Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Večnacionalne vojaške enote : diplomsko delo
Bojan Pograjc, 2006

Najdeno v: osebi
Ključne besede: NATO
Objavljeno: 12.04.2012; Ogledov: 8104; Prenosov: 109
.pdf Polno besedilo (396,29 KB)

2.
Lahka bataljonska bojna skupina (LBBSK) : zaključna naloga
Pavel Jereb, 2011

Opis: S prehodom večine evropskih držav iz naborniške v poklicno vojsko, so se vojske številčno zmanjšale, dosegle pa višjo in kvalitetnejšo raven usposobljenosti, opremljenosti in izurjenosti. Istočasno so z branjenjem varnosti izven svojih nacionalnih meja morale postati hitro in lahko premestljive ter logistično samozadostne. Nove naloge, ki jih opravljajo vojske po 90-tih letih tega stoletja, zahtevajo širok spekter izurjenosti in kompleksnosti, kar pa s klasičnimi eno rodovskimi enotami ne moremo doseči. Zato prihaja do združevanja specialističnih enot in oblikovanja tako imenovanih bataljonskih skupin znotraj nacionalnih vojska, v primeru večjih zahtev ali pomanjkanja določenih zmogljivosti znotraj ene nacionalne vojske, pa se takšne enote formirajo in oblikujejo tudi znotraj dveh ali več držav. LBBSk je prvi poskus Slovenske vojske pri modularnem oblikovanju enote, ki bi zagotavljala zmogljivosti različnih specialističnih enot bodisi za potrebe lastne glavne manevrske enote, ali pa bi se uporabile za podporo delovanja enot v večnacionalnih sestavih v okviru globalnih obrambno varnostnih struktur. Delovanje vojska v večnacionalnem okolju pa ima svoje zahteve. Predvsem gre za poenotenje postopkov načrtovanja in izvajanja delovanja, za kompatibilnost opreme in oborožitvenih sistemov in poenotenje linije vodenja in poveljevanja. Pri izvajanju skupnih nalog pa za razumevanje konceptov delovanja, visoke koordiniranosti, pa tudi visokega nivoja strpnosti in medsebojnega spoštovanja. Vse to je morala in je dosegla LBBSk pri samih urjenih in pripravah za doseganje zahtevane stopnje usposobljenosti in pozneje pri delovanju v mednarodni misiji na Kosovu.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: varnost, stabilnost, mednarodno okolje, zavezništvo, modularnost, zmogljivost
Objavljeno: 22.01.2013; Ogledov: 10365; Prenosov: 181
.pdf Polno besedilo (808,98 KB)

3.
Uspešnost in učinkovitost upravljanja vojaške logistike : zaključna naloga
Vili Polšak, 2008

Opis: V interaktivnem mednarodnem okolju, ki sledi tempu globalizacije, se zaprti vojaški sistemi, s ciljem racionalizacije poslovanja, vse bolj povezujejo v multinacionalne integrirane logistične enote. Prepletenost in mrežna povezanost cilja zahtevanih funkcionalnih področij je odvisna od zmožnosti in dosežene razvojne stopnje angažiranosti. Uspešnost in učinkovitost upravljanja vojaške logistike lahko dosežemo s celostnim pristopom, in to pri vsaki stopnji procesa načrtovanja, organiziranja, usmerjanja in kontrole. Osnovni cilj uspešnosti delovanja namensko organiziranega logističnega sistema je vzpostaviti učinkovit distribucijski sistem ter izvajati smiselno poveljevanje in kontrolo nad logističnimi procesi. Učinkovitost vojaške logistike predstavlja imperativ pri doseganju uspešnosti delovanja vojaškega sistema.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vojaška logistika, logistični sistemi, menedžment, uspešnost, odzivnost, elastičnost, učinkovitost, prilagodljivost
Objavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 10232; Prenosov: 234
.pdf Polno besedilo (757,32 KB)

4.
Obrambni štab Republike Slovenije : razvojna realnost in prihodnost?
Roman Urbanč, 2008

Opis: Za spremenjeno varnostno okolje je značilna kompleksnost ogrožanja varnosti, ki se kaže predvsem v prepletanju vojaških in nevojaških groženj, preraščanju nacionalne varnosti v mednarodno in nasprotno, povečanju povezanosti in odgovornosti med subjekti zagotavljanja varnosti, kot so država, meddržavne in naddržavne ter nevladne organizacije in mednarodne korporacije. Instrumenti in mehanizmi zagotavljanja varnosti postajajo zapleteni, povezujejo pa se v sistem na ravni države in tudi mednarodne skupnosti. Spremembe v varnostnem okolju, novi izzivi nacionalni varnosti, postmoderne težnje razvitih industrijskih držav ter zmanjšanje in profesionalizacija nacionalnih armad vodijo k integraciji obrambnostrateških struktur. Glavni cilji integracije so zmanjšanje hierarhičnih ravni, racionalizacija ter zanesljivejši vojaški nasvet. Prihodnja organiziranost strateške ravni Ministrstva za obrambo naj bo taka, da bo sposobna uresničevati načelo zagotavljanja ustrezne podpore za čim učinkovitejša razvoj in delovanje Slovenske vojske, skladno s standardi Nata.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: tajnost podatkov, obrambni sistemi, organizacija obrambe, obrambni štabi, strategija, varnostno okolje, Slovenska vojska
Objavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 8339; Prenosov: 243
.pdf Polno besedilo (774,42 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh