sil spreminjala in povečevala. Danes si praktično ne predstavljamo združenega bojevanja kopenskih, mornariških in letalskih sil brez uporabe zmogljivosti FAC(A). Prilagodljivost, hitrost, velikost pokrivanja prostora in delovanje na bojišču omogočajo poveljniku na tleh bistveno povečanje bojne moči pri izvedbi manevra. Poveljnik ob podpori te zmogljivosti tako lahko hitreje in učinkoviteje doseže zastavljene cilje. Glede na trenutne zmogljivosti Slovenske vojske zaključna naloga razišče tako materialne kot kadrovske možnosti za vzpostavitev zmogljivosti FAC(A). Trenutno razvoj Slovenske vojske temelji na razvoju in vzpostavitvi dveh bataljonskih bojnih skupin (v nadaljevanju BBSK). Vzpostavitev zmogljivosti FAC(A) bi bila tako namenjena podpori obeh BBSK z namenom povečanja njune bojne moči.
Found in: osebi
Keywords: pilot-kontrolor združenih ognjev, vloga, uporaba, razvoj zmogljivosti, letalo PC-9M
Published: 14.05.2020; Views: 10; Downloads: 8
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Bojno iskanje in reševanje (CSAR)-zmogljivosti SV
Rok Ravnak, 2020

Abstract: Bojno iskanje in reševanje je kompleksna operacija, ki zahteva uporabo posebej usposobljenih enot za iskanje in reševanje izoliranega osebja-še posebej sestreljenih letalskih posadk v bojnih razmerah, zrakoplovi, ki sodelujejo v operaciji pa morajo za to nalogo biti posebej opremljeni in oboroženi. Običajno so specializirane enote za CSAR organizirane v sklopu letalskih sil, CSAR pa predstavlja eno od ključnih funkcij za izvedbo poslanstva (core mission functions), saj je ključno za zagotavljanje morale pripadnikov letalskih sil in ohranjanje podpore domače javnosti določeni vojaški operaciji. Letalske enote SV zaenkrat s to zmogljivostjo ne razpolagajo, čeprav tudi Vojaška doktrina opredeljuje bojno iskanje in reševanje in ga uvršča med specialna delovanja Slovenske vojske. Kljub temu pa se v letalskih enotah SV že nahajajo določene zmogljivosti, ki bi jih bilo mogoče ob ustreznih manjših nadgradnjah uporabiti za naloge v sklopu bojnega iskanja in reševanja.
Found in: osebi
Keywords: bojno iskanje in reševanje, izolirano osebje, letalstvo
Published: 18.05.2020; Views: 13; Downloads: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

6.
Zračna ognjena podpora napada kopenskih sil
Luka Gorjup, 2021

Abstract: Začetki zmogljivosti neposredne zračne podpore in onemogočanja iz zraka, segajo v zgodovino prve svetovne vojne. Z razvojem novih tehnologij, se je neposredna zračna podpora izboljševala. Sodobne tehnike, taktike in postopki so se razvili po operaciji Trajna svoboda (OEF) v Afganistanu, v permisivnem zračnem prostoru, okoljih. V sedanjih študijah in razpravah prevladuje grožnja preprečitev dostopa in onemogočanje območja (A2/AD). Boj proti A2/AD je potrebno obravnavati kot skupni izziv sil, ki zahteva načrtovanje in koordinacijo misij med silami z različnimi taktičnimi zmogljivostmi. Z uvedbo digitalne neposredne zračne podpore in uvedbo letal pete generacije pa se odpirajo rešitve za reševanje A2/AD groženj. Digitalna neposredna zračna podpora doprinese k skrajšanju postopkov in časa do prvega napada, izboljša natančnost, in poveča situacijsko zavedanje. S tem pa drastično poveča uspešnost izvajanja zračne podpore, zmanjša čas do izvedbe napada, zmanjša tveganja prijateljskega ognja, ter posledično poveča uspešnost delovanja sil na tleh.
Found in: osebi
Keywords: preprečitev dostopa in onemogočanje območja, neposredna zračna podpora, digitalno podprta neposredna zračna podpora, kontrolor združenih ognjev
Published: 02.07.2021; Views: 24; Downloads: 15
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Uporaba natančnih in pametnih orožij na letalu Pilatus PC-9M v podpori kopenskim silam
Jure Potrpin, 2021

Abstract: V zaključni nalogi obravnavamo uporabo natančnih in pametnih orožij na letalu Pilatus PC-9M Hudournik v podpori kopenskih silam. V prvem delu predstavimo osnovne pojme s katerimi se srečamo pri obravnavi uporabe natančnih orožij pri izvajanju zračne podpore. Sledi pregled uporabe pametnih orožij skozi zgodovino zračnih operacij zračnih sil ZDA, NATA in Ruske federacije. V osrednjem delu sledi podrobnejši opis natančnih in pametnih bomb, raket in izstrelkov zrak-zemlja, ki bi lahko bila primerna za uporabo na letalu PC-9M Hudournik po srednji-življenjski nadgradnji. V ta namen primerjamo turbopropelerska lahka bojna letala AT-6, A-29 in Hurkus-C s PC-9M Slovenske vojske. V nadaljevanju podrobneje opišemo moderne letalske sisteme in opremo, ki bi bila primerna za vgradnjo v PC-9M z srednje-življenjsko nadgradnjo, kot so npr. barvni multifunkcijski zasloni, elektrooptična infrardeča laserska namerilna naprava, itd. V zadnjem delu na kratko predstavimo tveganja, ki so lahko prisotna pri izvajanju zračne podpore kopenskim silam ter načine kako jih lahko zmanjšamo. Dotaknili smo se tudi primernosti uporabe natančnih orožij v primerjavi z nevodljivimi tre urjenja in usposabljanja posadk lahkega bojnega letala PC-9M Hudournik.
Found in: osebi
Keywords: pametne bombe, pametna orožja, natančna-vodena orožja, vodene rakete, vodeni izstrelki, lahka bojna letala, Pilatus PC-9M Hudournik, nadgradnja, zračna podpora, bližnja zračna podpora
Published: 24.08.2021; Views: 4435; Downloads: 53
.pdf Fulltext (1,29 MB)

8.
Posodobitev letala Pilatus PC-9M za potrebe izvajanja digitalne neposredne zračne podpore (DACAS)
Tadej Trojner, 2021

Abstract: V zaključni nalogi opisujemo zmogljivost neposredne zračne podpore, ki jo v Slovenski vojski večinoma izvajamo z lahkimi bojnimi letali Pilatus PC-9M Hudournik. V prvem delu opišemo neposredno zračno podporo skozi zgodovino v Slovenski vojski. V nadaljevanju predstavimo obstoječo zmogljivost LBL Hudournik in kontrolorjev združenih ognjev ter opišemo opremo, ki se trenutno uporablja za izvajanje neposredne zračne podpore. Kasneje opišemo napredek v tehnologiji, kjer se osredotočimo na digitalno podprto neposredno zračno podporo. Na podlagi ugotovitev podamo predloge nadgradnje LBL Hudournik, ki bi omogočila izboljšanje zmogljivosti neposredne zračne podpore z vzpostavitvijo digitalne povezave med LBL Hudournik ter kontrolorji združenih ognjev, kar bi omogočilo še učinkovitejšo podporo kopenskim enotam Slovenske vojske.
Found in: osebi
Keywords: Pilatus Hudournik, lahko bojno letalo, neposredna zračna podpora, digitalno podprta neposredna zračna podpora, kontrolor združenih ognjev
Published: 30.08.2021; Views: 4846; Downloads: 84
.pdf Fulltext (840,29 KB)

9.
Vojaško taktično transportno transportno letalo C-27J SPARTAN skozi prizmo logistične podpore 15. PVL/SV
Mitja Magdič, 2022

Abstract: V sodobnem mednarodnem varnostnem okolju, ki se neprestano spreminja in nam dnevno postavlja izzive in preizkušnje moramo biti kot država na to pripravljeni. Da bi se država in njeni državljani uspešno zoperstavili takšnim izzivom moramo imeti znanje, sredstva in vire, da lahko izzive prepoznamo in se z njimi uspešno soočimo. Slovenska vojska je pomemben del nacionalno varnostnega sistema RS in je eden ključnih nosilcev mednarodne varnostne politike naše države v mednarodnem okolju za zagotavljanje mednarodne varnosti, stabilnosti in miru. Udejanja jo preko sodelovanja enot SV na operacijah in misijah. Najprimernejši transport za hitro in pravočasno premeščanje, oskrbo in morebitno evakuacijo enot SV na ta območja in z nje, je zračni letalski transport. Z izgradnjo lastnega vojaškega taktičnega transporta in s pridobitvijo taktičnega transportnega letala C-27J Spartan bo Slovenska vojska postala samozadostna pri tovrstnih zračnih transportih, kar bo povečalo odzivnost in učinkovitost pri tovrstni logistični podpori sil SV. Zaključna naloga preuči in predstavi vso logistično podporo, potrebno za uspešno delovanje taktičnega transportnega letala. Preuči transportno zračno logistično zmogljivost izbranega letala, njegovo vzdrževanje ter z oceno analize predlaga potreben letalsko tehnični kader za njegovo vzdrževanje. Z dobavo taktičnega transportnega letala bo potrebno reorganizirati obstoječo enoto v 15. PVL SV in umestiti predlagan oddelek v sistem obstoječe enote. Pri tem moramo enoto in letalo podpreti s primernim letališkim objektom na osnovnem vojaškem letališču Cerklje ob Krki.
Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, zračne sile, transportna letala, logistika, letališka infrastruktura
Published: 27.06.2022; Views: 8; Downloads: 6
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

