Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 5 od 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Podpora Republike Slovenije kot države gostiteljice zavezniškim silam - NATO : diplomska naloga
Matejka Krapež Peljhan, 2009

Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ... Republika Slovenija, zevezniške sile, NATO...
Ključne besede: Republika Slovenija, zevezniške sile, NATO
Objavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 8976; Prenosov: 358
.pdf Polno besedilo (2,62 MB)

2.
Pripravljenost Republike Slovenije na ratifikacijo mednarodne pogodbe o konvencionalnih silah Evrope : zaključna naloga
Janez Čerin, 2012

Opis: Od sredine leta 2010 na Dunaju ponovno potekajo pogovori na diplomatski ravni o modernizaciji nadzora nad konvencionalno oborožitvijo. Po uskladitvi pogajalskega mandata se bodo pričela resna pogajanja o posodobitvi nadzora nad konvencionalno oborožitvijo, ki bodo ki naj bi se končala ali v oživitvi prilagojene Pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi ali novem varnostnem mehanizmu, ki pa bo zagotovo temeljil na določilih Pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi in ki bo vseboval elemente omejitve konvencionalnih sil, izmenjave podatkov o konvencionalnih silah in sistemu inšpekcij za nadzor izvajanja tega mehanizma. Prvič od osamosvojitve leta 1991 v teh pogajanjih sodeluje tudi Republika Slovenija kot samostojna država. Ker bo pristop k novemu varnostnemu mehanizmu zahteval določene ukrepe in omejitve, ki bodo zadevali našo varnost in obrambno sposobnost, je nastopil primeren trenutek za preučitev posledic morebitnega pristopa Republike Slovenije k temu mehanizmu. Posebno pozornost velja nameniti posledicam pristopa na varnostni položaj Slovenije, na morebitne omejitve konvencionalnih sil ter druge posledice, ki bi jih pristop povzročil. Glede na obsežnost, kompleksnost in zahtevnost Pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi so v nalogi preučevane glavne značilnosti te pogodbe in tudi drugih mednarodnih pogodb, ki so neposredno povezane s CFE in nadzorom oborožitve ter vloga mednarodnih organizacij, ki vplivajo na razvoj pogodbe in njeno prenovo. Naloga v svojem zaključnem delu analizira posledice pristopa Slovenije k CFE na njen varnostni položaj ter ponuja model in analizo morebitnih omejitev konvencionalnih sil, ki bi obvezovale Slovenijo ob pristopu ter posledice za njen obrambno-varnostni sistem.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...leta 1991 v teh pogajanjih sodeluje tudi Republika Slovenija kot samostojna država. Ker bo pristop...
Ključne besede: Republika Slovenija, pogodba o konvencionalnih silah v Evropi, adaptirana pogodba o konvencionalnih silah v Evropi, varnostni položaj, nadzor oborožitve, pristop k mednarodni pogodbi, Nato, Varšavska zveza, Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi, Organizacija združenih narodov, konvencionalne sile, Dunajski dokument, Pogodba o odprtih zračnih prostorih, pogajanja, Evropa
Objavljeno: 17.10.2017; Ogledov: 7153; Prenosov: 129
.pdf Polno besedilo (1,04 MB)

