Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Izzivi sodobnega digitaliziranega vojskovališča zahtevajo od vojske visoko usposobljen kader z ustrezno opremo. Visok tehnološki nivo, digitalizirano bojišče in velika dinamika na bojišču zahtevajo od sodobne logistike hitro prilagajanje situaciji in okoliščinam. Cilju odličnosti in sposobnosti obvladovanja izzivov sodobnega bojišča mora slediti tudi logistika Slovenske vojske. Za dosego tega cilja se mora vseskozi prilagajati in izboljševati organizacijsko strukturo, ter predvsem vlagati v svoj kader. Za učinkovito delovanje logističnega sistema je treba načrtno pristopiti k upravljanju kadra, saj se le tako logistični procesi odvijajo nemoteno. Kako preživeti na sodobnem vojskovališču? To je vprašanje, s katerim se vsakodnevno sooča vojaška logistika. In eden izmed bistvenih odgovorov na to vprašanje se skriva v upravljanju človeških virov. Za obvladovanje logističnih procesov v vojski je pomembno, da optimizira procese in sinhronizira delovanje različnih subjektov znotraj vojske, ki so vključeni v upravljanje logističnega kadra.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Slovenska vojska, človeški viri, model, management, vojaška logistikaObjavljeno: 20.04.2012; Ogledov: 10154; Prenosov: 82 Polno besedilo (0,00 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Karierni model za pripadnike letalstva SV danes še ne obstaja. Glede na načrtovano reorganizacijo celotne SV po Strukturi SV 2013-2018, ki še ni uradno potrjena v nalogi predlagam okvirni karierni model, ki izhaja iz specifičnosti letalskega poklica. Obenem so predstavljene vse specifičnosti vojaškega letalstva od nabora kandidatov, šolanja, usposabljanja do problematike, ki dejansko zaradi majhnosti sistema praktično skoraj onemogoča izdelavo učinkovitega kariernega modela pripadnikov letalstva.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: karierni model, letalstvo, letalsko osebje, izobraževanje, usposabljanje, licence, career model, aviation personnel, education, training, licenceObjavljeno: 16.11.2016; Ogledov: 7911; Prenosov: 243 Polno besedilo (492,22 KB)
Opis: Prehojena pot in razvoj Slovenske vojske (v nadaljevanju SV), od nastanka do danes, je zaznamovana s stalnim spreminjanjem in prilagajanjem obstoječim razmeram v varnostnem okolju in spremembam v odnosu vojska % družba. SV je v letu 2012 dosegla zaključno fazo transformacije iz obvezniške v poklicno vojaško organizacijo. Načrtovalci odgovorni za razvoj SV, so za cilj postavili oblikovanje številčno manjše, prožne in sodobno opremljene enote. Enote bodo popolnjene z visoko usposobljenimi, motiviranimi pripadniki opremljeni s sodobno oborožitvijo in opremo. Eden od dolgoročnih ciljev SV je s pospešenim procesom funkcionalne profesionalizacije transformirati se v visoko profesionalno in učinkovito vojaško organizacijo, sposobno skupnega delovanja v večnacionalnem vojaškem okviru, skladno s sodobnimi koncepti in doktrinami, ter v razumnem obsegu ohranjati sposobnost za učinkovito izvajanje nalog. Eden od ključnih faktorjev za dosego vsega navedenega so pripadniki SV. Pripadniki SV, ki delujejo v strukturah vojaške obveščevalne, protiobveščevalne in varnostne dejavnosti (v nadaljevanju VOPVD), so del teh pričakovanj in zahtev. Ustrezna kadrovska postavitev in predvsem opredelitev zahtevanih kriterijev znanj in kompetenc za pripadnike VOPVD ter opredelitev kariernih modelov, so eden od temeljev razvijanja učinkovite obveščevalno, protiobveščevalne in štabno varnostne podpore procesom vojaškega odločanja v SV.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: vojaške obveščevalne, protiobveščevalne in varnostne dejavnosti, karierni model, kompetence, Slovenska vojskaObjavljeno: 13.12.2016; Ogledov: 7460; Prenosov: 125 Polno besedilo (512,03 KB)
Opis: Motivirani in strokovno usposobljeni pripadniki, pripravljeni za prevzemanje odgovornosti pri doseganju ciljev Slovenske vojske v nacionalnem in mednarodnem okolju, predstavljajo enega izmed ključnih elementov, ki je potreben za obstoj in razvoj rodu zračne obrambe. Zaključna naloga obsega predstavitev kariernega modela z vključenim sistemom napredovanja za vojake, podčastnike in častnike rodu zračne obrambe v Slovenski vojski, kriteriji za vstop v model, razvoj kariere in pridobljene kompetence za delo po izstopu iz modela. Izhodišča za izdelavo modela predstavljajo predlogi organizacijske strukture SV po transformaciji, formacije baterijske skupine lahke zračne obrambe in organov zračne obrambe v strukturi Slovenske vojske.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: karierni model, zračna obramba, kompetence, formacijaObjavljeno: 08.11.2017; Ogledov: 6510; Prenosov: 159 Polno besedilo (1004,37 KB)
Opis: Slovenska vojska se, kot element nacionalno varnostnega sistema, ob spreminjanju razmer v svetu in v nacionalnem okolju, transformira. Ob transformaciji se spreminjajo ravni poveljevanja vojske, najbolj občutljiv del transformacije pa je spreminjanje sestave rodovskih enot. V nalogi sem postavil poudarek na predlogu sestave oklepnih enot in drugih oklepnih zmogljivosti ter na pripravi predloga kariernega modela pripadnikov oklepnih enot. Ta temelji na preglednosti ter možnosti vzpostavitve pravičnih kriterijev za napredovanje vseh pripadnikov vojske. Obenem je nujno prevetriti normativne podlage s področja napredovanja vojakov, podčastnikov in častnikov v Slovenski vojski in predlagati spremembe za uveljavitev predlaganega kariernega modela.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Slovenska vojska, transformacija, oklepne enote, karierni model, formacija, Slovenian Armed Forces, transformation, armoured units, career model, formationObjavljeno: 14.11.2017; Ogledov: 6896; Prenosov: 242 Polno besedilo (446,24 KB)
Opis: Načrtno Izobraževanje in usposabljanje, ki je eden od temeljev za izdelavo kariernega modela, predstavlja v rodovskih enotah manjših vojsk, med katere sodi tudi Slovenska vojska (nadaljevanju SV) resen izziv. To pa zaradi omejenih kadrovskih in materialnih virov za izvajanje VIU. V dosedanji strukturi SV je bila JRKBO stroka koncentrirana na enem mestu v vojašnici Kranj, kjer je bilo izvedeno večina specialističnih VIU za vojake, podčastnike, pa tudi častnike. V novi strukturi je predvidena razdelitev JRKBO na dva dela v podporo bojevanja dvema brigadama. Zaradi slednjega je še bolj pomembno, da se izdela enovit karierni model, ki bo zagotavljal kvalitetne kadre na vseh nivojih od vojaka v oddelku do višjega častnika v združenem poveljstvu.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: karierni model, JRKB obramba, JRKB podpora, formacija, career model, CBRN defense, CBRN support, formationObjavljeno: 14.11.2017; Ogledov: 6997; Prenosov: 110 Polno besedilo (727,23 KB)
Opis: V zaključni nalogi je bila predstavljeno vrednotenje dejavnikov okolja z metodo vojaške sistemske analize. Za načrtovanje delovanja je zelo pomembna celovita obravnava operativnega okolja, različnih okoljskih in družbenih dejavnikov in akterjev. S poznavanjem in uporabo vojaške sistemske analize dejavnikov okolja se ustrezno in ovrednoti ključne akterje v izbranem operativnem okolju. Dodana vrednost naloge je predstavitev modela vojaške sistemske analize uporabnikom. To velja za načrtovalce na operativnem nivoju, še posebej pa bo uporabna za pripadnike obveščevalne skupnosti na vseh nivojih.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...okolja, sistemska analiza, akter, vojaški proces odločanja, model PMESII...Ključne besede: dejavniki okolja, sistemska analiza, akter, vojaški proces odločanja, model PMESIIObjavljeno: 14.06.2018; Ogledov: 6696; Prenosov: 98 Polno besedilo (1001,31 KB)
