Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 4 od 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj integracije komunikacijsko informacijskih naprav vojaka v fragmentacijski jopič : končno poročilo ob zaključku projekta tehnološki program "Tehnologija za varnost in mir 2006-2012" (TP MIR)
2008

Opis: Cilj projekta so bile raziskave uporabnosti sodobnih tehnologij na bojišču in na podlagi le teh izdelava prototipov opreme, ki bojevnika na bojišču podpirajo z bistvenimi informacijami za učinkovito bojevanje (smer premika, GPS pozicija in natančen čas, podatki o začrtani poti in razdaljah , skupna taktična slika, BFT…) in ga pri tem ne ovirajo. Primarno je bila opravljena raziskava primernih tehnologij za nošenje opreme, senzorskih sistemov in baterij za napajanje naprav na bojevniku. Sekundarno pa so bile raziskane možnosti integracije informacijskega sistema na bojevniku v informacijski sistem poveljevanja in kontrole IS PINK, in prikaza skupna taktične slike (COP).
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: taktični informacijski sistemi, vojaška oprema, taktični jopič
Objavljeno: 19.07.2012; Ogledov: 8510; Prenosov: 81
.pdf Polno besedilo (2,86 MB)

2.
Oprema pehotnega vojaka SV
Leon Perčič, 2019

Opis: Konec hladne vojne je zaznamoval prehod z velikih armad na manjše, visoko premične in tehnološko napredne vojske. Vojak ni več zgolj posameznik v enoti, temveč je postal sistem, ki ima na sebi veliko podsistemov s katerimi izvaja bojevanje. Med slednjimi sta zlasti pomembna osebna oprema za nošenje in osebna oprema za bivanje na terenu, ki skupaj tvorita celoto vojakove opreme za uspešno in učinkovito bojno delovanje ter preživetje na bojišču. Osebna oprema za nošenje vojaku služi kot platforma v kateri se bojuje in na kateri ima vse svoje pripomočke za izvajanje boja, hkrati pa ga ščiti pred nasprotnikovimi ubojnimi izstrelki ter njihovimi drobci. Če je osebna oprema za nošenje podsistem za izvajanje bojevanja, potem je osebna oprema za bivanje na terenu podsistem za preživetje vojaka na bojišču. S to opremo je vojak zaščiten pred okoljskimi elementi, ki nanj vplivajo med njegovim počitkom oziroma rekuperacijo. Neustrezna, nefunkcionalna in nekakovostna oprema za bivanje na terenu vojaka psihofizično izčrpava, kar se lahko neposredno odraža v tveganjih pri izvrševanju njegovih nalog in izvajanju bojevanja. Takšnega stanja opremljenosti pehotnega vojaka Republika Slovenija ne sme dopustiti predvsem zaradi neprekinjenega zagotavljanja obrambne sposobnosti države in uresničevanja političnih zavez do zavezništva v okviru katerega mora izpolnjevati visoka merila povezljivosti, usposobljenosti in opremljenosti za skupno delovanje v vseh okoljskih, terenskih in bojnih razmerah. Zato je treba stalno težiti k temu, da ima vojak na voljo, skladno s tehnološkim razvojem in z zahtevanimi standardi, ustrezno osebno opremo za nošenje in opremo za bivanje na terenu. V nalogi analiziramo ustreznost opreme za nošenje in opreme za bivanje na terenu na primeru slovenskega pehotnega vojaka, ugotavljamo njene prednosti in slabosti ter na podlagi raziskanega predlagamo nabor ukrepov, ki bi jih bilo smiselno upoštevati v Slovenski vojski. Pri tem pa še vedno ostaja odprto politično in družbeno vprašanje o vlogi slovenskega pehotnega vojaka v prihodnosti in s tem povezane dileme o tem kakšna sploh bi naj bila za njega najboljša oprema?
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...oprema, jopič, zaščita, osebna oprema, sistem...
Ključne besede: oprema, jopič, zaščita, osebna oprema, sistem
Objavljeno: 03.09.2019; Ogledov: 5762; Prenosov: 763
.pdf Polno besedilo (1,51 MB)

