Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: osebiKljučne besede: vojaško osebje, stres na delovnem mestu, integriteta, zadovoljstvo z delom, zadovoljstvo z življenjem, magistrska delaObjavljeno: 22.01.2015; Ogledov: 10225; Prenosov: 578 Polno besedilo (1,73 MB)
Opis: Namen diplomskega dela je bil preučiti konstrukt samozavedanja in odnos le-tega s subjektivnim blagostanjem ter izraţeno trenutno stopnjo depresivne simptomatike. Pri tem je bil del raziskovalnega problema tudi ugotoviti, ali se pripadniki in pripadnice Slovenske vojske med seboj razlikujejo v merjenih lastnostih. V raziskavi je sodelovalo 127 oseb, od tega 52 pripadnic in 75 pripadnikov Slovenske vojske. Udeleţenci so izpolnili Vprašalnik samozavedanja (SCS; Fenigstein, Scheier in Buss, 1975), Vprašalnik refleksije in ruminacije (RRQ; Trapnell in Campbell, 1999), Lestvico zadovoljstva z ţivljenjem (SWLS; Diener, Emmons, Larsen in Griffin, 1985), Vprašalnik pozitivne in negativne emocionalnosti (PANAS; Watson, Clark in Tellegen, 1988) ter Lestvico depresivnosti (CES-D; Radloff, 1977). Rezultati so pokazali, da pripadnice v primerjavi s pripadniki v večji meri usmerjajo pozornost na javne vidike sebe ter pogosteje tako ruminativno kot refleksivno razmišljajo o sebi. Nasprotno pripadniki poročajo o višjem zadovoljstvu z lastnim ţivljenjem kot pa pripadnice. Razlike med spoloma se niso izkazale na področju zasebnega samozavedanja, pozitivne emocionalnosti, negativne emocionalnosti ter trenutne stopnje depresivne simptomatike. Ugotovitve s področja povezanosti posameznih spremenljivk so pokazale, da se ruminativno samozavedanje negativno povezuje z zadovoljstvom z ţivljenjem ter pozitivno z negativno emocionalnostjo ter trenutno stopnjo depresivne simptomatike. Refleksivno samozavedanje pa se pozitivno povezuje tako s pozitivno kot tudi negativno emocionalnostjo in trenutno stopnjo depresivne simptomatike. Na podlagi rezultatov je mogoče sklepati na povezanost samozavedanja z nekaterimi kognitivnimi in emocionalnimi izidi. Izsledki raziskave predstavljajo prispevek področju psiholoških značilnosti pripadnikov Slovenske vojske, področju razlik med spoloma in povezanosti samozavedanja z ostalimi psihološkimi vidiki.Najdeno v: osebiKljučne besede: diplomska dela, samozavedanje, subjektivno blagostanje, depresivnost, razlike med spoloma, Slovenska vojska, Vprašalnik samozavedanja (SCS), Vprašalnik refleksije in ruminacije (RRQ), Lestvica pozitivne in negativne emocionalnosti (PANAS), Lestvica zadovoljstva z življenjem (SWLS), Lestvica depresivnosti (CES-D)Objavljeno: 29.04.2019; Ogledov: 5990; Prenosov: 213 Polno besedilo (749,98 KB)