Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, obveščevalno-varnostna dejavnost, mednarodne operacije, mednarodne misije, znanje, zaščita...Ključne besede: Slovenska vojska, obveščevalno-varnostna dejavnost, mednarodne operacije, mednarodne misije, znanje, zaščitaObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 9344; Prenosov: 63 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: Lahka bataljonska skupina (LBBSK) je zmogljivost, v kateri se združujejo in integrirajo vse bojne funkcije. Na taktični ravni so obveščevalni podatki prirejeni glede na cilje operacije in glede na specifične zahteve uporabnika. Na taktični ravni obveščevalni podatki podpirajo izvajanje bojevanja in delovanja. Taktični obveščevalni podatki so značilni po svoji časovni omejenosti njihove uporabnosti in po svoji lastnosti hitrega vpliva na rezultat bojne naloge taktičnega poveljnika. ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance) je okrajšava, ki se uporablja za opis Žsistema sistemovŽ v okviru katerega se združujejo podatki senzorjev v fazah zbiranja, usmerjanja in obdelave v obveščevalnem krogu ter procesa določanja ciljev. Koncept ISTAR zagotavlja informacije in obveščevalnepodatke za realizacijo poveljnikovih zahtev po ključnih informacijah (CCIR) in prednostnih obveščevalnih zahtev (POZ) ter poveljniku podaja osnovni oris delovanja ofenzivnih in udarnih elementov razporeda sovražnika. Pri zbiranju in analiziranju gradiva sem uporabljal dosegljive odprte vire in literaturo. Vse to pa mi je pomagalo k uresničitvi pričakovanj,ne glede nato, da so me pri predstavljanju podrobnosti omejevali dokumenti z določeno stopnjo tajnosti, ki pa niso vplivali na cilje in rezultate v nalogi.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...bataljonska bojna skupina, taktična raven operacij, obveščevalna dejavnost, nadzor, določanje ciljev in izvidovanje (ISTAR), zahtevek...Ključne besede: lahka bataljonska bojna skupina, taktična raven operacij, obveščevalna dejavnost, nadzor, določanje ciljev in izvidovanje (ISTAR), zahtevek za informacijo, odgovor na zahtevek za informacijo obveščevalno poročilo, obveščevalni povzetek, dodatno obveščevalno poročiloObjavljeno: 02.07.2013; Ogledov: 9701; Prenosov: 345 Polno besedilo (682,66 KB)
Opis: Preoblikovanje obrambnega sistema Republike Slovenije sledi dinamiki določanja ciljev države na obrambnem področju ter izbiro optimalnih načinov in sredstev za njihovo uresničevanje. Slovenska vojska je v letu 2012 pričela s procesom transformacije z namenom zagotavljanja vojaških zmogljivosti in zmožnosti skladno s potrebami Republike Slovenije. Vzporedno z transformacijo Slovenske vojske poteka integracija civilno-vojaške strukture Ministrstva za obrambo Republike Slovenije, ki mora odpraviti procesno in organizacijsko podvojenost ter zagotoviti povezanost doslej ločenih civilnih in vojaških organizacijskih enot, ki izvajajo primerljive, oziroma istovrstne naloge in procese. Na področju obveščevalne dejavnosti na obrambnem področju sta Obveščevalno varnostna služba Ministrstva za obrambo in vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnost subjekta, ki bosta v obdobju transformacije obrambnega sistema Republike Slovenije z integrirano obveščevalno analitiko neprekinjeno zagotavljala Slovenski vojski obveščevalne produkte. Obveščevalna zagotovitev kot bojna funkcija je usmerjenana vse ravni poveljevanja v SV in mora zagotoviti mrežni sistem izmenjave podatkov in informacij. Integracija subjektov obveščevalne dejavnosti na obrambnem področju sledi trendu sprememb v načinu delovanja obveščevalnih služb, ki temelji na večjem sodelovanju in izmenjavi podatkov (need to share) tako na nacionalnem kot mednarodnem področju. Z integracijo procesov bodo zagotovljene ključne obveščevalne informacije, ki so podlaga za sprejemanje ustreznih obrambnopolitičnih odločitev, za izvajanje poslanstva, delovanja in operativne zaščite SV, kakor tudi vodilo za sprejemanje pravočasnih in ustreznih ukrepov.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...istovrstne naloge in procese. Na področju obveščevalne dejavnosti na obrambnem področju sta Obveščevalno varnostna služba...Ključne besede: transformacija, integracija, obveščevalna dejavnost, Obveščevalno varnostna služba MORS, vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnostObjavljeno: 16.01.2015; Ogledov: 11373; Prenosov: 670 Polno besedilo (408,90 KB)
Opis: Obveščevalna zagotovitev je eden od ključnih dejavnikov za zagotavljanje zmožnosti za delovanje enot SV. Vojaška obveščevalna dejavnost z zagotavljanjem obveščevalnih podatkov podpira procese načrtovanja, odločanja in delovanja na vse ravneh vodenja in poveljevanja. Delovanje Slovenske vojske bo še naprej usmerjeno v odzivne sile Nata in EU ter za sodelovanje v mednarodnih operacijah in misijah. Transformacija Slovenske vojske predvideva tudi nadaljevanje procesov preoblikovanja vojaške obveščevalne dejavnosti, ki so se začeli ob procesih vključevanja predvsem pa po vstopu v zavezništva Republike Slovenije (RS), v NATO in EU. Takrat se je morala vojaška obveščevalna dejavnost prilagoditi novim razmeram in potrebam, predvsem pa obveščevalni podpori delovanja SV izven nacionalnega ozemlja. Spremembe, ki se obetajo pa ne smejo biti samo organizacijske narave. Potrebno bo narediti korak naprej v smeri optimizacije sistema obveščevalne zagotovitve, učinkovitega upravljanja virov, razvoja znanja in procesne organiziranosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...zmožnosti za delovanje enot SV. Vojaška obveščevalna dejavnost z zagotavljanjem obveščevalnih podatkov podpira procese načrtovanja,...Ključne besede: vojaška obveščevalna dejavnost, obveščevalna zagotovitev, obveščevalne zbirke, obveščevalno vodiloObjavljeno: 11.11.2016; Ogledov: 8195; Prenosov: 102 Polno besedilo (801,69 KB)
