Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Vojaška skupnost je podsistem družbenega sistema. Če je vojaška skupnost homogena, soodvisna in kohezivna, je bolj odporna na stresorje. Ljudje smo socialna bitja, ki za svoj obstoj potrebujemo smisel obstoja in medsebojno soodvisnost ter toplino medčloveških odnosov. To velja tudi za vojaško skupnost. Najpomembnejši dejavnik vojaške organizacije je še vedno človek, kljub neustavljivemu tehnološkemu razvoju. Poveljniki na vseh ravneh vodenja in poveljevanja v vojski so ključnega pomena za vzpostavitev, ohranjanje in krepitev kohezivnosti zaupanih vojaških kolektivov. Pozitivna izkušnja življenja v vojaški skupnosti je lahko tisti povezovalni dejavnik v vojaškem kolektivu, ki ob zamiranju domoljubnih elementov in ob upoštevanju specifičnosti sodobne vojske in novih groženj s katerimi smo soočeni tako doma kot v tujini, predstavlja kohezivnost vojaške skupnosti.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Slovenska vojska, vojaška skupnost, kohezivnost, poveljniki, vodenje, menedžment, timiObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9265; Prenosov: 115 Polno besedilo (424,64 KB)
Opis: Podobnost miselnih modelov je pomemben dejavnik uspešnosti tima. Raziskava se je osredotočila na odnos med podobnostjo miselnih modelov vojakov in uspešnostjo vojaških timov, ki so se usposabljali za misijo v tujini. Raziskovalci so želeli preveriti, ali se podobnost miselnih modelov vojakov povezuje z njihovo pripravljenostjo na misijo, ali imajo izkušeni vojaki bolj podobne miselne modele kot neizkušeni ter ali se stopnja podobnosti miselnih modelov vojakov z usposabljanjem za misijo spremeni. Osredotočili so se na dva vidika podobnosti miselnih modelov – med vojaki v enoti ter med vojaki in poveljniki. Raziskava je zajela vojake in poveljnike 6 vodov Slovenske vojske. Miselne modele so raziskovalci merili s tehniko ocenjevanja povezanosti pojmov. Podatke o miselnih modelih so obdelali s tehniko Pathfinder, njihovo podobnost pa ocenili z različnimi merami, osnovanimi na teoriji grafov. Psihološko pripravljenost vojakov so ocenili na podlagi za raziskavo oblikovanega vprašalnika, ocene operativne pripravljenosti vodov pa sta na podlagi subjektivnega kriterija podala poveljnika čet. Izkazalo se je, da različne mere podobnosti miselnih modelov dajejo različne odgovore na raziskovalna vprašanja. Rezultati so nakazali, da so bolj psihološko pripravljeni vojaki, ki imajo sovojakom bolj podobne miselne modele in da so bolj operativno pripravljeni vodi, v katerih imajo vojaki poveljnikom bolj podobne miselne modele o odnosih. Izkazalo se je, da imajo neizkušeni vojaki bolj podobne miselne modele kot izkušeni. Z usposabljanjem so bolj podobne postale le najmočnejše neposredne povezave v miselnih modelih vojakov, celotni miselni modeli pa bolj različni.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...povezanosti pojmov, teorija grafov, Pathfinder, miselni modeli, timi, vojaško osebje, timsko delo, vzdolžne študije, učinkovitost...Ključne besede: diplomska dela, tehnika ocenjevanja povezanosti pojmov, teorija grafov, Pathfinder, miselni modeli, timi, vojaško osebje, timsko delo, vzdolžne študije, učinkovitost skupine, vojaška psihologijaObjavljeno: 29.04.2019; Ogledov: 4832; Prenosov: 29 Polno besedilo (1,28 MB)