Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Generallajtant Franc Rozman- Stane in general Leon Rupnik sta v 2. svetovni vojni močno vplivala na dogajanja in sta s svojimi odločitvami usodno vplivala na zgodovino slovenskega naroda. Franc Rozman- Stane se je s svojimi odločitvami izkazoval predvsem na vojaškem področju, kjer se je zelo izkazal in sodi vsekakor med največje osebnosti narodnoosvobodilnega boja. Njegove zasluge za to, da Slovenska partizanska vojska postala regularna in priznana so ogromne. Komandant Stane se je boril za slovensko ljudstvo in zato, da bi bili Slovenci gospodarji na slovenski zemlji. General Leon Rupnik pa je s svojimi odločitvami slovenski narod pripeljal do tega, da je bil Slovenec Slovencu sovražnik. Bil je idejni oče Slovenskega domobranstva, ki se je borilo na strani fašističnega okupatorja. Prihodnost slovenskega naroda je očitno videl pod okriljem nacistične Nemčije. Ob okupaciji slovenskega ozemlja, je bil glavni namen nemških sil z raznimi ukrepi uničiti slovenski narod in popolnoma germanizirati okupirano območje. Leon Rupnik jim je to s Slovenskim domobranstvom še olajšal, vendar zahvaljujoč Komandantu Stanetu in njemu podobnim v tej nameri niso uspeli.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...boj, domobranstvo, osvobodilna fronta, kolaboracija, narodnoosvobodilna vojska, vojaška zgodovina...Ključne besede: druga svetovna vojna, Slovenija, narodnoosvobodilni boj, domobranstvo, osvobodilna fronta, kolaboracija, narodnoosvobodilna vojska, vojaška zgodovinaObjavljeno: 26.06.2012; Ogledov: 11748; Prenosov: 583 Polno besedilo (295,45 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojaški poveljniki, Slovenija, zgodovina, biografije, vojaška zgodovina...Ključne besede: vojaški poveljniki, Slovenija, zgodovina, biografije, vojaška zgodovinaObjavljeno: 30.09.2013; Ogledov: 11042; Prenosov: 320 Polno besedilo (944,91 KB)
Opis: Tematska izdaja revije Vojaška zgodovina nam ponuja pričevanja pripadnikov misij na Sinajskem polotoku v obdobju od 1956 do 1967. Odred Jugoslovanske ljudske armade na Sinaju je v letih 1956-1967 sodeloval v mirovnih enotah Organizacije združenih narodov (UNEF I) vzdolž meje med Egiptom in Izraelom (na egiptovski strani). Odpoklic čet OZN in jugoslovanskega odreda je zahteval Egipt pred začetkom junijske vojne leta 1967. Odred je bil z mirovne misije odpoklican junija leta 1967, ko je prišlo do nove vojne na Bližnjem vzhodu. Misija UNEF je pomenila prvi odhod JLA v svet in s tem tudi odhod številnih Slovencev na mirovne misije. Odred je na misiji deloval enajst let, v njej je v dvaindvajsetih rotacijah sodelovalo 14.265 vojakov, umrlo jih je osem, ranjenih pa je bilo 56 pripadnikov JLA. Jugoslovanski kontingent je predstavljal 21,5 odstotka vseh sil UNEF.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Tematska izdaja revije Vojaška zgodovina nam ponuja pričevanja pripadnikov misij na...Ključne besede: Slovenci, vojaška zgodovina, EgiptObjavljeno: 09.09.2020; Ogledov: 6350; Prenosov: 194 Polno besedilo (7,77 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...ameriška vojna, ZDA, vojaška zgodovina...Ključne besede: ameriška vojna, ZDA, vojaška zgodovinaObjavljeno: 07.10.2020; Ogledov: 4286; Prenosov: 27 Polno besedilo (561,11 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Dopolnjena tematska izdaja revije Vojaška zgodovina nam ponuja pričevanja pripadnikov misij na Sinajskem polotoku v obdobju od 1956 do 1967. Odred Jugoslovanske ljudske armade na Sinaju je v letih 1956-1967 sodeloval v mirovnih enotah Organizacije združenih narodov (UNEF I) vzdolž meje med Egiptom in Izraelom (na egiptovski strani). Odpoklic čet OZN in jugoslovanskega odreda je zahteval Egipt pred začetkom junijske vojne leta 1967. Odred je bil z mirovne misije odpoklican junija leta 1967, ko je prišlo do nove vojne na Bližnjem vzhodu. Misija UNEF je pomenila prvi odhod JLA v svet in s tem tudi odhod številnih Slovencev na mirovne misije. Odred je na misiji deloval enajst let, v njej je v dvaindvajsetih rotacijah sodelovalo 14.265 vojakov, umrlo jih je osem, ranjenih pa je bilo 56 pripadnikov JLA. Jugoslovanski kontingent je predstavljal 21,5 odstotka vseh sil UNEF.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Dopolnjena tematska izdaja revije Vojaška zgodovina nam ponuja pričevanja pripadnikov misij na...Ključne besede: Slovenci, vojaška zgodovina, EgiptObjavljeno: 05.11.2020; Ogledov: 7124; Prenosov: 201 Polno besedilo (8,27 MB)
Opis: V članku so analizirane javne oblike dediščenja spomina na generala Rudolfa Maistra na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski. Raziskano je, kako se v ikonografiji javno izpostavljenih umetniških del v fizični obliki, poimenovanjih objektov in priznanj ter slovesnih ritualnih praksah odslikava Maistrova vojaška kariera. Na podlagi ovrednotenja najpogostejših javnih oblik spominjanja je narejen sklep, koliko je to stvarno kolektivno spominjanje, ki želi ohranjati ter spodbujati naklonjen odnos do slovenskega vojaškega strateškega vodja, zaslužnega, da je pomemben del slovenskega narodnostnega ozemlja del današnje Republike Slovenije.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...priznanj ter slovesnih ritualnih praksah odslikava Maistrova vojaška kariera. Na podlagi ovrednotenja najpogostejših javnih oblik... ...vojaški strateški vodja, slovenska vojaška zgodovina, junaštvo, javne predstavitve...Ključne besede: vojaški strateški vodja, slovenska vojaška zgodovina, junaštvo, javne predstavitveObjavljeno: 24.06.2021; Ogledov: 3877; Prenosov: 83 Polno besedilo (389,55 KB)
Opis: Helikopter je po zadostni tehnološki zrelosti zaradi svojih značilnih lastnosti izredne okretnosti in sposobnosti vertikalnega vzleta ter lebdenja postal zanimiv tudi za vojaške sile. Prvič je bil uporabljen v 2. svetovni vojni, od takrat pa so se njegove sposobnosti neprestano izboljševale, s tem pa so se širili tudi načini njegove uporabe. Vrh uporabe je bil dosežen v vietnamski vojni, ki je mnogokrat označena tudi kot helikopterska vojna. Po vietnamski vojni je začel razvoj vojaških helikopterjev iz različnih razlogov pešati, kljub temu pa so bili medtem razviti namenski bojni helikopterji za uničevanje tankov. Doktrina za njihovo uporabo je bila razvita z mislimi na potencialno srednjeevropsko bojišče hladne vojne, kjer bi bili uporabljeni kot uničevalci tankov in oblikovalci bojišča. V iraških vojnah se je izkazalo, da taka doktrina ni najbolj primerna, ker so helikopterji preprosto preveč ranljivi. Zato so se doktrine spreminjale in danes so bojni helikopterji uporabljeni predvsem kot izjemna ognjena in druga podpora kopenskim silam, kajti skoraj vsak helikopter lahko nastopa v več vlogah in nalogah. Temu sledi tudi Nato doktrina uporabe helikopterjev v kopenskih operacijah, katero smo sprejeli tudi v Slovenski vojski, žal pa je zaradi premajhne oborožitve naših helikopterjev ne moremo v celoti izkoristiti. Kljub temu helikopterji tudi v Slovenski vojski predstavljajo pomemben element bojne moči, ki omogoča poveljniku predvsem več manevrske svobode in izkoriščanje vseh dimenzij bojišča med delovanjem proti nasprotniku.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...helikopter, vojaška zgodovina, doktrina, manever, vietnamska vojna, iraška vojna,...Ključne besede: helikopter, vojaška zgodovina, doktrina, manever, vietnamska vojna, iraška vojna, transport, napad, izvidovanje, iskanje in reševanjeObjavljeno: 09.08.2021; Ogledov: 9; Prenosov: 5 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... vojaška zgodovina, vojna za obrambo slovenske suverenosti...Ključne besede: vojaška zgodovina, vojna za obrambo slovenske suverenostiObjavljeno: 23.12.2021; Ogledov: 3720; Prenosov: 377 Polno besedilo (1,71 MB)