3.
Vloga Slovenske vojske ob pojavu kompleksne krize v republiki Sloveniji
Boštjan Novak, 2018

Opis: V današnjem času so krize vedno bolj kompleksne. Če obseg krize presega odzivne zmožnosti posameznih ministrstev, vladnih služb in podsistemov sistema nacionalne varnosti, govorimo o kompleksni krizi. V nalogi sem analiziral vlogo Slovenske vojske ob pojavu kompleksne krize v Republiki Sloveniji po sprejetju dopolnitev 20. člena Zakona o vladi. Temeljni namen zaključne naloge je pregled usklajenosti in pristojnosti delovanja organov v primeru kompleksne krize ter umeščenosti upravljanja krize v mednarodni okvir. S kvalitativno metodo primerjalne analize in interpretacijo virov sem analiziral sodelovanje Slovenske vojske ob migrantski krizi, s poudarkom na kadrovski popolnjenosti ter razpoložljivosti in vzdržljivost Slovenske vojske ob pojavu kompleksne krize. Ureditev v Republiki Sloveniji sem primerjal tudi z Republiko Latvijo. Ugotavljam, da delovanje organov ob pojavu kompleksne krize v Republiki Sloveniji temelji na jasno določenih nalogah in pristojnostih. Strukturo kriznega upravljanja in vodenja pa je treba preveriti v praksi in izdelati načrte odzivanja na kompleksne krize. Slovenska vojska je zaradi svoje popolnjenosti in angažiranja v mednarodnih operacijah in misijah omejeno uporabna v primeru pojava kompleksne krize.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...kriza, krizno upravljanje, krizno vodenje, Slovenska vojska, Republika Slovenija...
Ključne besede: kompleksna kriza, krizno upravljanje, krizno vodenje, Slovenska vojska, Republika Slovenija
Objavljeno: 28.01.2019; Ogledov: 6184; Prenosov: 138
.pdf Polno besedilo (1,39 MB)

4.
Razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski
Bernard Polanec, 2020

Opis: Skladno s Srednjeročnim obrambnim programom Republike Slovenije iz leta 2018 bo Slovenska vojska v letu 2018 do 2023 razvijala tudi lahko pehoto, eno ključnih vojaških zmogljivosti v Slovenski vojski, v katero uvrščamo motorizirane in gorske pehotne enote. Razvoj lahke pehote, točneje gorskih zmogljivosti ocenjujemo kot ustrezen cilj Slovenske vojske, vendar smo mnenja da trenutni razvoj omenjenih zmogljivosti ni ustrezen, saj naj bi omenjeni razvoj potekal že dve leti, le tega pa ni moč čutiti, ne videti. Glede na zgoraj navedeno smo v zaključni nalogi z naslovom Razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski postavili dve raziskovalni vprašanji ter v nadaljevanju na podlagi ugotovljenih dejstev, lastnih izkušenj in znanja podali odgovore na omenjeni vprašanji. Ključni del zaključne naloge je predlaganje določenih rešitev, ki bi zagotavljale ustrezen razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski. Z zaključno nalogo želimo izpostaviti, opozoriti strokovno javnost na trenutno, kritično stanje gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski, kjer vzporedno podajamo tudi določene predloge, rešitve za omenjeno situacijo.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...vojaške gorske zmogljivosti, gorsko bojevanje, Republika Slovenija, Slovenska vojska...
Ključne besede: vojaške gorske zmogljivosti, gorsko bojevanje, Republika Slovenija, Slovenska vojska
Objavljeno: 15.05.2020; Ogledov: 13; Prenosov: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Fakulteta vojaških ved ali izzivi vojaškega izobraževanja v Slovenski vojski
Tomaž Kladnik, 2023

Opis: Avtor na podlagi arhivskih virov in literature v prvem delu članka opiše razvoj vojaškega izobraževanja v oboroženih silah Republike Slovenije, ki se je z njihovim nastankom leta 1991 na novo oblikovalo, in sicer od osnovnega usposabljanja vojakov nabornikov do najvišjih oblik vojaškega izobraževanja in znanstvenoraziskovalnega dela na področju vojaških ved. V drugem delu predstavi mogoč razvoj vojaškega izobraževanja, ki bi potekal, tako kot v drugih zavezniških državah, v smeri vključevanja v bolonjski izobraževalni in znanstvenoraziskovalni sistem.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...bolonjski izobraževalni sistem, Slovenska vojska, Republika Slovenija...
Ključne besede: bolonjski izobraževalni sistem, Slovenska vojska, Republika Slovenija
Objavljeno: 03.04.2023; Ogledov: 1618; Prenosov: 16
.pdf Polno besedilo (137,62 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh