Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...organizacija poslovanja, Slovenska vojska, podčastniki, karierna pot, vodenje, motivacija, diplomske naloge...Ključne besede: organizacija poslovanja, Slovenska vojska, podčastniki, karierna pot, vodenje, motivacija, diplomske nalogeObjavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 8973; Prenosov: 584 Polno besedilo (0,00 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Avtor v svoji zaključni nalogi opisuje razvoj protokola, naloge in strukturo vojaškega protokola ter razvoj in naloge Enote za protokol, ki je na strateškem nivoju zadolžena za najvišje oblike protokolarnih dogodkov. Nato preučuje glavne dokumente, ki v svojih členih predpisujejo slovesnosti, ` njihovpotek in določila kdaj se slovesnosti izvajajo. V naslednjih poglavjih se ukvarja z dokumenti, ki se morajo izdelati, če hočemo, da neka slovesnost poteka tekoče in brez neprijetnih zapletov ali zadreg. Dokumente, ki jih je preučeval tudi doda kot priloge na zaključku naloge v obliki vzorcev. Nazadnjena šteje vsa izobraževanja in usposabljanja za vojake in podčastnike in poda svoje misli o tem, kje se za te slovesnosti izvedejo, koga vse se na te slovesnosti vabi, kakšna darila so primerna za posamezen nivo izobraževanja in usposabljanja ter kdo bi bili primerni slavnostni govorniki na teh slovesnostih.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: vojaški protokol, pravila, dokumenti, ukaz, slovesnost, izobraževanje in usposabljanje, organizacija, darila, podčastnikiObjavljeno: 26.04.2012; Ogledov: 9351; Prenosov: 0
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... podčastniki, izobraževanje, usposabljanje, kakovost, evalvacija...Ključne besede: podčastniki, izobraževanje, usposabljanje, kakovost, evalvacijaObjavljeno: 07.05.2012; Ogledov: 6681; Prenosov: 26 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: Na temelju demokratično izražene politične volje za približevanje Slovenije Severnoatlantskemu zavezništvu (NATO), se je Slovenija 30. marca 1994 priključila Partnerstvu za mir (PzM) ter isto leto postala pridružena partnerica v Severnoatlantski skupščini (NAA). S priključitvijo PzM in s spremembami v mednarodnem okolju je bil nujen prehod iz množične vojske, namenjene obrambi znotraj nacionalnih meja, v manjšo, bolje opremljeno in izurjeno profesionalno vojsko. Za Slovensko vojsko (SV) je to pomenilo upoštevanje novih rešitev v organiziranosti, uporabi in delovanju, kar je vplivalo na spremembe v poveljevanju, organiziranosti in delu poveljstva in štaba, na štabne naloge in funkcije, na načela operativnega oblikovanja, na vrste in vsebine načrtovanja delovanj ter oblike osnovnih bojnih dokumentov. Skladno s cilji integracije SV v zavezništvo se uveljavijo standardi NATO. Poveljniki z notranjimi akti poveljevanja ter standardnimi operativnimi postopki (SOP) določajo organiziranost svojega poveljstva in štaba ter razdelitev štabnih funkcij in nalog z namenom učinkovite podpore poveljevanja. SV je tako organizirala poveljstva na operativni in taktični ravni. Štab, kot del poveljstva na operativni ravni, je organiziran na osnovna štabna področja, med katerimi se tri področja v SV niso uveljavila, kot je to predvideno s standardi NATO. Eno izmed teh področij je G7 % usposabljanje, vaje in učenje iz izkušenj.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...načrtovanje delovanj, štabni podčastniki, poveljstvo, funkcionalno področje G/...Ključne besede: načrtovanje delovanj, štabni podčastniki, poveljstvo, funkcionalno področje G/Objavljeno: 29.06.2015; Ogledov: 7588; Prenosov: 38 Polno besedilo (1,21 MB)
Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: diplomske naloge, vojaška oprema, oborožitev, vojaško izobraževanje, vojaško usposabljanje, vojaki, podčastnikiObjavljeno: 23.08.2016; Ogledov: 6636; Prenosov: 433 Polno besedilo (3,62 MB)
Opis: Zaradi vse bolj nepredvidljivega bojišča in potreb po prenosu večje količine podatkov v sodobnem času se pojavlja potreba po orodjih za izboljšanje procesa sprejemanja odločitev. Digitalizacija bojišča in posledično poveljevanje in kontrola (PINK) imajo številne prednosti, izmed katerih sta najpomembnejši večja hitrost in učinkovitost sprejetih odločitev. Osnovno načelo digitaliziranega bojišča je medsebojna povezava strežnikov, senzorjev in drugih naprav v omrežje, kjer poteka izmenjava podatkov v realnem času oziroma odvisno od nastavitve replikacije1 . Slovenska vojska (SV) je vzpostavila sodoben vojaški komunikacijsko-informacijski sistem poveljevanja in kontrole (KIS PINK) na strateški, operativni in taktični ravni. KIS PINK je namenjen za izboljšanje učinkovitosti poveljevanja in kontrole in tako za dvig bojne pripravljenosti enot SV. Namenjen je za zagotavljanje skupne operativne slike za delovanje SV v miru, ob krizah, izrednem in vojnem stanju, na mednarodnih vajah ter operacijah kriznega odzivanja. Aplikativni del KIS PINK, kot orodje vojaškega procesa odločanja (VPO), je namenjen štabom v poveljstvih enot in ima tri osnovne module. Prvi je namenjen spremljanju trenutne situacije, drugi modul je namenjen načrtovanju ter tretji upravljanju (administriranju) sistema. Modul za načrtovanje ima vsa potrebna orodja za učinkovitejšo izvedbo VPO, omogoča kolaborativno delo štaba (horizontalna linija) in vzporedno načrtovanje po liniji PINK v organizacijskih enotah (OE) Slovenske vojske (vertikalna linija).Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: odločanje, kontrola, komunikacijsko-informacijski sistem, sistem poveljevanja in kontrole, podčastnikiObjavljeno: 01.07.2022; Ogledov: 11; Prenosov: 5 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Delo obravnava vzpostavitev zmogljivosti odseka S-6, zadolženega za komunikacijsko-informacijski sistem v podpori poveljevanja in kontrole (KIS PINK). Skozi pregled in analizo smo delno predstavili organizacijsko strukturo upravljanja (menedžiranja) in ogrodne procese dela štabnih podčastnikov/podčastnic (v nadaljnjem besedilu se uporablja nevtralna oblika pisanja s kratico PČ) za zveze in informatiko na ravni bataljona/polka/Bataljonske bojne skupine (BBSk). Pri opisu dela in nalog PČ v odseku S-6 smo se zaradi časovne aktualnosti, osredotočili na svojevrstno vlogo PČ v vojaškem procesu odločanja, skozi razvoj zmogljivosti srednje bataljonske bojne skupine, s poudarkom na specialističnih veščinskih delih. Za interoperabilnost (angl. interoperability) BBSk z nadrejeno multilateralno sestavljeno brigado (BR), kot tudi drugimi operativnimi enotami, vključenimi v operacijo, na območju Republike Slovenije (RS) kot tudi v zavezništvu Nata/EU, je potreben celostni pristop. Vloga štabnega PČ za zveze in informatiko ima poseben pomen v procesu digitalizacije PINK v SV.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: odločanje, poveljevanje, Bataljonska bojna skupina, odsek S-6, komunikacijsko-informacijski sistemi, podčastnikiObjavljeno: 05.07.2022; Ogledov: 12; Prenosov: 6 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!