Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: osebiKljučne besede: stres, vojaške organizacije, nadrzor stresa, družine, poveljniki, Slovenska vojskaObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9834; Prenosov: 301 Polno besedilo (767,31 KB)
Opis: Brošura je namenjena seznanjanju z najpogostejšimi vprašanji in težavami, s katerimi se pripadniki in njihove družine soočajo. Če vemo, kaj pričakovati, kako se s spremembami soočiti in kje poiskati pomoč, ko jo potrebujemo, bo vrnitev pripadnika po daljšem obdobju resnično radosten ter kar najmanj stresen dogodek za celotno družino. Vsaka dlje trajajoča ločitev družine in partnerjev zaradi odhoda na mirovno operacijo, šolanje ali drugo dolžnost v tujino, na katero pripadnika družina ne more spremljati, se slej ko prej konča z vrnitvijo v domače okolje. Proces ponovne združitve družine istočasno pomeni nove izzive tako za pripadnika in njegovega partnerja kot tudi za otroke. Vrnitev v domače okolje vključuje ponovno združevanje z osebami, ki so nam drage, ponovno spoznavanje družinskih članov, vzpostavljanje novih odnosov in s tem nove kakovosti družinskega življenja.Najdeno v: osebiObjavljeno: 05.10.2018; Ogledov: 6779; Prenosov: 61 Polno besedilo (1,37 MB)
Opis: Brošura vsebuje nasvete za pripadnike SV, ki odhajajo na mirovne operacije, službovanje ali šolanje v tujino, in njihove svojce. V času zaposlitve in razvijanja kariere v SV se od pripadnika lahko zahteva, da iz različnih razlogov prevzame dolžnost, zaradi opravljanja katere je za daljše ali krajše časovno obdobje ločen od svojcev in prijateljev. Pogosto imamo pri tem v mislih pripadnike in pripadnice, ki so napoteni na območja kriznih žarišč, kjer se vključujejo v mirovne operacije, vse več pa je tudi takšnih, ki dela in naloge opravljajo v mednarodnih poveljstvih ali so napoteni na šolanje v tujino, kamor jih družina ne more spremljati.Najdeno v: osebiObjavljeno: 05.10.2018; Ogledov: 7190; Prenosov: 69 Polno besedilo (1,37 MB)
Opis: Večina pripadnikov Slovenske vojske se v času službovanja in razvijanja kariere v SV slej ko prej sreča tudi z odhodom na mirovno operacijo. Sodelovanje SV na različnih območjih kriznih žarišč po vsem svetu je vse obsežnejše in naloge vse bolj obremenjujoče in zahtevnejše. Pripadniki in njihovi svojci se ob tem srečujejo tako s težavami, povezanimi z odhodom, kot tudi z negotovostjo v zvezi z nalogo in običajno se najprej pojavi vprašanje, ali je nevarno. Ob pripravljanju brošure sta avtorici imeli v mislih predvsem pripadnike, ki se zaradi narave svojega dela soočajo s situacijami in okoliščinami, s katerimi se večina nas običajno v življenju nikoli ne sreča.Najdeno v: osebiObjavljeno: 05.10.2018; Ogledov: 7244; Prenosov: 117 Polno besedilo (1,60 MB)
Opis: Sodobni avtorji opredeljujejo vodenje kot proces, v katerem poskušamo vplivati na ljudi, jih usmerjati, motivirati ali jih kako drugače pripraviti, da opravljajo svoje delo kar najboljše. Vodenje v vojaški organizaciji se razlikuje predvsem zaradi dejstva, da vojaški voditelj lahko vodi svoje podrejene tudi v smrt. Vojaškega voditelja (poveljnika) najbolj natančno opredelimo s tem kaj mora BITI, ZNATI in DELATI. Poveljniki so zadolženi za to, da znanja prenašajo na podrejene, slednji pa morajo biti pripravljeni, da jih sprejmejo. Pri tem pride do izraza pomen osebnostnih lastnosti, znanj in veščin, ter zmožnost učinkovitega prenosa le-teh v delovanje. Vsak poveljnik ima svoj stil vodenja, ki predstavlja določen vzorec vedenja, ki ga pri delu s podrejenimi uporablja. Transformacijski stil vodenja se smatra za najzahtevnejšega, vodja podrejene %transformira%, da presežejo lastne potrebe in interese. Iz vsega zapisanega lahko trdimo, da je z vodenjem povezano delo z ljudmi, kar opredeljujemo kot čustveni proces. Zaključimo lahko, da je vojaško voditeljstvo čustveni proces, za katerega je poznavanje čustvenih spretnosti in posedovanje čustvenih lastnosti zelo pomembno. Tega se mora zavedati vsak poveljnik, ki želi uspešno voditi vojaško organizacijo.Najdeno v: osebiKljučne besede: osebnost, voditelj, voditeljstvo, stili vodenja, poveljnik, personality, leader, leadership, leadership styles, commanderObjavljeno: 05.09.2019; Ogledov: 5216; Prenosov: 91 Polno besedilo (1,53 MB)