Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Motivacija je med najpomembnejšimi psihološkimi procesi. Motiviranje zaposlenih je eden izmed ključnih mehanizmov, ki ga morajo vodilni v organizacijah ves čas nadgrajevati, saj je bistvenega pomena za uspešen potek delovnega procesa. Motiviran posameznik je bolj zadovoljen z delom in pri deludosega boljše rezultate od nemotiviranega. Vendar pa motiviranje zaposlenih ni preprosta naloga, zlasti v organizacijah javnega sektorja. Zato je v takšnem okolju za uspešno motiviranje še bolj pomembno, da vodja prepoznapotrebe in želje zaposlenega, ker ga bo le na ta način primerno motiviral. Ljudje imamo različne motive, zakaj sploh delamo. Nekateri delajo zgolj zato, da bi si priskrbeli materialna sredstva za življenje, drugi pa pričakujejo tudi osebnostno in intelektualno rast na delovnem mestu. Nadrejeni mora izbrati tak motivacijski dejavnik, ki bo izboljšal motivacijo ins tem bojno pripravljenost v Slovenski vojski.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...motivacija, motiv, motivacijske teorije, motiviranje zaposlenih, Slovenska vojska...Ključne besede: motivacija, motiv, motivacijske teorije, motiviranje zaposlenih, Slovenska vojskaObjavljeno: 26.04.2012; Ogledov: 11229; Prenosov: 96 Polno besedilo (267,85 KB)
Opis: Namen zaključne naloge je predstaviti pomembnost motivacije in psihološke priprave vojaka pred odhodom na mirovne operacije. Mirovne operacije so trenutno najzahtevnejše aktivnosti Slovenske vojske in njenih pripadnikov. Vojaki se med pripravami in na samih mirovnih operacijah soočajo z različnimi stresnimi situacijami. Naloge, ki jih opravljajo, zahtevajo od njih posebne psihične in fizične napore, zato ne moremo pričakovati, da bodo brez dobre predhodne priprave delovali optimalno v vseh situacijah. Vojaška organizacija je v prvi vrsti odgovorna za vzpostavitev ustrezne motivacijske klime znotraj organizacije, medtem ko je vsak vojak odgovoren za svojo lastno motivacijo.. Psihologija igra pomembno vlogo v vsakem vidiku vojaškega življenja, Človek zavzema danes osrednjo mesto v vojaški organizaciji, je tisti, ki se ukvarja z orožjem, najsodobnejšo tehnologijo in je tako hkrati eden najpomembnejših faktorjev, ki vplivajo na izid vojnih operacij. Zato je zelo pomembna skrb za posameznikovo telesno in duševno zdravje. Uspešna psihološka priprava vojaka se kaže v individualnem občutku zaupanja v svoje lastne sposobnosti in moč, da doseže svoje cilje in občutku pripravljenosti, da sprejme cilj bojevanja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...v prvi vrsti odgovorna za vzpostavitev ustrezne motivacijske klime znotraj organizacije, medtem ko je vsak vojak... ...motivacija, motivacijske teorije, psihološka pripravljenost, vojaška psihologija, mirovne operacije, bojna...Ključne besede: motivacija, motivacijske teorije, psihološka pripravljenost, vojaška psihologija, mirovne operacije, bojna moralaObjavljeno: 26.06.2012; Ogledov: 9992; Prenosov: 209 Polno besedilo (203,71 KB)
Opis: Ena ključnih nalog vodji je motivirati zaposlene za učinkovito delo, za večje ustvarjalnost in zadovoljstvo pri delu. Pri tem je zelo pomembno pravočasno odkrivanje in vrednotenje vpliva motivacijskih dejavnikov na zaposlene ter uveljavljanje ukrepov za izboljšanje motiviranosti in zadovoljstva pri delu. Naloga na podlagi študija teorije in opravljene raziskave obravnava vpliv motivacijskih dejavnikov na delo in zadovoljstvo ter njihov pomen za zaposlene v vojaški organizaciji. Raziskava, ki je temeljila na anketi, izvedeni v vojaški organizaciji podaja odgovor na vprašanja, ali je plača najvplivnejši motivacijski dejavnik, kako močni so socialni motivacijski dejavniki ter kateri dejavniki so najvplivnejši nasploh. Analiza raziskave je pokazala, da je v vojaški organizaciji poleg socialnih dejavnikov najbolj cenjen dejavnik %plača%. Pomembno je, da večina zaposlenih močno ceni tudi ostale motivacijske dejavnike kar pomeni, da ima organizacija na izbiro več možnosti za povečanje motiviranosti za delo.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...da večina zaposlenih močno ceni tudi ostale motivacijske dejavnike kar pomeni, da ima organizacija na... ...zadovoljstva pri delu. Naloga na podlagi študija teorije in opravljene raziskave obravnava vpliv motivacijskih dejavnikov...Ključne besede: motivacija, motivacijske teorije, motivacijski dejavnik, vojaška organizacija, nagrajevanje, zadovoljstvo, plačaObjavljeno: 01.02.2017; Ogledov: 8267; Prenosov: 102 Polno besedilo (382,65 KB)
Opis: Pri iskanju motivov, zakaj ljudje delajo, ni enotnega odgovora, ker so velike razlike med posamezniki in dejavniki, ki vplivajo na motiviranje. Motiviranje zaposlenih je pomembno tako za posameznike kot za organizacijo, ki ji pripadajo. Obstaja več dejavnikov s katerimi vplivamo na motiviranje, med pomembnejše dejavnika spadata tudi nagrada in kazen. Motiviranje človeških virov je pomembno za uspešno delovanje in razvoj 157. logističnega bataljona, zato sem ga v nalogi obravnaval in iskal boljše rešitve na tem področju. Proučil sem nematerialne in materialne načine motiviranja in ugotovil, da bi bilo področje motiviranja pripadnikov 157. logističnega bataljona treba izboljšati. Anketa je pokazala, da pri pripadnikih naše enote ni na prvem mestu denar, plačilo za delo, ampak so najpomembnejši odnosi v kolektivu. Treba bi bilo doseči večjo težo priznanj in ureditev karierne poti za motiviranje zaposlenih ter izboljšati motivacijski vpliv plačnega sistema z njegovimi spremembami. Možnosti 157. logističnega bataljona za motiviranje svojih pripadnikov so zelo omejene in velika težava v povezavi s tem je, da nanivoju SV ni zavedanja o pomembnosti sistema motiviranja svojih pripadnikov ter sistemskega dela na tem področju.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...motiviranje, nagrajevanje, človeški viri, motivacijske teorije, karierna pot, delovni dosežki, Slovenska vojska,...Ključne besede: motiviranje, nagrajevanje, človeški viri, motivacijske teorije, karierna pot, delovni dosežki, Slovenska vojska, 157. logistični bataljonObjavljeno: 20.03.2017; Ogledov: 7890; Prenosov: 206 Polno besedilo (400,82 KB)