Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Operativne zmogljivosti pomorskih sil SV za napotitve na MOM : zaključna naloga
Bogomir Tomažič, 2012

Opis: Slovenska vojska od leta 1993 razvija v svoji sestavi tudi enoto zvrsti pomorstva. V toku razvoja je sposobnost prerasla v sodobno enoto, ki razpolaga z zmogljivostmi za površinsko in podvodno delovanje. Dve patruljni ladji urita svoji posadko za izvajanje nalog na površini morja. Med te naloge sodi tudi izvajanje nadzora pomorskega prometa, ki je osnova pomorskih operacij usmerjenih proti terorizmu, piratstvu in drugim grožnjam mednarodne pomorske varnosti. Najnovejša pridobitev Slovenske vojske % večnamenska patruljna ladja Triglav 11 bo z uvedbo v operativno uporabo lahko zagotavljala zmogljivosti za napotitev v mednarodne pomorske operacije za povečevanje pomorske varnosti. Protiminski potapljači Slovenske vojske so opremljeni in izurjeni za iskanje, identifikacijo, nevtralizacijo, odstranjevanje in uničevanje morskih min in drugih eksplozivnih naprav na kopnem in morju. Svoje naloge lahko izvajajo samostojno ali v sodelovanju s pripadniki drugih mornaric v okviru mednarodnih operacij za razminiranje plitvih vod.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...pomorske varnostne operacije, protiteroristično delovanje na morju, protiminsko delovanje na morju... ...razpolaga z zmogljivostmi za površinsko in podvodno delovanje. Dve patruljni ladji urita svoji posadko za...
Ključne besede: pomorske varnostne operacije, protiteroristično delovanje na morju, protiminsko delovanje na morju
Objavljeno: 17.10.2017; Ogledov: 6724; Prenosov: 123
.pdf Polno besedilo (905,95 KB)

2.
Terorizem kot globalna in nacionalna grožnja varnosti : protiteroristično delovanje, izzivi za Slovensko vojsko
Danilo Klinar, 2018

Opis: Mednarodno varnostno okolje se spreminja, žal ugotavljamo, da ne na bolje. V zadnjem obdobju poleg vseh nevojaških virov ogrožanja znova čutimo napetosti v mednarodnih odnosih, ki lahko vodijo tudi v oborožen konflikt na območju Evrope. V tako nestabilnem okolju se organiziran kriminal in terorizem še bolj približata okolju, ki jima omogoča lažje delovanje in dosego ciljev. Mednarodni terorizem, predvsem z versko konotacijo, je danes prisoten v kar nekaj evropskih državah. Miselnost, da so države brez terorističnih napadov varne, je lahko zelo varljiva. Republika Slovenija (RS) danes skladno s svojimi zavezami sodeluje v kar nekaj misijah v tujini, ravno tako nas naša moralna drža zavezuje k zavzemanju stališč, ki so uperjena proti terorističnim organizacijam in njihovim metodam. Dodatno lahko RS v času, ko večina članic Evropske unije (EU) in Severnoatlantske zveze (North Atlantic Treaty Organization - NATO) zaostruje mehanizme zagotavljanja varnosti, postane lažje dosegljiva tarča. Skozi nalogo je terorizem opredeljen kot vir ogrožanja na globalni in nacionalni ravni. Zaradi nenehnih sprememb v mednarodnem varnostnem okolju, preventivnega delovanja ter ustrezne priprave obrambno - varnostnih organov smo izpostavili pomen izdelave ocene ogroženosti in ocene tveganja za terorizem. Teroristični napad zahteva ustrezno ukrepanje. Učinkovito ukrepanje je možno samo skozi enoten proces, kjer so postopki, mehanizmi in ukrepi ter vsi deležniki medsebojno usklajeni. Iz teh razlogov smo analizirali sistem kriznega upravljanja in vodenja ter analizirali primer, ko se vključuje Slovenska vojska (SV). V osrednjem delu naloge je opredeljena normativna podlaga za protiteroristično delovanje SV, opredeljene so naloge protiterorističnega delovanja in zmogljivosti SV, ki so pristojne, opremljene, oborožene in usposobljene za izvajanje tovrstnih nalog.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: varnost, terorizem, krizno upravljanje, protiteroristično delovanje
Objavljeno: 14.06.2018; Ogledov: 6745; Prenosov: 178
.pdf Polno besedilo (521,08 KB)

3.
Vpetost specializirane enote vojaške policije v naloge protiterorističnega delovanja
Blaž Primc, 2021

Opis: Ocena teroristične ogroženosti Republike Slovenije je trenutno ocenjena kot nizka, vendar možnosti terorističnega napada v prihodnosti ne smemo zanemariti. V letu 2020 se je manj kot 400 kilometrov od Ljubljane, na Dunaju, zgodil teroristični napad, ob katerem je bila poleg policije angažirana tudi vojska (vojaška policija). Ob morebitnem kompleksnem terorističnem napadu bo tako tudi v Sloveniji ključno hitro, učinkovito in usklajeno delovanje vseh deležnikov boja proti terorizmu v Republiki Sloveniji. Za hiter in učinkovit odziv sta ključna predhodna identifikacija primernih zmogljivosti ter zakonska podlaga za angažiranje in zakonito delovanje. Slovenska vojska ima zmogljivosti in zakonsko podlago za zakonito izvajanje nalog zoperstavljanja terorizmu. Ena ključnih enot namenjena za protiteroristično delovanje je Specializirana enota vojaške policije.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...zoperstavljanja terorizmu. Ena ključnih enot namenjena za protiteroristično delovanje je Specializirana enota vojaške policije....
Ključne besede: terorizem, nacionalna varnost, protiteroristično delovanje, specializirana enota vojaške policije (SEVP)
Objavljeno: 30.08.2021; Ogledov: 3730; Prenosov: 113
.pdf Polno besedilo (1,70 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh