Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Besedilo obravnava problematiko artilerijske podpore pri bojnih delovanjih 1. brigade Slovenske vojske. V zaključni nalogi kratko in preprosto opišem to, kar povezuje artilerijski bataljon in 1. brigado Slovenske vojske pri vseh oblikah bojnega delovanja in njenem poslanstvu. Tako opišem pomembne zadeve pri načrtovanju, organiziranju in izvedbi nalog. Narejen je tudi pregled, katere dokumente in literaturo, ki dajejo teoretično podlago tej tematiki, imamo v Slovenski vojski. Opišem tudi, katera artilerijska sredstva imamo, in navsezadnje, kako naj bi skupaj izvajali naloge. V zadnjem delu je vsebina povezana tudi s pogledom na prihodnost in vizijo napredka artilerijske specialnosti v Slovenski vojski ter na izboljšanje sinhronizacije med brigado in artilerijo. Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: artilerija, brigada, Slovenska vojska, artilerijski bataljonObjavljeno: 22.01.2013; Ogledov: 10370; Prenosov: 265 Polno besedilo (1006,67 KB)
Opis: Artilerija je eden bolj pomembnih sistemov, katere mora sodobna vojska imeti v svoji sestavi, jih vzdrževati, nadgrajevati in po potrebi zamenjevati z ustreznimi sodobnimi sistemi. Artilerija predstavlja enega glavnih, v nekaterih vojskah celo glavni sistem za ognjeno podporo enot kopenske vojske.Razvoj na področju artilerijskih oborožitvenih sistemov gre nezadržno naprej in pred državami se pojavljajo dileme, v katero smer peljati razvoj njihovih artilerijskih enot. Hitrost dogajanja in spremembe v sodobnem svetu se neizogibno prenašajo tudi v obrambni sistem. Slovenija je v devetdesetih letih uvedla v uporabo robusten, natančen in dodelan sistem vlečne artilerije,top-havbico 155 mm TN 90. Zaradi svojih značilnosti to orožje postaja vse bolj omejeno za uporabo, v sodelovanju in za njihovo podporo, z hitro premičnimi enotami, kakršne je Slovenska vojska razvila v zadnjih letih.Poleg tega je odločitev in zaveza Republike Slovenije, da bo po svojih zmožnostih sodelovala v zavezništvu in v prispevala svoj delež operacijah kriznega odzivanja. Operacije te vrste pa se praviloma dogajajo na bolj ali manj oddaljenih območjih. Razvoj v svetu, zahteve in potrebe Slovenske vojske in zaveze, ki smo jih dali Atlantskemu zavezništvu, so nas pripeljale do tega,da je v Resoluciji o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanjaSV do leta 2025 zapisano, da bomo uvedli v Slovensko vojsko novi artilerijski sistem z vodenimi izstrelki.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... Artilerija je eden bolj pomembnih sistemov, katere mora...Ključne besede: artilerija, samovozni artilerijski sistem (gosenični, kolesni), povečan domet, strelivo, hitrost streljanjaObjavljeno: 21.03.2013; Ogledov: 9792; Prenosov: 504 Polno besedilo (801,42 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...sistemi za avtomatsko vodenje ognja, artilerija, izvidniki, streljanje, korektura, strelni elementi...Ključne besede: sistemi za avtomatsko vodenje ognja, artilerija, izvidniki, streljanje, korektura, strelni elementiObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9426; Prenosov: 177 Polno besedilo (71,93 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Artilerijska baterija je osnovna taktična in organizacijska enota artilerije. Glede na namen in oborožitev je lahko baterija za ognjeno podporo, poveljniškain izvidniška baterija. V primeru, da ognjeno baterijo z namenom zagotavljanja neposredne ali splošne ognjene podpore pridodamo MOTB ali BBSK je potrebno vzpostaviti tudi primerno strukturo poveljevanja in kontrole. Možnosti oblikovanja C2 je veliko in so predvsem odvisne od osebja, infrastrukture, sredstev in tehnike ki jo imamo na voljo. Cilj pa mora biti neglede na naštete elemente enak - omogočati mora jasno, hitro in učinkovito nudenje ognjene podpore enotam v boju.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... artilerija, ognjena podpora, C2, MOTB/BBSK...Ključne besede: artilerija, ognjena podpora, C2, MOTB/BBSKObjavljeno: 24.04.2012; Ogledov: 9011; Prenosov: 181 Polno besedilo (2,09 MB)
Opis: Sodobni trendi bojevanja, velike daljave streljanja in hitro spreminjanje situacije na bojišču so narekovali razvoj sodobnih oborožitvenih sistemov za ognjeno podporo. Tem zahtevam se je prilagodila sodobna vojaška industrija, ki danes ponuja različne oborožitvene sisteme namenjene ognjeni podpori motoriziranih enot. Trend razvoja temelji na razvijanju samovoznih oborožitvenih sistemov zaradi njihove visoke stopnje mobilnosti, računalniško-informacijske tehnologije, s katero so sistemi opremljeni, visoke stopnje zaščite posadke tako pred izstrelki kot pred delovanjem iz zraka ter manj številne posadke, ki je potrebna za upravljanje sistema. Z razvojem samovoznih oborožitvenih sistemov se ni zanemaril razvoj vlečnih oborožitvenih sistemov. S predstavitvijo in primerjavo vlečnih in samovoznih orožij ognjene podpore sem želel predstaviti, kateri sistem bi bil najprimernejši za enote ognjene podpore BBSk.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...minometi, artilerija, SKOV 8x8, bataljonska bojna skupina...Ključne besede: minometi, artilerija, SKOV 8x8, bataljonska bojna skupinaObjavljeno: 23.04.2012; Ogledov: 9519; Prenosov: 331 Polno besedilo (2,21 MB)
