Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Vzdrževanje materialnih sredstev ima prav poseben pomen v sklopu logistične podpore Slovenske vojske. Zato si zasluži tudi primerno obravnavo v tej zaključni nalogi, ki sistematično opisuje teoretični sistem vzdrževanja, obenem pa se naslanja na konkretne primere iz prakse. V temu delu je opredeljen model nadgradnje, kot del vzdrževanja, tako na splošno kot v primeru. Na podlagi vojaškega standarda MIL-STD-1275 so v ta namen opisane elektro nadgradnje na vozilih Slovenske vojske, ki uporabljajo 28 V sistem napajanja. Glede na to, da so vse te modifikacije potratniki električne energije, želimo na tem mestu prikazati vpliv neprimernega vzdrževanja akumulatorjev na te nadgradnje. Poleg tega je tudi podrobno razložena tudi sama problematika vzdrževanja akumulatorjev. Na primeru vozila valuk so ponazorjeni vzroki, zaradi katerih prihaja do neustreznega vzdrževanja akumulatorjev. Na koncu pa podajamo tudi predlog za rešitev, in sicer v obliki priročne naprave, ki omogoča rešitev in je obenem uporabniku tudi v pomoč pri razumevanju problematike.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vzdrževanje, nadgradnja, MIL-STD-1275, akumulator, materialno sredstvo...Ključne besede: vzdrževanje, nadgradnja, MIL-STD-1275, akumulator, materialno sredstvoObjavljeno: 03.06.2013; Ogledov: 8362; Prenosov: 32 Polno besedilo (921,39 KB)
Opis: V zaključni nalogi obravnavamo uporabo natančnih in pametnih orožij na letalu Pilatus PC-9M Hudournik v podpori kopenskih silam. V prvem delu predstavimo osnovne pojme s katerimi se srečamo pri obravnavi uporabe natančnih orožij pri izvajanju zračne podpore. Sledi pregled uporabe pametnih orožij skozi zgodovino zračnih operacij zračnih sil ZDA, NATA in Ruske federacije. V osrednjem delu sledi podrobnejši opis natančnih in pametnih bomb, raket in izstrelkov zrak-zemlja, ki bi lahko bila primerna za uporabo na letalu PC-9M Hudournik po srednji-življenjski nadgradnji. V ta namen primerjamo turbopropelerska lahka bojna letala AT-6, A-29 in Hurkus-C s PC-9M Slovenske vojske. V nadaljevanju podrobneje opišemo moderne letalske sisteme in opremo, ki bi bila primerna za vgradnjo v PC-9M z srednje-življenjsko nadgradnjo, kot so npr. barvni multifunkcijski zasloni, elektrooptična infrardeča laserska namerilna naprava, itd. V zadnjem delu na kratko predstavimo tveganja, ki so lahko prisotna pri izvajanju zračne podpore kopenskim silam ter načine kako jih lahko zmanjšamo. Dotaknili smo se tudi primernosti uporabe natančnih orožij v primerjavi z nevodljivimi tre urjenja in usposabljanja posadk lahkega bojnega letala PC-9M Hudournik.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...izstrelki, lahka bojna letala, Pilatus PC-9M Hudournik, nadgradnja, zračna podpora, bližnja zračna podpora...Ključne besede: pametne bombe, pametna orožja, natančna-vodena orožja, vodene rakete, vodeni izstrelki, lahka bojna letala, Pilatus PC-9M Hudournik, nadgradnja, zračna podpora, bližnja zračna podporaObjavljeno: 24.08.2021; Ogledov: 3308; Prenosov: 40 Polno besedilo (1,29 MB)