Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Slovenska vojska je na svoji dvajsetletni razvojni poti bila deležna številnih in zahtevnih procesov od obvezniške do poklicne vojske ter končno do profesionalizacije. Projekt Prehod na poklicno vojsko, dopolnjeno s prostovoljno rezervo, s kratico PROVOJ, je predstavljal temeljni proces profesionalizacije. Začel se je leta 2002 in se predčasno končal leta 2007. Postavlja se vprašanje, če so bili cilji profesionalizacije SV torej doseženi.V nalogi posebno pozornost namenjam dojemanju temeljnega poslanstva in vlogi SV, razumevanju in umeščenosti vojaške profesije, procesu profesionalizacije prek stalnega izobraževanja častniškega zbora kot nosilca vojaške profesije in odgovornega za proces profesionalizacije v celoti. V demokratičnih državah zahteva civilna družba od svojih oboroženih sil, da so profesionalne. Spremenjena vloga in nova varnostna okolja, v katerih vojaške organizacije danes delujejo, postavljajo pred častnika nove zahteve in razširjena znanja tudi na drugih področjih. Posledica tega je konvergenca vojaškega in javnega izobraževanja. Na ta način vojaška profesija postaja vse bolj uveljavljena in konkurenčna v civilnem okolju. Sistem in programi izobraževanja častnikov v SV so sicer povsem primerljivi s podobnimi v tujini,vendar pa je treba na področju povezanosti in vključenosti izobraževanja častnikov v javne sisteme izobraževanja storiti korak naprej. Slovenska vojska je z razvojem uspela doseči družbeno pričakovano stopnjo profesionalnosti, da bi profesionalizacijo vzdrževala oziroma dvignila, pa mora s tem procesom nadaljevati.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Slovenska vojska, profesionalizacija, vojaška profesija, vojaško izobraževanje, vojaško usposabljanje, častnik, strokovnost in karieraObjavljeno: 29.01.2013; Ogledov: 12301; Prenosov: 433 Polno besedilo (1,10 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...človeški viri, kariera, kompetence, Slovenska vojska...Ključne besede: človeški viri, kariera, kompetence, Slovenska vojskaObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9374; Prenosov: 236 Polno besedilo (775,50 KB)
Opis: V Slovenski vojski se zaradi potreb po ustrezno motivacijskem usmerjenem načinu delovanja in zaradi primerljivosti z drugimi vojskami pri izvajanju kadrovskega managementa vzpostavlja organiziran sistem napredovanja podčastnikov. Usposabljanje in izobraževanje sta dve od najpomembnejših nalog Slovenske vojske v miru. Z izobrazbo, usposobljenostjo in izkušnjami pa je v organizaciji, kot je vojska tesno povezano tudi napredovanje. Napredovanje podčastnika je rezultat njegovega večletnega razvoja v vojski in se odraža v vedno večji odgovornosti nalog, ki jih opravlja. Podčastnik kot poklicni pripadnik vojaške organizacije mora biti izobražen in usposobljen, ter motiviran in nagrajen, da uspešno opravlja svoje naloge v enoti in poveljstvu Slovenske vojske v katerega je razporejen. Razvoj organizacije kotje vojska je najbolj odvisen od sposobnosti njenih pripadnikov, v našem primeru podčastnikov, da dosegajo njene cilje. To pa omogoča ustrezna strategija upravljanja s kadri, ki povezuje tri ključne elemente, ki so med seboj, ne samo povezani, pač pa soodvisni in sicer sistem izobraževanja in usposabljanja, karierni model in sistem napredovanja. Vsi ti elementi skozi njihov proces implementacije neposredno vplivajo na razvoj vsakega posameznika ter vojske kot celote.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...podčastnik, izobraževanje, usposabljanje, kariera, napredovanje...Ključne besede: podčastnik, izobraževanje, usposabljanje, kariera, napredovanjeObjavljeno: 26.04.2012; Ogledov: 11529; Prenosov: 429 Polno besedilo (280,68 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojaki, zaposljivost, deficitarni poklici, druga kariera, socialna varnost...Ključne besede: vojaki, zaposljivost, deficitarni poklici, druga kariera, socialna varnostObjavljeno: 27.02.2012; Ogledov: 8922; Prenosov: 154 Polno besedilo (986,88 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojska, kariera, izobraževanje, razvoj kadrov, načrtovanje kadrov...Ključne besede: vojska, kariera, izobraževanje, razvoj kadrov, načrtovanje kadrovObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 9147; Prenosov: 127 Polno besedilo (0,00 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...javna uprava, kariera, napredovanje, javni uslužbenci, policija, Slovenska vojska...Ključne besede: javna uprava, kariera, napredovanje, javni uslužbenci, policija, Slovenska vojskaObjavljeno: 24.05.2012; Ogledov: 8684; Prenosov: 27 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... kariera, karierna sidra, Slovenska vojska, letni razgovori, službena...Ključne besede: kariera, karierna sidra, Slovenska vojska, letni razgovori, službena ocena, napredovanje, magistrske nalogeObjavljeno: 29.06.2012; Ogledov: 10108; Prenosov: 169 Polno besedilo (4,38 MB)