Opis: Ministrstvo za obrambo se z vojaško terminologijo ukvarja že ves čas od njegove ustanovitve, vendar se termini v preteklih letih niso načrtno zbirali v terminoloških bazah, temveč le v internih bazah, ki so bile podlaga za pripravo slovarjev. Da bi sistematično uredili terminološko dejavnost in jo posledično sistemizirali, smo jezikoslovci na ministrstvu oblikovali model upravljanja terminologije. V članku so predstavljeni njegove prednosti in slabosti ter izzivi, ki se pojavljajo pri terminološkem delu. Ob primerjavi tujih terminoloških praks v okviru Nata in ob navajanju primerov dobrih praks tujih vojsk so predlagane izboljšave za upravljanje slovenske vojaške terminologije in pot naprej.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...posledično sistemizirali, smo jezikoslovci na ministrstvu oblikovali model upravljanja terminologije. V članku so predstavljeni njegove...Ključne besede: termin, terminologija, model upravljanja terminologije, delovna skupina, terminološka bazaObjavljeno: 09.06.2020; Ogledov: 5243; Prenosov: 25 Polno besedilo (673,99 KB)
Opis: Training is an investment in tomorrow fueled by the needs and resources of today. It is time-consuming to build training correctly, but even more so to do it poorly. The model that NATO uses to create and evaluate its training programmes is based on accepted industry standards, but it is not necessarily being used to its full potential in the area of cyberspace. The efficacy of the model is predicated on the objective quality of the deliverables it produces, yet development initiatives are often rushed or under-supported. Current evaluative practices also do not sufficiently confirm the quality of the training produced. More careful and deliberate planning is required, not only to create valid cyber training solutions for the Alliance, but also to ensure that its cyber training achieves organizational goals.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...more so to do it poorly. The model that NATO uses to create and evaluate...Ključne besede: cyber training, efficacy, evaluation, ADDIE Model, Kirkpatrick ModelObjavljeno: 07.07.2022; Ogledov: 2869; Prenosov: 9 Polno besedilo (385,22 KB)
Opis: Vojaška infrastruktura je eden izmed pomembnih elementov vojaške zmogljivosti. Zagotavlja bistvene razmere za življenje, delo in usposabljanje pripadnikov ter podporo za delovanje. Izpostavljena je novim sodobnim varnostnim grožnjam in hitremu tehnološkemu razvoju, pri čemer mora poskrbeti za potrebe vojske, biti mora finančno vzdržna in omogočati prihodnji razvoj. Vojska mora vzpostaviti infrastrukturni razvoj, ki bo zagotovil doseganje rezultatov in ohranil odzivnost na spreminjajoče se varnostno okolje ter aktualne težnje. Slovenska vojska je na podlagi analiz in zavedanja glede stanja vojaške infrastrukture, varnostnih groženj ter hitrega tehnološkega razvoja v zadnjem načrtovanem obdobju začela intenzivne procese načrtovanja razvoja in posodobitve vojaške infrastrukture. Cilj tega je stroškovno vzdržna, optimizirana in prilagojena vojaška infrastruktura, ki bo podpirala delovanje Slovenske vojske tako zdaj kot v prihodnosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojaška infrastruktura, razvoj, zmogljivost, model, trendi...Ključne besede: vojaška infrastruktura, razvoj, zmogljivost, model, trendiObjavljeno: 13.01.2023; Ogledov: 2088; Prenosov: 131 Polno besedilo (3,56 MB)