3.
Predstavitev in analiza mostnih mest prehoda pri zagotavljanju podpore premika BBSK, ter uporaba v času elementarnih nesreč v času odprave njenih posledic
Jurij Gorenc, 2019

Opis: Gledano skozi zgodovino bojevanja velja prečkanje vodnih ovir za eno najtežjih in kompleksnejših bojnih delovanj. Edinstven niz izzivov pri poskusih premagovanja in prečkanju ovir predstavljajo reke. Raznolikost rek in okolice zahteva posebej prilagojeno strukturo enot, opreme in taktike za uspešno premagovanje ovir Prevlada v premičnosti je ključna za uspeh delovanja. Premičnost predstavlja prioriteto v inženirski podpori v vseh načinih in vrstah delovanja. S tem, ko poveljnik zagotovi premičnost sil, dviguje tudi raven njihove zaščite. Od inženirskih enot se zahteva, da omogočijo lastnim silam prehod skozi ovire, in na ta način zagotovijo tempo in moment izvajanja delovanj, ne da bi pri tem izpostavljali sile ognju nasprotnika. Dejstvo je, da obstoječe inženirske zmogljivosti ne morejo nuditi učinkovite inženirske podpore iz vsebine zagotavljanja premika pri prečkanju vodnih in suhih ovir. Zato je potrebno prilagoditi tako kadrovsko, kot tudi materialno strukturo. Je pa inženirska enota zmožna zagotavljati pomoč pri zaščiti in reševanju ob naravnih in drugih nesrečah v sistemu VNDN (Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami) v Republiki Sloveniji.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...oprema, jopič, zaščita, osebna oprema, sistem...
Ključne besede: oprema, jopič, zaščita, osebna oprema, sistem
Objavljeno: 11.09.2019; Ogledov: 2; Prenosov: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

4.
Balistična zaščita vojaka pehote
Damijan Korpič, 2022

Opis: Človeško telo je zapletena in nepredstavljivo dovršena stvaritev dolge evolucije, ki pa se z razvojem bistveno ni spremenilo. Kljub temu je v primerjavi z najnevarnejšimi plenilci živalskega izvora vse prej kot idealno opremljeno za fizični spopad. Nismo obdarjeni s posebno močjo, nimamo trdne lupine ali trpežnega kožuha, ki bi nas varoval pred poškodbami. Za preživetje se je človek moral zanašati na svojo iznajdljivost in od nastanka vojskovanja dalje uporabljati zaščito. Zaščita pa je kompromis, saj mora ugoditi različnim, pogosto nasprotujočim si zahtevam in ohranjati uporabnikovo telo ter um brez dolgotrajnih posledic. Zaščita je za končno zmago na bojišču sama po sebi le en del železnega trikotnika med mobilnostjo in ognjeno močjo. Neučinkovita, nefunkcionalna in velikokrat pretežka balistična zaščita vojaka na bojišču psihično in fizično izčrpava, kar se lahko neposredno odraža na izvrševanju njegovih nalog na bojišču. Pehotni vojak Slovenske vojske mora na svojih nalogah neprekinjenega zagotavljanja obrambe Republike Slovenije in uresničevanja zavez do zavezništva izpolnjevati visoka merila usposobljenosti in opremljenosti za skupno delovanje v vseh okoljskih, terenskih in bojnih razmerah. Še vedno ostaja odprto politično in družbeno vprašanje vloge slovenskega vojaka pehote v prihodnje. Kakšne bodo njegove naloge in v kakšnem obsegu, ter s tem povezana dilema, kakšna naj bi za njega bila najprimernejša balistična zaščita.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...zaščita, zaščitni jopič, čelada, prebojnost, teža, notranje poškodbe, situacijsko zavedanje,...
Ključne besede: zaščita, zaščitni jopič, čelada, prebojnost, teža, notranje poškodbe, situacijsko zavedanje, pehota
Objavljeno: 24.06.2022; Ogledov: 13; Prenosov: 10
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh