Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... vojaška infrastruktura, vzdrževanje infrastrukture, investicije v infrastrukturo, Slove...Ključne besede: vojaška infrastruktura, vzdrževanje infrastrukture, investicije v infrastrukturo, Slovenska vojskaObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 8791; Prenosov: 809 Polno besedilo (769,68 KB)
Opis: Slovenija je po osamosvojitvi organizirala vojaško obrambo na način, kot je bil v nekdanji skupni drţavi. Razvijala je številčno veliko vojsko, v katero so bili vključeni z majhnim deleţem pripadniki stalne sestave ter pripadniki rezervne sestave, ki so bili v enote SV razporejeni na podlagi zakonsko obveznega sluţenja v rezervni sestavi. Pripadniki moškega spola so se usposabljanja za obrambo domovine udeleţevali na sluţenju vojaškega roka, ki je bil prav tako zakonsko obvezen za vse zdravstveno sposobne moške drţavljane, stare med 18 in 27 let. Ob nadaljnjem razvoju Slovenske vojske se je vse bolj kazala potreba po drugačnem organiziranju vojaške obrambe, ki bi tako zagotovila doseganje novih doktrinarnih in strateških obrambnih načel. Vse bolj se je kristalizirala potreba po prehodu na poklicni način popolnjevanja vojske. Slovenska vojska je s prehodom na poklicni način popolnjevanja, dopolnjenega s pogodbeno rezervo doţivela številne spremembe tako v kadrovski kot tudi v organizacijski strukturi. Vse te spremembe pa so zahtevale spremembe tudi na drugih področjih, med njimi vojaški infrastrukturi. Po izvedeni koncentraciji sil in sredstev v perspektivne objekte, ki jih uporablja Slovenska vojska, je sledilo zagotavljanje bivalnih in delovnih zmogljivosti, kjer je nastanjena poklicna vojska. Sledeč cilju razviti majhno in dobro usposobljeno vojsko, so bili posodobljeni ali na novo zgrajeni tudi nekateri objekti, namenjeni izobraţevanju, usposabljanju in urjenju. Pripadnik je najpomembnejši in ključni dejavnik v delovanju Slovenske vojske. Celostna skrb za pripadnike Slovenske vojske je postala s profesionalizacijo vojske pomembna dejavnost, ki pa do danes še ni zaţivela v celoti. Prostorska urejenost za izvajanje programov celostne skrbi za pripadnike Slovenske vojske je marsikje še v obliki načrtov.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... vojaška infrastruktura, celostna skrb, vojašnica, Slovenska vojska, military...Ključne besede: vojaška infrastruktura, celostna skrb, vojašnica, Slovenska vojska, military infrastructure, integral care, barrack, Slovenian ArmyObjavljeno: 06.07.2012; Ogledov: 9176; Prenosov: 42 Polno besedilo (729,50 KB)
Opis: Logistika je termin, ki se je najprej uporabil v vojaškem izrazoslovju, saj se je gospodarska logistika začela razvijati šele po drugi svetovni vojni. Tudi v SV se je logistika postopno razvijala in oblikovala vse do današnjih dni, ko jo v okviru transformacije ponovno čaka preoblikovanje. Tem spremembam bodo morale slediti tudi enote vojašnic, v kolikor želijo uspešno, učinkovito in ekonomično zagotavljati logistično podporo enot SV. Današnje enote vojašnic imajo zametke nastanka v zalednih enotah, ki so se skozi desetletji spreminjale in preoblikovale. Danes imamo enote vojašnic, ki zagotavljajo logistično podporo enot preko šestih funkcijskih področij logistike - oskrbovanja, premikov in transporta, vzdrževanja, zdravstvene oskrbe, vojaške infrastrukture in finančne zagotovitve. Obseg in vrste nalog so zelo raznolike od priprave hrane, zagotavljanja pitne vode, civilno-vojaškega sodelovanja, vzdrževanja infrastrukture, zagotavljanja premikov in transportov, zagotavljanja streliva in učno vadbenih sredstev, čiščenja prostorov, varstva okolja idr. Enote vojašnic bodo tudi v bodoči strukturi SV igrale pomembno vlogo pri logističnem zagotavljanju delovanja enot, zato pa potrebujejo kompetentne pripadnike, materialna in finančna sredstva in natančno opredeljene naloge tako posameznikov kot enote.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...logistika, vojaška logistika, oskrbovanje, premiki in transport, vzdrževanje, zdravstvena... ...premiki in transport, vzdrževanje, zdravstvena oskrba, vojaška infrastruktura, finančna zagotovitev, enota vojašnice...Ključne besede: logistika, vojaška logistika, oskrbovanje, premiki in transport, vzdrževanje, zdravstvena oskrba, vojaška infrastruktura, finančna zagotovitev, enota vojašniceObjavljeno: 03.11.2017; Ogledov: 6774; Prenosov: 128 Polno besedilo (550,26 KB)
Opis: Zaključna naloga z naslovom Ocena stroškov življenjskega cikla je zasnovana na primeru lahkega kolesnega oklepnega vozila 6x6 Valuk. Razlog za izbrano vrsto vozila je moč najti v pojmu interpretabilnosti, za katerega je značilna ekonomska primernost, razpoložljivost in praktična uporaba tovrstnih vozil na terenu ter dosegljivost raznovrstne dokumentacije, zlasti tiste, ki prihaja iz naslova funkcijskega področja vzdrževanja, za katerega smo mnenja, da je ključno. Izvedene operacijske raziskave in inferenčne analize iz področja vzdrževanja, predstavljajo temelj in osnovni predpogoj za uspešno izvedbo zaključne naloge ter opredelitve grobe ocene skupnih povprečnih stroškov tovrstnih vozil v življenjskem ciklu uporabe. Pri izračunu življenjskega cikla vozil smo v analizo, poleg grobih stroškov iz ključnega področja vzdrževanja, zajeli tudi okvirne stroške usposabljanja voznikov in vzdrževalcev ter okvirne infrastrukturne stroške za postavitev oziroma izgradnjo objektov, ki so primarno namenjeni shranjevanju, skladiščenju in vzdrževanju tovrstnih vozil. Zaključna naloga je zastavljena tako, da uvodoma podaja širši okvir iz geopolitičnega ozadja ter skozi vojaške dejavnike in njihovih značilnosti, bralca pripelje do finančne in s tem kontinuirane, povezane problematike, s katero smo se v Slovenski vojski, v preteklih letih recesije, srečevali. Ravno pomanjkanje finančnih sredstev in predpisanih, cikličnih investicij je v preteklem obdobju negativno vplivalo na vzdrževanje vozil, usposobljenost voznikov in vzdrževalcev ter izgradnji kot tudi vzdrževanju že obstoječih vojaških infrastrukturnih objektov tekom življenjskega cikla. Ključni problem, ki smo ga tekom izdelave zaključne naloge identificirali, leži ravno na plečih vzdrževanja vozil, ki smo jih zaradi nezadostnih finančnih sredstev v preteklih letih, pomanjkljivo in neredno vzdrževali ter s tem posledično pripeljali do roba izkoriščenosti oziroma dotrajanosti. Odločevalce smo privedli do ključnih odločitev, ali v nadaljnjem obdobju uporabe vozil izvesti modernizacijo v smeri sodobne nadgradnje in posodobitve, ali zgolj podaljšati življenjsko dobo vozil na osnovi rednega vzdrževanja ter slednja uporabljali zgolj za premik moštva? Ravno to vprašanje je predstavljalo ključno utež pri kateri smo se lotili celovitega, grobega izračuna stroškov življenjskega cikla vozil, z namenom, da bi ugotovili prelomno točko oziroma prag rentabilnosti ter v nadaljevanju podali ključne ugotovitve nadrejenim odločevalcem.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...stroškovni vidik, vzdrževanje, vojaško izobraževanje in usposabljanje, vojaška infrastruktura...Ključne besede: LKOV 6x6, življenjski cikel, stroškovni vidik, vzdrževanje, vojaško izobraževanje in usposabljanje, vojaška infrastrukturaObjavljeno: 27.08.2019; Ogledov: 12; Prenosov: 7 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Premestljivost, premičnost in samozadostnost enot Slovenske vojske, sodobna prevozna in transportna sredstva, ter nenehno spreminjajoče se okolje delovanja, zahtevajo količinsko in vsebinsko usposobljen nabor voznikov oziroma strokoven kader za izvajanje nalog. Transportne enote zagotavljajo nemoten proces delovanja logističnih tokov oskrbe in storitev v miru in vojni. Za svoje delovanje potrebujejo infrastrukturne elemente v okviru vojašnice, poligonov in vadišč, ki funkcionalno omogočajo delovne procese enote, ter posledično ustvarjajo pogoje za usposabljanje posameznika in enote. Za doseganje ciljev Slovenske vojske ter skladno z zahtevami sodobnega bojišča 21. stoletja je pomembno razmišljati o potencialnem razvoju vojaške infrastrukturne platforme na kreativni in prilagodljiv način z ciljem in namenom prilagoditi ter modernizirati posamezne infrastrukturne elemente v obstoječi vojaški infrastrukturi.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: vojaška infrastruktura, transportne enote, usposabljanje, poligon vožnje, infrastrukturni elementiObjavljeno: 22.06.2022; Ogledov: 5; Prenosov: 0 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Vojaška infrastruktura je eden izmed pomembnih elementov vojaške zmogljivosti. Zagotavlja bistvene razmere za življenje, delo in usposabljanje pripadnikov ter podporo za delovanje. Izpostavljena je novim sodobnim varnostnim grožnjam in hitremu tehnološkemu razvoju, pri čemer mora poskrbeti za potrebe vojske, biti mora finančno vzdržna in omogočati prihodnji razvoj. Vojska mora vzpostaviti infrastrukturni razvoj, ki bo zagotovil doseganje rezultatov in ohranil odzivnost na spreminjajoče se varnostno okolje ter aktualne težnje. Slovenska vojska je na podlagi analiz in zavedanja glede stanja vojaške infrastrukture, varnostnih groženj ter hitrega tehnološkega razvoja v zadnjem načrtovanem obdobju začela intenzivne procese načrtovanja razvoja in posodobitve vojaške infrastrukture. Cilj tega je stroškovno vzdržna, optimizirana in prilagojena vojaška infrastruktura, ki bo podpirala delovanje Slovenske vojske tako zdaj kot v prihodnosti.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: vojaška infrastruktura, razvoj, zmogljivost, model, trendiObjavljeno: 13.01.2023; Ogledov: 1952; Prenosov: 131 Polno besedilo (3,56 MB)