Opis: Pravočasne in kvalitetne informacije so potrebne za učinkovito delo odločevalcev za delovanje v celotnem spektru. Na obrambnem področju Republike Slovenije obstajata instituciji, ki opravljata obveščevalno varnostno dejavnost. V sklopu Ministrstva za obrambo je to Obveščevalno varnostna služba, za potrebe Slovenske vojske pa vojaško obveščevalno protiobveščevalno in varnostno dejavnost izvajajo štabni organi. Reorganizacija - transformacija Slovenske vojske je priložnost, da se obveščevalno varnostna dejavnost v Slovenski vojski ustrezno organizira, s ciljem zagotavljanja pravočasnih in kvalitetnih obveščevalnih produktov tako v nacionalnem kot mednarodnem okolju na način, da bo zmožna slediti trendom in zagotavljati informacije v realnem času.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenije obstajata instituciji, ki opravljata obveščevalno varnostno dejavnost. V sklopu Ministrstva za obrambo je to...Ključne besede: vojaška protiobveščevalna, obveščevalna in varnostna dejavnost, Obveščevalno varnostna služba Ministrstva za obramboObjavljeno: 18.11.2016; Ogledov: 8241; Prenosov: 254 Polno besedilo (256,62 KB)
Opis: Naloga obravnava senzorsko izvidovanje, ki se izvaja v okviru vojaške obveščevalne dejavnosti. V nalogi so predstavljene faze obveščevalnega ciklusa, načrtovanje, pridobivanje podatkov, obdelave in distribucije obveščevalnih podatkov do končnih uporabnikov v okviru vojaške obveščevalne podpore. Podrobno je predstavljena senzorska izvidniška dejavnost in sodobna tehnična oprema, ki se uporablja v okviru več zvrstne obveščevalne izvidniške dejavnosti. Avtonomni kopenski senzorji in senzorsko izvidovanje za Slovensko vojsko predstavljajo novo opremo in zvrst obveščevalno izvidniške dejavnosti, zato bo v nalogi predstavljena možnost uporabe in dodana vrednost senzorskega izvidovanja v Slovenski vojski.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...ki se izvaja v okviru vojaške obveščevalne dejavnosti. V nalogi so predstavljene faze obveščevalnega ciklusa,...Ključne besede: obveščevalna dejavnost, obveščevalno-izvidniška dejavnost, obveščevalni ciklus, avtonomni kopenski senzorji, kopenski radarji, senzorsko izvidovanjeObjavljeno: 16.09.2019; Ogledov: 10; Prenosov: 5 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Ustrezne informacije so nujna podlaga za kakršnekoli odločitve. Brez pravočasnih in zanesljivih informacij se težko sprejemajo kvalitetne in učinkovite rešitve. To velja predvsem za strateške in politične odločitve, ki jih sprejemajo državni oblikovalci politik, vlada ter vojaško vodstvo. Uporabniki informacij pa le-te pridobijo od obveščevalnih služb, za katere je Churchill dejal, da so zlate gosi, ki ležejo zlata jajca, vendar ne kvakajo. Učinkovita in kompetentna obveščevalna dejavnost je eden izmed temeljnih stebrov za obstoj suverene in neodvisne države, ki želi zavarovati svoj nacionalni interes ter biti spoštovana in enakopravna država v mednarodnem prostoru. Obveščevalno podporo v Republiki Sloveniji na področju obrambe države nudita dva sistema, ki sta medsebojno povezana in soodvisna. Pod okriljem Ministrstva za obrambo je izoblikovana Obveščevalno varnostna služba, ki je obrambnostrateška obveščevalna služba, njeni uporabniki pa so državni oblikovalci obrambne in nacionalnovarnostne politike. Informacije, ki jih nudi OVS, so podlaga za strateške obrambne odločitve, kakor tudi za obveščevalno podporo pripadnikom SV na mirovnih misijah. Drugo vejo na področju obveščevalne dejavnosti na obrambnem področju pa sestavlja vojaška obveščevalna dejavnost Slovenske vojske, ki preko štabnih obveščevalno varnostnih organov G/J/S-2 ter ostalih specializiranih obveščevalno varnostnih struktur nudi obveščevalno podporo poveljstvu za operativne in taktične potrebe znotraj štabnega procesa. Oba sistema skupaj nudita nujne obveščevalne informacije, ki so podlaga tako za ustrezne obrambnopolitične odločitve, kot tudi za operativno zaščito oboroženih sil ter za sprejemanje pravočasnih in ustreznih ukrepov.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vendar ne kvakajo. Učinkovita in kompetentna obveščevalna dejavnost je eden izmed temeljnih stebrov za obstoj...Ključne besede: obveščevalne službe, obveščevalno varnostne službe, obveščevalna dejavnost, Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije, MORS, Slovenska vojska, diplomske nalogeObjavljeno: 16.09.2019; Ogledov: 5994; Prenosov: 69 Polno besedilo (1,14 MB)