Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Na temelju demokratično izražene politične volje za približevanje Slovenije Severnoatlantskemu zavezništvu (NATO), se je Slovenija 30. marca 1994 priključila Partnerstvu za mir (PzM) ter isto leto postala pridružena partnerica v Severnoatlantski skupščini (NAA). S priključitvijo PzM in s spremembami v mednarodnem okolju je bil nujen prehod iz množične vojske, namenjene obrambi znotraj nacionalnih meja, v manjšo, bolje opremljeno in izurjeno profesionalno vojsko. Za Slovensko vojsko (SV) je to pomenilo upoštevanje novih rešitev v organiziranosti, uporabi in delovanju, kar je vplivalo na spremembe v poveljevanju, organiziranosti in delu poveljstva in štaba, na štabne naloge in funkcije, na načela operativnega oblikovanja, na vrste in vsebine načrtovanja delovanj ter oblike osnovnih bojnih dokumentov. Skladno s cilji integracije SV v zavezništvo se uveljavijo standardi NATO. Poveljniki z notranjimi akti poveljevanja ter standardnimi operativnimi postopki (SOP) določajo organiziranost svojega poveljstva in štaba ter razdelitev štabnih funkcij in nalog z namenom učinkovite podpore poveljevanja. SV je tako organizirala poveljstva na operativni in taktični ravni. Štab, kot del poveljstva na operativni ravni, je organiziran na osnovna štabna področja, med katerimi se tri področja v SV niso uveljavila, kot je to predvideno s standardi NATO. Eno izmed teh področij je G7 % usposabljanje, vaje in učenje iz izkušenj.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... načrtovanje delovanj, štabni podčastniki, poveljstvo, funkcionalno področje G/...Ključne besede: načrtovanje delovanj, štabni podčastniki, poveljstvo, funkcionalno področje G/Objavljeno: 29.06.2015; Ogledov: 9133; Prenosov: 40 Polno besedilo (1,21 MB)
Opis: Slovenska vojska v svojih procesih uporablja računalniške simulacije že več kot desetletje. Simulacije se uporabljajo na različnih področjih dela, od načrtovanja delovanj, preverjanja variant pa do urjenja v taktičnih postopkih. S simulacijami se lahko izvajajo tudi različne raziskave in eksperimenti, od modeliranja bojnih sistemov, simulacije formacijskih struktur pa do preverjanja ustreznosti odločitev. Omejenost virov, nestabilno okolje, hitre spremembe prioritet, zahtevajo nagle odgovore na sedanje in bodoče koncepte obrambe. Veliko vprašanj iz domene nacionalne varnosti, še posebej vloga in struktura Slovenske vojske v njem mora dobiti hiter, jasen in strokoven odgovor. Eksperimentiranje z uporabo simulacij je v Slovenski vojski nova %stara% možnost iskanja rešitev za izzive v procesih transformacije. Te možnosti so še posebej pomembne sedaj, v obdobju globalnih sprememb, ko se mora Slovenska vojska hitro, premišljeno in racionalno prilagajati novim obrambnim konceptom v zavezništvu.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...simulacije, modeliranje, eksperimentiranje, koncepti, načrtovanje delovanj, raziskave, eksperimenti, strukture, varnost, obramba, prioriteta,...Ključne besede: simulacije, modeliranje, eksperimentiranje, koncepti, načrtovanje delovanj, raziskave, eksperimenti, strukture, varnost, obramba, prioriteta, transformacija, arhitektura, infrastrukturaObjavljeno: 14.11.2017; Ogledov: 6762; Prenosov: 163 Polno besedilo (1,52 MB)
Opis: Nestabilnost, grožnje in tveganja so vse pogostejši dejavnik globalne varnosti, s tem pa tudi varnosti Republike Slovenije. Klasičnih vojaških groženj je vse manj, dolgoročno pa jih tudi ni mogoče povsem izključiti. V ospredje prihajajo novi trendi ogrožanja, ki temeljijo na asimetričnosti delovanja, kompleksnosti bojevanja, večnacionalnem značaju, raznovrstnosti uporabe oborožitve in sil, nedoločljivosti struktur, vse večji stopnji organiziranosti nevarnih družbenih skupin ter njihovi spretnosti v uporabi sodobnih komunikacijskih poti. Bataljon mora biti pripravljen na vse nove izzive. Pomembnejšo vlogo pri vsem tem ima vsekakor odsek S-2, ki že v mirnodobnem času opravlja izjemno odgovorne, številčne in izredno kompleksne naloge. Obseg nalog pa se občutno poveča v procesu načrtovanja delovanj in ob udeležbi enot na mednarodnih operacijah in misijah. Zaključna naloga analizira stalno pripravljenost odseka S-2 in kompleksnost njegovih nalog. Pripadniki odseka za obveščevalne, protiobveščevalne in varnostne zadeve lahko le z kvalitetno pripravljenimi in ažurnimi standardnimi operativnimi postopki (v nadaljnjem besedilu: SOP), orodji, izdelki in produkti v vseh procesih načrtovanja delovanj, štabnem procesu dela in izvajanju nalog, uspešno ter pravočasno podpirajo štab in poveljnika pri sprejemanju pomembnih odločitev.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...postopek, obveščevalne zadeve, protiobveščevalna in varnostna zagotovitev, načrtovanje delovanj... ...novi trendi ogrožanja, ki temeljijo na asimetričnosti delovanja, kompleksnosti bojevanja, večnacionalnem značaju, raznovrstnosti uporabe oboroži...Ključne besede: SOP - standardni operativni postopek, obveščevalne zadeve, protiobveščevalna in varnostna zagotovitev, načrtovanje delovanjObjavljeno: 23.01.2020; Ogledov: 5600; Prenosov: 69 Polno besedilo (752,35 KB)