Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...terorizem, boj proti terorizmu, protiuporniško delovanje, specialne sile, Slovenska vojska...Ključne besede: terorizem, boj proti terorizmu, protiuporniško delovanje, specialne sile, Slovenska vojskaObjavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 10988; Prenosov: 644 Polno besedilo (2,65 MB)
Opis: V zaključni nalogi je opredeljen možen razvoj Letalske Enote za Specialno Delovanje % LESD v Slovenski vojski. Preko analize varnostne situacije, študije primerov in organizacije LESD v drugih državah ter analize lastnih zmogljivosti je prikazana možna pot za razvoj cilja zmogljivosti LESD. Pri vzpostavitvi zmogljivosti je opredeljen pogled na izbor in usposabljanje kadrov ter na načrt opremljanja. Na koncu so podani še kriteriji za ohranjanje zmogljivosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Letalska enota za specialno delovanje - LESD, specialne sile, letalstvo, helikopterji, kriteriji za izgradnjo LESD,...Ključne besede: Letalska enota za specialno delovanje - LESD, specialne sile, letalstvo, helikopterji, kriteriji za izgradnjo LESD, kriteriji za ohranjanje LESDObjavljeno: 14.05.2020; Ogledov: 9; Prenosov: 5 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Sposobnost delovanja specialnih sil v kompleksnem in nepredvidljivem varnostnem okolju zahteva ustrezne prilagoditve njihovega delovanja, z iskanjem različnih strukturnih in zmogljivostnih kombinacij ter sinergij pri spoprijemanju s posebnimi nalogami. V okviru teh nalog specialne sile prepoznavajo prednosti ženskega spola, z njihovo integracijo pa nakazujejo na pomemben premik k sodobnemu razumevanju specialnih sil, temelječemu na učinkovitosti ob izkoriščanju sposobnosti obeh spolov. Specialne sile se integracije žensk lotevajo na različne načine - od oblikovanja povsem ženskih specialnih enot, mešanih timov, do vključevanja ženskih pripadnic samo za čas izvedbe specifičnih nalog. V zaključni nalogi ugotavljamo, da kljub prepoznavanju prednosti žensk pri izvajanju specifičnih nalog specialnih sil še vedno ostaja precejšnja dilema glede oblikovanja mešanih sestavov. Podobno sliko kaže tudi praksa, kjer je kljub formalni možnosti integracija žensk v specialne sile še vedno skoraj nična. Največje vprašanje predstavlja ohranjanje strogih fizičnih izbirnih kriterijev za oba spola, ki po eni strani omogočajo pripadnikom specialnih sil ohranjati elitnost v oboroženih silah po drugi strani pa zmanjšujejo njihovo dostopnost fizično šibkejšemu spolu. Prilagajanje kriterijev pa glede na teoretična in empirična spoznanja ne prispeva h kohezivnosti enote. Pri vsem tem je treba izpostaviti še dejstvo, da se problematika nanaša na specialne sile s prestižnim statusom v svetu, kjer se tovrstna vprašanja rešujejo še toliko bolj premišljeno, procesno in v daljšem časovnem okviru. Delni premiki k vključevanju žensk v specialne sile so v nekaterih državah že bili narejeni, v nobeni od teh držav pa pod nobenim pogojem s temi pristopi ne želijo oslabiti poslanstva in status specialnih sil. Slednje smo na podlagi izvedenih intervjujev ugotovili tudi na primeru Enote za specialno delovanje Slovenske vojske. Trend vključevanja žensk v specialne sile bo tako še naprej odvisen predvsem od zahtev varnostnega okolja, ki je hkrati tudi največji spodbujevalec razvoja specialnih sil.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...s posebnimi nalogami. V okviru teh nalog specialne sile prepoznavajo prednosti ženskega spola, z njihovo...Ključne besede: specialne sile, ženske v specialnih silah, izbirni postopekObjavljeno: 14.05.2020; Ogledov: 5944; Prenosov: 130 Polno besedilo (682,29 KB)
Opis: V prispevku ugotavljamo, da kljub prepoznavanju prednosti žensk pri izvajanju posebnih nalog specialnih sil še vedno ostaja precej vprašanj glede oblikovanja mešanih sestavov. Največje vprašanje predstavlja ohranjanje strogih fizičnih izbirnih meril za oba spola, ki po eni strani pomembno prispeva k vzdrževanju kohezivnosti enote in njene elitnosti v oboroženih silah ter družbi, po drugi strani pa zmanjšuje njeno dostopnost fizično šibkejšemu spolu. Premiki k vključevanju žensk v specialne sile so se v nekaterih državah že zgodili, v nobeni izmed teh držav pa s temi pristopi ne želijo oslabiti poslanstva in statusa specialnih sil. Prav to smo na podlagi izvedenih intervjujev ugotovili tudi na primeru Enote za specialno delovanje Slovenske vojske.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: specialne sile, ženske v specialnih silah, izbirni postopekObjavljeno: 28.10.2020; Ogledov: 4847; Prenosov: 50 Polno besedilo (446,93 KB)