Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Zaključna naloga obravnava problematiko današnjega sodobnega globalnega sveta in s tem povezano delovanje podčastnika Slovenske vojske v mednarodnem okolju.Izraz sodobni globalni svet združuje številne tehnološke, gospodarske in kulturne-družbene spremembe, ki danes krojijo tako svet globalnega trga delovne sile kot tudi vsakdanje življenje posameznika in globalno varnost v svetu. V osrednjem delu naloge sem predstavil kako globalizacija in globalni trg delovne sile vplivata na spremembe Slovenske vojske kot organizacije ter kaj to pomeni za posameznika, ki mora zadostiti novim pogojem dela, vse bolj kompleksnim in zahtevnim usposabljanjem ter pripravam za delovanje v tujini. Tukaj sem se osredotočil predvsem na podčastnika kot hrbtenico Slovenske vojske in njegov vse večji doprinos k uspešnosti in večanju njenega ugleda doma in v tujini.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...globalizacija, globalni trg delovne sile, Slovenska vojska, mednarodne operacije, mednarodne misije, podčastnik, modern world, globalization,...Ključne besede: sodobni svet, globalizacija, globalni trg delovne sile, Slovenska vojska, mednarodne operacije, mednarodne misije, podčastnik, modern world, globalization, global work market, Slovenian Armed Forces, multinational operations, multinational missions, non-comissioned officerObjavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 10444; Prenosov: 163 Polno besedilo (342,04 KB)
Opis: V diplomski nalogi so predstavljene lastnosti uporabe izvidniških brezpilotnih letal kot pomembnega in potrebnega dejavnika pri uspešnem izvajanju nalog na mednarodnih operacijah in misijah, na katerih sodelujejo pripadniki SV. V nadaljevanju naloge se ugotavljajo potrebe po izvidniških brezpilotnih letalih na nalogah bataljonske bojne skupine doma za obrambo Republike Slovenije in v tujini. V analizi bataljonske bojne skupine z in brez brezpilotnih letal je dokazano, da je uporaba brezpilotnih letal bistveno prispeva k zaščiti lastnih vojakov na vseh svetovnih vojskovališčih. V zaključku je na podlagi raziskave potreb BBSK in potrebnih lastnosti BPL podan moj predlog nakupa tujega brezpilotnega letala. Diplomsko delo lahko vzamemo kot prispevek k poglobljenemu razmišljanju stroke in laičnega bralstva o potrebi po racionalnem in cenovno ugodnem opremljanju Slovenske vojske z BPL.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...izvidniška brezpilotna letala, Slovenska vojska, vojaška logistika, mednarodne operacije in misije...Ključne besede: izvidniška brezpilotna letala, Slovenska vojska, vojaška logistika, mednarodne operacije in misijeObjavljeno: 30.03.2012; Ogledov: 12407; Prenosov: 617 Polno besedilo (2,65 MB)
Opis: Obveščevalnovarnostna podpora je glavni element pri zaščiti oboroženih sil, ki se zagotavlja tako doma kot tudi v tujini, na mednarodnih operacijah in misijah. Slednja se deli na podporo oz. priprave pred odločitvijo in pred samonapotitvijo enot na mednarodno operacijo in misijo, na podporo med izvajanjem mandata v tujini in podporo po vrnitvi enote nazaj v domovino. V času izvajanja nalog na misiji se obveščevalnovarnostna podpora lahko izvaja vobliki t.i. nacionalnih obveščevalnih celic ali pa po principu "dvojnega klobuka", kjer pripadniki Slovenske vojske in Obveščevalno varnostne službe zagotavljajo obveščevalnovarnostno podporo enotam. Slovenska vojska v mednarodnih operacijah in misijah sodeluje že od leta 1997, na Kosovu pa od leta 2000. V primeru 15. slovenskega kontingenta, ki je svoj mandat na Kosovu opravljal leta 2007, se je obveščevalnovarnostna podpora delila na štiri glavne elemente, ki so s svojim delovanjem zagotavljali zaščito enot Slovenske vojske. Ti elementi so bili: nacionalna obveščevalna celica, skupina za nadzor in povezavo, obveščevalnovarnostni sektor S2 v poveljstvu bataljonske bojne skupine Sokol in sektor J2 v poveljstvu KFOR. Med seboj so učinkovito in koordinirano sodelovali ter s tem oblikovali nove metode v obveščevalnovarnostni podpori Slovenske vojske na mednarodnih operacijah in misijah.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...obveščevalnovarnostna dejavnost, zaščita sil, mednarodne operacije in misije, KFOR, bataljonska bojna skupina...Ključne besede: obveščevalnovarnostna dejavnost, zaščita sil, mednarodne operacije in misije, KFOR, bataljonska bojna skupinaObjavljeno: 10.04.2012; Ogledov: 10044; Prenosov: 436 Polno besedilo (444,68 KB)
Opis: Vojaški poveljniki po mednarodnem pravu odgovarjajo tako za svoje odločitve kot tudi za ravnanje svojih podrejenih. Odgovornost vojaških poveljnikov ureja od druge svetovne vojne naprej institut poveljniške odgovornosti, ki predpisuje v katerih primerih je poveljnik lahko obsojen pred Mednarodnim kazenskim sodiščem. Vojaški poveljniki danes svoje delo opravljajo pretežno v mednarodnih operacijah ali misijah in ne več v vojnah v klasičnem smislu, kar pa ne pomeni, da je njihova odgovornost kaj manjša. Institut poveljniške odgovornosti se uveljavlja tudi v mednarodnih operacijah in misijah, poveljniki pa morajo pri opravljanju svojega dela ravnati v skladu s svojo domačo zakonodajo, saj največkrat odgovarjajo za svoje ravnanje pred domačimi sodišči. Pravil ki uravnavajo in omejujejo poveljnikovo delo na mednarodni operaciji ali misiji je relativno veliko, njihovo poznavanje pa je ključnega pomena za nemoteno delo pri izvrševanju nalog v tujini.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...poveljniška odgovornost, mednarodne operacije ali misije, podpora pri odločanju, mednarodno...Ključne besede: poveljniška odgovornost, mednarodne operacije ali misije, podpora pri odločanju, mednarodno vojno in humanitarno pravoObjavljeno: 12.04.2012; Ogledov: 9853; Prenosov: 292 Polno besedilo (422,61 KB)
Opis: Mednarodne operacije in misije so danes naš sopotnik in lahko rečem, da imamo Slovenci bogato zgodovino sodelovanja. Organizacija zvez BBSk na MOM prinese velik del "zmage" lastnim enotam. BBSk potrebuje komunikacijski sistem na vsakem koraku. Vod zvez v okviru BBSk je tisti, ki skrbi, da zveze potekajo nemoteno. Vrste zvez, ki se vzpostavljajo so radijska, radiorelejna, žična, satelitska in kurirska. Kot dopolnilna kapaciteta se lahko uporablja tudi javno telefonsko omrežje. Dejstvo je, da brez informacije ni organiziranega poveljevanja enotam in s tem povezanih še mnogo drugih nalog, ki so odvisne od informacije. Zato ima vod zvez v BBSk zelo pomembne in hkrati zahtevne naloge. Poveljnik voda zvez mora težiti k temu, da so naloge opravljene tako, da bo komunikacijsko informacijski sistem deloval nemoteno, tudi med premiki.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... Mednarodne operacije in misije so danes naš sopotnik...Ključne besede: mednarodne operacije in misije, bataljonska bojna skupina, vod zvez, vrste in sredstva zvez, komunikacijsko informacijski sistemObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 9728; Prenosov: 60 Polno besedilo (21,30 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, obveščevalno-varnostna dejavnost, mednarodne operacije, mednarodne misije, znanje, zaščita...Ključne besede: Slovenska vojska, obveščevalno-varnostna dejavnost, mednarodne operacije, mednarodne misije, znanje, zaščitaObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 9204; Prenosov: 61 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, mednarodne operacije, mednarodne misije, poveljniki, modeli odločanja, mednarodno...Ključne besede: Slovenska vojska, mednarodne operacije, mednarodne misije, poveljniki, modeli odločanja, mednarodno pravoObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 9300; Prenosov: 33 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...670. poveljniško-logistični bataljon, mednarodne operacije, misije, izraba logističnih zmogljivosti, logistični proces,...Ključne besede: 670. poveljniško-logistični bataljon, mednarodne operacije, misije, izraba logističnih zmogljivosti, logistični proces, reinženiring organizacijeObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 10059; Prenosov: 53 Polno besedilo (1,43 MB)
Opis: Spremenjenje funkcije oboroženih sil (OS) srednjeevropskih držav po hladni vojni so predmet proučevanja pričujočega dela, ki je najprej zahtevalo, kar seda jasno definiranje pojma "srednje evropsko" oziroma Srednje Evrope in njenih gospodarskih, kulturnih in nenazadnje varnostno-političnih značilnosti. Po koncu hladne vojne se v Evropi in svetu dogajajo pomembne spremembe na področju varnosti in še posebej percepciji nevarnosti - zaznavanje novih, kompleksnih in nadnacionalnih ali globalnih groženj, na katere pa se ne da odgovarjati z OS Clausewitzevega tipa. Zato so se tudi srednjeevropske države odločile za transformacijo svojih OS. Tako imajo danes že vse srednjeevropske države članice Nata t.i. ''poklicne OS'', ki so male, dobro usposobljene, visoko mobilne in sodobno opremljene. Prav vse srednjeevropske države tudi Avstrija in Švica, ki nista članici zveze Nato oziroma sta nevtralni, so spremenile funkcije svojim OS in jih tako namenile, bolj kot za izvajanje vojaške obrambe nacionalne države, za zagotavljanje mednarodne miru in varnosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...izvajanje vojaške obrambe nacionalne države, za zagotavljanje mednarodne miru in varnosti....Ključne besede: funkcije oboroženih sil, Srednja Evropa, postmoderne oborožene sile, transformacija oboroženih sil, kompleksne grožnje, mednarodne operacije in misijeObjavljeno: 25.04.2013; Ogledov: 10383; Prenosov: 131 Polno besedilo (1,11 MB)
Opis: Hitro spreminjajoče se varnostno okolje, je zahtevalo spremembe v strukturi in organizaciji Slovenske vojske. S članstvom v zavezništvu Nato je postala obveza Republike Slovenije sodelovanje v mirovnih operacijah in misijah. Zmanjšanje logističnih kapacitet, uvajanje v operativno uporabo tehnično visoko razvitih oborožitvenih sistemov in opreme so kazali potrebo po vključevanju zunanjih virov v področje logistične dejavnosti vojaških organizacij. Tako postajajo zunanji viri pomembno orodje za zagotavljanje dodatnih kapacitet, ki povečujejo ali dopolnjujejo vojaške sile in sredstva s stalnimi pogodbami ali pogodbami sklenjenimi le za določeno nalogo. Zunanji viri pa niso le dejavnik logistične podpore vojaških enot, ampak postajajo način logističnega delovanja na območju vojaških operacij. SV je relativno majhna in njeni prispevki so zelo omejeni. Majhne kapacitete in specifične zahteve zahtevajo sklepanje pogodb in sporazumov, s katerimi je zagotovljena konstantna podpora enot in pripadnikov SV kjerkoli po svetu.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...logistika, mednarodne operacije in misije, zunanji viri, logistična zagotovitev,...Ključne besede: logistika, mednarodne operacije in misije, zunanji viri, logistična zagotovitev, diplomske nalogeObjavljeno: 12.11.2014; Ogledov: 8375; Prenosov: 116 Polno besedilo (1,24 MB)