Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...komunikacijski sistemi, informacijski sitsemi, omrežja, infrastruktura, tranformacija, Slovenska vojska...Ključne besede: komunikacijski sistemi, informacijski sitsemi, omrežja, infrastruktura, tranformacija, Slovenska vojskaObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 8733; Prenosov: 106 Polno besedilo (472,23 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojaška infrastruktura, vzdrževanje infrastrukture, investicije v infrastrukturo, Slovenska vojska...Ključne besede: vojaška infrastruktura, vzdrževanje infrastrukture, investicije v infrastrukturo, Slovenska vojskaObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 8778; Prenosov: 809 Polno besedilo (769,68 KB)
Opis: Dobro poznavanje terena in geografskih značilnosti področja v vojni ali miru je velika prednost pri izgradnji prometnih infrastruktur in vključevanje naselij v prostor. Tako ima na okolje in prostor največji vpliv prometna infrastruktura. V zadnjem času so se način življenja in potovalne navade močno spremenili in je osebno vozilo postalo nujnost in statusni simbol, javni potniški promet in promet blaga po železnici pa smo zanemarili. Kljub relativno dobri in obsežni cestni infrastrukturi na Kočevski vojaškogeografski smeri se vsakodnevno soočamo z večkilometrskimi kolonami vozil zaradi dnevne migracije ljudi v dopoldanskem času proti Ljubljani in v popoldanskem času v obratni smeri, proti Kočevju. Obravnavana povezava preko območja Kočevske geografske smeri ne zagotavlja ustrezne kakovosti storitvam, ki bi podpirale gospodarski in demografski razvoj, ribniški in kočevski regijski razvoj in prizadevanje za čezmejni promet z območji Gorskega kotarja in Kvarnerja in obratno z osrednjo Slovenijo.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...na okolje in prostor največji vpliv prometna infrastruktura. V zadnjem času so se način življenja...Ključne besede: prometna infrastruktura, prostor, geografske značilnosti, Kočevska smer, geografski dejavnikiObjavljeno: 25.09.2014; Ogledov: 9477; Prenosov: 112 Polno besedilo (3,49 MB)
Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Slovenska vojska, infrastruktura, šport, usposobljenost, fizična pripravljenost, analiza stanja, pogojiObjavljeno: 03.02.2012; Ogledov: 9078; Prenosov: 48 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: Slovenija je po osamosvojitvi organizirala vojaško obrambo na način, kot je bil v nekdanji skupni drţavi. Razvijala je številčno veliko vojsko, v katero so bili vključeni z majhnim deleţem pripadniki stalne sestave ter pripadniki rezervne sestave, ki so bili v enote SV razporejeni na podlagi zakonsko obveznega sluţenja v rezervni sestavi. Pripadniki moškega spola so se usposabljanja za obrambo domovine udeleţevali na sluţenju vojaškega roka, ki je bil prav tako zakonsko obvezen za vse zdravstveno sposobne moške drţavljane, stare med 18 in 27 let. Ob nadaljnjem razvoju Slovenske vojske se je vse bolj kazala potreba po drugačnem organiziranju vojaške obrambe, ki bi tako zagotovila doseganje novih doktrinarnih in strateških obrambnih načel. Vse bolj se je kristalizirala potreba po prehodu na poklicni način popolnjevanja vojske. Slovenska vojska je s prehodom na poklicni način popolnjevanja, dopolnjenega s pogodbeno rezervo doţivela številne spremembe tako v kadrovski kot tudi v organizacijski strukturi. Vse te spremembe pa so zahtevale spremembe tudi na drugih področjih, med njimi vojaški infrastrukturi. Po izvedeni koncentraciji sil in sredstev v perspektivne objekte, ki jih uporablja Slovenska vojska, je sledilo zagotavljanje bivalnih in delovnih zmogljivosti, kjer je nastanjena poklicna vojska. Sledeč cilju razviti majhno in dobro usposobljeno vojsko, so bili posodobljeni ali na novo zgrajeni tudi nekateri objekti, namenjeni izobraţevanju, usposabljanju in urjenju. Pripadnik je najpomembnejši in ključni dejavnik v delovanju Slovenske vojske. Celostna skrb za pripadnike Slovenske vojske je postala s profesionalizacijo vojske pomembna dejavnost, ki pa do danes še ni zaţivela v celoti. Prostorska urejenost za izvajanje programov celostne skrbi za pripadnike Slovenske vojske je marsikje še v obliki načrtov.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojaška infrastruktura, celostna skrb, vojašnica, Slovenska vojska, military infrastructure,...Ključne besede: vojaška infrastruktura, celostna skrb, vojašnica, Slovenska vojska, military infrastructure, integral care, barrack, Slovenian ArmyObjavljeno: 06.07.2012; Ogledov: 9161; Prenosov: 42 Polno besedilo (729,50 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...diplomske naloge, prometna infrastruktura, razvoj naselij, urejanje prostora...Ključne besede: diplomske naloge, prometna infrastruktura, razvoj naselij, urejanje prostoraObjavljeno: 29.08.2012; Ogledov: 9046; Prenosov: 728 Polno besedilo (2,80 MB)
Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: infrastruktura, promet, geografske značilnosti, Turjaška smer, geografski dejavnikiObjavljeno: 27.02.2013; Ogledov: 8934; Prenosov: 155 Polno besedilo (6,12 MB)
Opis: Asimetrično bojevanje se pogosto uporablja za opis neprimerljivosti, neenakosti, različnosti sodelujočih akterjev v konfliktu. Med izvajalce asimetričnega bojevanja štejemo državne, skupine in posameznike. Med glavne asimetrične grožnje prihodnosti prištevamo kibernetske grožnje, terorizem, JRKB dogodke ter delovanje gverilskih in odporniških skupin proti pripadnikom SV na OKO. Zaščita države na asimetrične grožnje zajema zaščito kritične infrastrukture, sposobnost odkritja zaznavnih in dejanskih groženj ter zmožnost odgovora - asimetričnega bojevanja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...asimetrično bojevanje, kritična infrastruktura, kibernetske grožnje, terorizem, JRKB grožnje...Ključne besede: asimetrično bojevanje, kritična infrastruktura, kibernetske grožnje, terorizem, JRKB grožnjeObjavljeno: 16.01.2015; Ogledov: 9198; Prenosov: 382 Polno besedilo (389,57 KB)
Opis: Logistika je termin, ki se je najprej uporabil v vojaškem izrazoslovju, saj se je gospodarska logistika začela razvijati šele po drugi svetovni vojni. Tudi v SV se je logistika postopno razvijala in oblikovala vse do današnjih dni, ko jo v okviru transformacije ponovno čaka preoblikovanje. Tem spremembam bodo morale slediti tudi enote vojašnic, v kolikor želijo uspešno, učinkovito in ekonomično zagotavljati logistično podporo enot SV. Današnje enote vojašnic imajo zametke nastanka v zalednih enotah, ki so se skozi desetletji spreminjale in preoblikovale. Danes imamo enote vojašnic, ki zagotavljajo logistično podporo enot preko šestih funkcijskih področij logistike - oskrbovanja, premikov in transporta, vzdrževanja, zdravstvene oskrbe, vojaške infrastrukture in finančne zagotovitve. Obseg in vrste nalog so zelo raznolike od priprave hrane, zagotavljanja pitne vode, civilno-vojaškega sodelovanja, vzdrževanja infrastrukture, zagotavljanja premikov in transportov, zagotavljanja streliva in učno vadbenih sredstev, čiščenja prostorov, varstva okolja idr. Enote vojašnic bodo tudi v bodoči strukturi SV igrale pomembno vlogo pri logističnem zagotavljanju delovanja enot, zato pa potrebujejo kompetentne pripadnike, materialna in finančna sredstva in natančno opredeljene naloge tako posameznikov kot enote.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...premiki in transport, vzdrževanje, zdravstvena oskrba, vojaška infrastruktura, finančna zagotovitev, enota vojašnice...Ključne besede: logistika, vojaška logistika, oskrbovanje, premiki in transport, vzdrževanje, zdravstvena oskrba, vojaška infrastruktura, finančna zagotovitev, enota vojašniceObjavljeno: 03.11.2017; Ogledov: 6752; Prenosov: 128 Polno besedilo (550,26 KB)
Opis: Slovenska vojska v svojih procesih uporablja računalniške simulacije že več kot desetletje. Simulacije se uporabljajo na različnih področjih dela, od načrtovanja delovanj, preverjanja variant pa do urjenja v taktičnih postopkih. S simulacijami se lahko izvajajo tudi različne raziskave in eksperimenti, od modeliranja bojnih sistemov, simulacije formacijskih struktur pa do preverjanja ustreznosti odločitev. Omejenost virov, nestabilno okolje, hitre spremembe prioritet, zahtevajo nagle odgovore na sedanje in bodoče koncepte obrambe. Veliko vprašanj iz domene nacionalne varnosti, še posebej vloga in struktura Slovenske vojske v njem mora dobiti hiter, jasen in strokoven odgovor. Eksperimentiranje z uporabo simulacij je v Slovenski vojski nova %stara% možnost iskanja rešitev za izzive v procesih transformacije. Te možnosti so še posebej pomembne sedaj, v obdobju globalnih sprememb, ko se mora Slovenska vojska hitro, premišljeno in racionalno prilagajati novim obrambnim konceptom v zavezništvu.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: simulacije, modeliranje, eksperimentiranje, koncepti, načrtovanje delovanj, raziskave, eksperimenti, strukture, varnost, obramba, prioriteta, transformacija, arhitektura, infrastrukturaObjavljeno: 14.11.2017; Ogledov: 6756; Prenosov: 163 Polno besedilo (1,52 MB)