10.
Vesoljske zmogljivosti v podporo delovanju SV
Gregor Virant, 2024

Abstract: Zaključna naloga obravnava sedanjo in potencialno uporabo vesoljskih tehnologij za izboljšanje operativnih zmogljivosti Slovenske vojske (SV). Raziskava je usmerjena v oblikovanje strateškega koncepta za učinkovito uporabo vesoljskih sistemov, pri čemer so ovrednoteni tako domači viri kot viri, ki so na voljo v okviru mednarodnih partnerstev, kot so EU, NATO in partnerske države. Glavni cilji raziskave vključujejo analizo razvoja in uporabe vesoljskih sistemov za podporo delovanju SV, opredelitev ustreznih vesoljskih sistemov in zmogljivosti, ki jih je mogoče vključiti v delovanje SV, oceno slovenskega vesoljskega sektorja in njegovega potenciala za prispevek k nacionalni obrambi ter predlog raziskovalnih in inovacijskih projektov za povečanje operativne učinkovitosti SV. Študija poudarja pomen situacijskega zavedanja v vesolju in vključevanja vesoljskih sistemov v večdomensko delovanje Zavezništva. Z analizo vloge vesoljskih sistemov v ukrajinsko-ruski vojni, naloga poudarja operativne učinke in strateške koristi, ki jih zagotavljajo vesoljske tehnologije. Ta empirična analiza služi kot podlaga za razvoj strategij in tehnologij za podporo operacijam SV v kompleksnih, večdimenzionalnih okoljih. Poleg tega so bile izvedene primerjalne analize obrambnih vesoljskih strategij držav, kot so Francija, Italija, Luksemburg in Združeno kraljestvo, da bi razumeli različne pristope k uporabi vesoljskih sistemov v sistemu nacionalne varnosti. Za pojasnitev pomena hitrega odločanja in prilagajanja v sodobnih konfliktih je bila uporabljena Boydova teorija OODA (opazuj, orientiraj se, odloči, ukrepaj). Raziskava je privedla do oblikovanja konceptualnega modela, ki analizira soodvisnosti med vesoljskimi sistemi in obrambnim sistemom ter predlaga strukturo na strateškem nivoju za upravljanje vesoljskih aktivnosti v SV. Model izpostavlja ključne vesoljske zmogljivosti (satelitske komunikacije, opazovanje Zemlje, določanje položaja, navigacijo in merjenje časa ter situacijsko zavedanje v vesolju) ter njihov pomen za podporo delovanju SV, večdomensko delovanje in sodelovanje z zavezniki. Nadalje, študija poudarja potrebo po prenovi Slovenske vesoljske strategije in drugih strateških dokumentov za vključitev vesolja kot ključne operativne domene ter predlaga konkretne raziskovalno-razvojne in inovacijske projekte na področju situacijskega zavedanja v vesolju, napredne obdelave podatkov z UI, satelitskih komunikacij, opazovanja Zemlje, določanja položaja, navigacije in merjenja časa ter razvoja majhnih satelitov. Ugotovitve kažejo, da je Slovenija vključena v projekte EU, vendar mora aktivno sodelovati pri oblikovanju prihodnjih projektov. Glede potreb SV po zmogljivostih za delovanje v domeni vesolje, raziskava identificira ključne sisteme ter predlaga njihovo umestitev v strukturo SV z reorganizacijo in nadgradnjo obstoječe strukture domene zrak. S tem raziskava potrjuje postavljeno tezo o možnosti učinkovite podpore delovanju SV s pomočjo domače vesoljske industrije, raziskovalnih ustanov in dostopnih vesoljskih sistemov EU. Raziskava nedvoumno potrjuje, da je vključevanje vesoljske domene v slovenski obrambni sistem nujno za soočanje s sodobnimi varnostnimi izzivi. V luči tega je ključnega pomena vzpostavitev ustreznega institucionalnega okvirja, ki bo omogočal učinkovito upravljanje in koordinacijo vseh vesoljskih aktivnosti v Sloveniji. Raziskava izpostavlja, da so vesoljske zmogljivosti ključne ne le za podporo operacijam, ampak tudi za uresničevanje strateških ciljev odvračanja in obrambe, kot jih opredeljuje Zavezniški koncept odvračanja in obrambe evroatlantskega območja. Zato so nadaljnji razvoj, raziskave in inovacije na področju vesoljskih tehnologij ključnega pomena za zagotovitev strateške prednosti in kredibilnosti Slovenije kot partnerja v mednarodnem okolju. Izkušnje iz Ukrajine pa nas opominjajo, da je treba delovati proaktivno in se pripraviti na prihodnje varnostne izzive, saj bodo vesoljski sistemi igrali še pomembnejšo vlogo v prihodnjih konfliktih.
Found in: osebi
Keywords: vesoljske zmogljivosti, strateški koncepti, vesoljski sistemi, situacijsko zavedanje v vesolju, večdomensko delovanje, vesoljski projekti EU, slovenska vesoljska industrija, inovacije, odvračanje
Published: 08.04.2025; Views: 533; Downloads: 5
.pdf Fulltext (2,97 MB)

Search done in 0 sec.
Top