Opis: V tej zaključni nalogi bom predstavil komunikacijsko - informacijski sistem v artilerijski bateriji in kako organizacija tega vpliva na uspešno izpolnjevanje zadanih nalog. V uvodu sem predstavil organizacijo zvez v zgodovini in se nato osredotočil na KIS v artilerijski bateriji, kjer sem opisal vse vrste zvez, katere se uporabljajo v tej enoti. Opisal sem možnost zvez, ki bi se lahko uporabljale v OKO. Ustavil sem se še pri sredstvih, ki so danes na voljo v artilerijski bateriji. V nadaljevanju sem podrobneje opisal sistem za vodenje in upravljanje artilerijskega ognja. Ker se mi zdi pomembno poudariti, da se ob uporabi tega sistema organizacija KIS močno spremeni. V nalogi sem opisal tudi delo oddelka zvez v različnih taktičnih situacijah in okoljih. Za konec pa sem naredil še primerjavo s vojsko ZDA, ki ima organizacijo KIS izvedeno drugače. V osnovi pa se obe organizaciji KIS ne razlikujeta veliko.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... artilerija, KIS, zveze...Ključne besede: artilerija, KIS, zvezeObjavljeno: 24.05.2012; Ogledov: 8311; Prenosov: 67 Polno besedilo (3,27 MB)
Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: artilerijaObjavljeno: 07.11.2012; Ogledov: 7897; Prenosov: 450 Polno besedilo (3,94 MB)
Opis: Diplomska naloga predstavlja razvoj artilerijskega orožja skozi zgodovino. Na razvoj orožja je vplivala želja po osvajanju, oborožitvena tekma ter vpliv industrijske revolucije in tehnologije. Pred industrijsko revolucijo so artilerijska orožja bila velika in težka, po industrijski revoluciji pa pride do razvoja in uporabe novih materialov in strmega vzpona v razvoju orožja. Orožje je pustilo zelo velik pečat v zgodovini vojaškega bojevanja. Artilerijska sredstva so postala osnovna ognjena moč vseh bojnih delovanj.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... artilerija, bojno delovanje, bojna moč, artilerijski ogenj, topovi...Ključne besede: artilerija, bojno delovanje, bojna moč, artilerijski ogenj, topoviObjavljeno: 08.05.2013; Ogledov: 9759; Prenosov: 823 Polno besedilo (2,53 MB)
Opis: Ključna naloga Slovenske vojske je izvajanje oboroženega boja, medtem ko je odgovornost in obveznost države, da vojski zagotovi vse (nujne) vire, ki so potrebni, da se le-ta pripravi na oborožen boj in je v njem tudi uspešna s čim manjšimi izgubami. Naloga države je, poleg zagotavljanja kadra in infrastrukture, predvsem zagotavljanje materialno-tehničnih sredstev in oborožitve. Na drugi strani pa je vojaška stroka odgovorna za njeno usposobljenost, motiviranost in pripravljenost. Vojska bo zmagovita le takrat, ko bosta tako država kot vojaška stroka izpolnila svoje obveznosti. Artilerija je del ognjene podpore in je skupaj z ostalimi bojnimi funkcijami zelo pomembna pri načrtovanju in izvedbi delovanj. Razvoj in modernizacija le-te pa je zaradi zaostrenih sodobnih varnostnih in obrambno-vojaških groženj ključnega pomena. V zaključni nalogi bomo zato poskušali ugotoviti primerljivost artilerije Slovenske vojske s primerljivimi vojskami članic Nata in ali je Slovenska vojska še vedno sposobna zagotavljati učinkovito ognjeno podporo.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...država kot vojaška stroka izpolnila svoje obveznosti. Artilerija je del ognjene podpore in je skupaj...Ključne besede: artilerija, ognjena podpora, Slovenska vojska, NatoObjavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 103; Prenosov: 73 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Zaključna naloga predstavlja trende uporabe artilerije v prihodnje. Izhajali smo iz teorije kjer smo predstavili temeljne pojme o artileriji ter na kratko orisali razvoj artilerij po II. svetovni vojni. Z uporabo metode analize smo analizirali uporabo in vlogo artilerije v oboroženih spopadih po koncu hladne vojne. Ugotavljamo, da so spremembe okolja bojevanja iz bojišča v urbano okolje ter povečana eskalacija oboroženih spopadov širom sveta in pridobljene izkušnje iz oboroženih spopadov bile povod oziroma osnova za določitev smernic razvoja artilerije v 21. stoletju. Zraven že omenjenih smernic je temeljni pogoj za razvoj artilerije visoka tehnološka razvitost vojaške industrije. V zaključni nalogi skozi opise oborožitvenih sistemov in njihovih taktično tehničnih lastnosti predstavljamo trend po povečani zahtevi po premičnosti in premestljivosti artilerijskih oborožitvenih sistemov. Posebno pozornost namenimo razvoju pametnega streliva, smodniških polnitev in razvoju artilerijskih cevi katere omogočajo artileriji sposobnost doseganja večje natančnosti in daljših dometov. Predstavljeni trendi razvoja so predpogoj za ohranjanje artilerije in njene vloge v sedanjih in prihodnjih oboroženih spopadih.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... artilerija, lastnosti in naloge artilerije, razvoj artilerije...Ključne besede: artilerija, lastnosti in naloge artilerije, razvoj artilerijeObjavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 45; Prenosov: 39 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!