Opis: Kadri postajajo najpomembnejši vir in strateška prednost vsake organizacije. Razvoj kadrov je sistematičen in načrtovan proces vseh izobraževalnih in drugih postopkov namenjenih strokovnemu in osebnostnemu razvoju zaposlenih. V prvem delu naloge so predstavljena teoretična izhodišča načrtovanja in razvoja kadrov, kariernih poti ter pomen izobraževanja, znanja, učenja in usposabljanja. Slovenska vojska ima izdelan sistem vojaškega izobraževanja in usposabljanja, ki zagotavlja razvoj znanja in kompetenc. Predmet raziskovanja je povezava med izobraževalnim sistemom v Slovenski vojski, pridobivanjem znanja in kompetencami. Izobraževanje in usposabljanje v Slovenski vojski podpirata razvoj kariere posameznika tako, da omogočata postopno pridobivanje vseh kompetenc, ki so potrebne na določenem delovnem mestu. Kariera posameznika je odvisna od znanja, usposobljenosti, izkušenj, motivacije ter vseh drugih kompetenc, ki so potrebne za opravljanje dela v neki organizacijski enoti. V zadnjem delu je na primeru predstavljena primerjava kompetenc posameznika s kompetencami delovnega mesta in individualni razvojni načrt.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...ki so potrebne na določenem delovnem mestu. Kariera posameznika je odvisna od znanja, usposobljenosti, izkušenj,...Ključne besede: izobraževanje, znanje, kompetence, kadri, kariera, karierna pot, Slovenska vojskaObjavljeno: 17.10.2017; Ogledov: 7386; Prenosov: 195 Polno besedilo (399,59 KB)
Opis: V magistrski nalogi je prikazan proces izobraževanja, usposabljanja in izbora kandidatov za poklic vojaškega pilota. Zajet je celoten program šolanja, ki ga trenutno uporabljajo v Slovenski vojski za pridobivanje pilotov helikopterja in letal. Naloga zajema celotno pot, ki jo mora kandidat za pilota opraviti od trenutka, ko se po srednji šoli odloči za ta poklic, do trenutka ko izgubi status aktivnega pilota v SV ali se odloči za izhod iz sistema. Zaradi vojaškega okolja so prikazane tudi psihofizične zahteve, ki jih mora kandidat izpolnjevati pred nastopom častniškega in pilotskega dela izobraževanja in usposabljanja. Menim, da so dijaki, ki se odločijo za poklic vojaškega pilota premalo seznanjeni s samim izobraževanjem in karierno potjo pilota Slovenske vojske. Naloga vsebuje anketo, na podlagi katere smo ugotovili, da sistem karierne poti ne omogoča pilotu SV širokih možnosti za napredovanje, ker je število visokih častniških dolžnosti v letalskih enotah omejeno.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, kariera, vojaški pilot, častniki, usposabljanje...Ključne besede: Slovenska vojska, kariera, vojaški pilot, častniki, usposabljanjeObjavljeno: 30.04.2019; Ogledov: 6834; Prenosov: 587 Polno besedilo (828,54 KB)
Opis: Ženske se vse bolj aktivno vključujejo v strukture oboroženih sil, kjer si gradijo svojo karierno pot. Ta trend je zaznati tudi v Slovenski vojski. Vendar se karieri žensk in moških razlikujeta, tako v civilnem življenju, še bolj pa v vojski, saj na to vplivajo številni dejavniki. Sodobni trend razvoja oboroženih sil nakazuje večjo udeležbo žensk na mirovnih misijah, kjer prihaja vse manj do izraza neposredna fizična moč in oboroženi spopadi, kjer je uporaba orožja omejena na najmanjšo možno mero. Vse bolj prihajajo do izraza lastnosti, ki jih v veliki meri posedujejo tudi ženske, kot so velika sposobnost pogajanj, razumevanje različnih kultur, empatija civilnega prebivalstva v območju mednarodnih operacij, kar bi lahko ženske s pridom uporabile tudi pri svoji karieri. V raziskavi sem skušala ugotoviti, v kolikšni meri se ženske udeležujejo mirovnih misij, kateri so glavni motivi za njihovo udeležbo, ali udeležba vpliva na njihovo kariero in kako njihova daljša odsotnost vpliva na njihove družine.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: delovna kariera, karierni sistem, ženske, oborožene sile, Slovenska vojska, spolna segregacija, mirovne misijeObjavljeno: 29.05.2019; Ogledov: 6314; Prenosov: 194 Polno besedilo (2,51 MB)