Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vloga pilota - kontrolorja združenih ognjev (FAC(A)) v združenem bojevanju
Simon Jaksetič, 2020

Opis: Začetki razvoja zmogljivosti pilota-kontrolorja združenih ognjev (FAC(A)) segajo v obdobje obeh svetovnih vojn. Z leti in izkušnjami se je njegova vloga in uporaba v operacijah zavezniških oboroženih sil spreminjala in povečevala. Danes si praktično ne predstavljamo združenega bojevanja kopenskih, mornariških in letalskih sil brez uporabe zmogljivosti FAC(A). Prilagodljivost, hitrost, velikost pokrivanja prostora in delovanje na bojišču omogočajo poveljniku na tleh bistveno povečanje bojne moči pri izvedbi manevra. Poveljnik ob podpori te zmogljivosti tako lahko hitreje in učinkoviteje doseže zastavljene cilje. Glede na trenutne zmogljivosti Slovenske vojske zaključna naloga razišče tako materialne kot kadrovske možnosti za vzpostavitev zmogljivosti FAC(A). Trenutno razvoj Slovenske vojske temelji na razvoju in vzpostavitvi dveh bataljonskih bojnih skupin (v nadaljevanju BBSK). Vzpostavitev zmogljivosti FAC(A) bi bila tako namenjena podpori obeh BBSK z namenom povečanja njune bojne moči.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...pilot- kontrolor združenih ognjev, vloga, uporaba, razvoj zmogljivosti, letalo...
Ključne besede: pilot-kontrolor združenih ognjev, vloga, uporaba, razvoj zmogljivosti, letalo PC-9M
Objavljeno: 14.05.2020; Ogledov: 10; Prenosov: 8
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

2.
Zračna ognjena podpora napada kopenskih sil
Luka Gorjup, 2021

Opis: Začetki zmogljivosti neposredne zračne podpore in onemogočanja iz zraka, segajo v zgodovino prve svetovne vojne. Z razvojem novih tehnologij, se je neposredna zračna podpora izboljševala. Sodobne tehnike, taktike in postopki so se razvili po operaciji Trajna svoboda (OEF) v Afganistanu, v permisivnem zračnem prostoru, okoljih. V sedanjih študijah in razpravah prevladuje grožnja preprečitev dostopa in onemogočanje območja (A2/AD). Boj proti A2/AD je potrebno obravnavati kot skupni izziv sil, ki zahteva načrtovanje in koordinacijo misij med silami z različnimi taktičnimi zmogljivostmi. Z uvedbo digitalne neposredne zračne podpore in uvedbo letal pete generacije pa se odpirajo rešitve za reševanje A2/AD groženj. Digitalna neposredna zračna podpora doprinese k skrajšanju postopkov in časa do prvega napada, izboljša natančnost, in poveča situacijsko zavedanje. S tem pa drastično poveča uspešnost izvajanja zračne podpore, zmanjša čas do izvedbe napada, zmanjša tveganja prijateljskega ognja, ter posledično poveča uspešnost delovanja sil na tleh.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...zračna podpora, digitalno podprta neposredna zračna podpora, kontrolor združenih ognjev...
Ključne besede: preprečitev dostopa in onemogočanje območja, neposredna zračna podpora, digitalno podprta neposredna zračna podpora, kontrolor združenih ognjev
Objavljeno: 02.07.2021; Ogledov: 11; Prenosov: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

3.
Posodobitev letala Pilatus PC-9M za potrebe izvajanja digitalne neposredne zračne podpore (DACAS)
Tadej Trojner, 2021

Opis: V zaključni nalogi opisujemo zmogljivost neposredne zračne podpore, ki jo v Slovenski vojski večinoma izvajamo z lahkimi bojnimi letali Pilatus PC-9M Hudournik. V prvem delu opišemo neposredno zračno podporo skozi zgodovino v Slovenski vojski. V nadaljevanju predstavimo obstoječo zmogljivost LBL Hudournik in kontrolorjev združenih ognjev ter opišemo opremo, ki se trenutno uporablja za izvajanje neposredne zračne podpore. Kasneje opišemo napredek v tehnologiji, kjer se osredotočimo na digitalno podprto neposredno zračno podporo. Na podlagi ugotovitev podamo predloge nadgradnje LBL Hudournik, ki bi omogočila izboljšanje zmogljivosti neposredne zračne podpore z vzpostavitvijo digitalne povezave med LBL Hudournik ter kontrolorji združenih ognjev, kar bi omogočilo še učinkovitejšo podporo kopenskim enotam Slovenske vojske.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...zračna podpora, digitalno podprta neposredna zračna podpora, kontrolor združenih ognjev...
Ključne besede: Pilatus Hudournik, lahko bojno letalo, neposredna zračna podpora, digitalno podprta neposredna zračna podpora, kontrolor združenih ognjev
Objavljeno: 30.08.2021; Ogledov: 2927; Prenosov: 65
.pdf Polno besedilo (840,29 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh