Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: V Slovenski vojski se zaradi potreb po ustrezno motivacijskem usmerjenem načinu delovanja in zaradi primerljivosti z drugimi vojskami pri izvajanju kadrovskega managementa vzpostavlja organiziran sistem napredovanja podčastnikov. Usposabljanje in izobraževanje sta dve od najpomembnejših nalog Slovenske vojske v miru. Z izobrazbo, usposobljenostjo in izkušnjami pa je v organizaciji, kot je vojska tesno povezano tudi napredovanje. Napredovanje podčastnika je rezultat njegovega večletnega razvoja v vojski in se odraža v vedno večji odgovornosti nalog, ki jih opravlja. Podčastnik kot poklicni pripadnik vojaške organizacije mora biti izobražen in usposobljen, ter motiviran in nagrajen, da uspešno opravlja svoje naloge v enoti in poveljstvu Slovenske vojske v katerega je razporejen. Razvoj organizacije kotje vojska je najbolj odvisen od sposobnosti njenih pripadnikov, v našem primeru podčastnikov, da dosegajo njene cilje. To pa omogoča ustrezna strategija upravljanja s kadri, ki povezuje tri ključne elemente, ki so med seboj, ne samo povezani, pač pa soodvisni in sicer sistem izobraževanja in usposabljanja, karierni model in sistem napredovanja. Vsi ti elementi skozi njihov proces implementacije neposredno vplivajo na razvoj vsakega posameznika ter vojske kot celote.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...organizaciji, kot je vojska tesno povezano tudi napredovanje. Napredovanje podčastnika je rezultat njegovega večletnega razvoja...Ključne besede: podčastnik, izobraževanje, usposabljanje, kariera, napredovanjeObjavljeno: 26.04.2012; Ogledov: 11394; Prenosov: 428 Polno besedilo (280,68 KB)
Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: novi plačni sistem, javni sektor, javni uslužbenci, plače, ocenjevanje, napredovanjeObjavljeno: 24.05.2012; Ogledov: 8666; Prenosov: 59 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...javna uprava, kariera, napredovanje, javni uslužbenci, policija, Slovenska vojska...Ključne besede: javna uprava, kariera, napredovanje, javni uslužbenci, policija, Slovenska vojskaObjavljeno: 24.05.2012; Ogledov: 8537; Prenosov: 27 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...sidra, Slovenska vojska, letni razgovori, službena ocena, napredovanje, magistrske naloge...Ključne besede: kariera, karierna sidra, Slovenska vojska, letni razgovori, službena ocena, napredovanje, magistrske nalogeObjavljeno: 29.06.2012; Ogledov: 9971; Prenosov: 169 Polno besedilo (4,38 MB)
Opis: Organizacija NATO (angl. North Atlantic Treaty Organisation) uvršča napredovanje v stik in boj v srečanju med prehodne vrst delovanja (torej tiste, ki omogočajo prehod iz ene vrste delovanja v drugo, na primer iz defenzivnega v ofenzivno), kamor spadajo še izvidovanje, varovanje, povezovanje enot, umik, prosti umik, zamenjavo enot, prečkanje in prehod skozi ovire in pohod. Napredovanje v stik je taktična aktivnost, katere namen je vzpostaviti stik s sovražnikom ali ga ponovno vzpostaviti po prekinitvi, boj v srečanju pa taktična aktivnost, do katere pride, kadar se nepopolno razvite sile med premikom srečajo s sovražnikom na nepričakovanem mestu in ob nepričakovanem času. Osrednji predmet zaključne naloge je raziskovanje značilnosti napredovanja v stik in boja v srečanju kot tiste vrste bojnega delovanja, ki jo karakterizirajo hiter razvoj situacije, kratek čas bojevanja, hiter razvoj iz bojnega razporeda v premiku v razpored za napad, iskanje šibkih točk v razporedu, iniciativnost, intenzivna uporaba manevra za doseganje odločilne prednosti in izkoriščanje uspeha. Opredelitve teoretičnih pojmov in konceptov v NATO primerjamo s tistimi v Slovenski vojski in kopenskih vojskah Združenih držav Amerike, Ruske federacije in nekdanje Jugoslovanske ljudske armade. Osredotočamo se na taktična načela in izvajanje manevra. V nadaljevanju teoretične ugotovitve preverimo na dveh zgodovinskih primerih boja v srečanju - Jelenov Žleb 1943, v katerem sta si nasproti stala bataljon Italijanske vojske in dve brigadi slovenske partizanske vojske, in Prohorovka 1943, v katerem se je Nemški II. SS oklepni korpus bojeval s silami sovjetske 5. oklepne gardne armade, oblikujemo model napredovanja sodobne šolske brigade v stik in z modeliranjem bojevanja ob upoštevanju pridobljenih teoretičnih spoznanj in zgodovinskih izkušenj ugotavljamo, kaj vpliva na učinkovitost poteka boja v srečanju. Precejšen del raziskovanja predstavljajo taktične skice v prilogah, ki pripomorejo k razumevanju konceptov napredovanja v stik in boja v srečanju.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...NATO (angl. North Atlantic Treaty Organisation) uvršča napredovanje v stik in boj v srečanju med...Ključne besede: napredovanje v stik, boj v srečanju, brigada, taktika, bojno delovanjeObjavljeno: 02.07.2021; Ogledov: 3784; Prenosov: 108 Polno besedilo (7,85 MB)