Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: V kolikor se želi dosežke pri preoblikovanju Slovenske vojske ustrezno utrdititer realizirati razvojne cilje, ki so pred njo in s tem pred vsem obrambnim sistemom postavljeni do leta 2015, se mora ustrezno pozornost in ustvarjalno energijo nameniti preoblikovanju upravnega dela ministrstva in Generalštaba Slovenske vojske z namenom oblikovati Obrambni štab Slovenije. S tem bi dokončno tudi v praksi in ne zgolj na verbalni ravni uveljavili načelo,da je upravni del ministrstva v znatnem obsegu v funkciji zagotavljanjaustrezne podpore za čim bolj učinkovit razvoj in delovanje Slovenske vojske ter sistema zaščite in reševanja. Pri integraciji civilnega in vojaškega dela ter vzpostavitvi sodobnejše strukture je potrebno izhajati iz celotnega obrambnega sistema ter jo v celoti izvesti na straško vodstveni, razvojno tehnični in na taktični ravni. Upoštevati, vendar ne kopirati, pa je potrebno tudi izkušnje pri integraciji nacionalnih obrambnih sistemov, ki so jih na strateških in drugih ravneh izvedle oziroma jih izvajajo druge članice Severnoatlantskega zavezništva.Najdeno v: osebiKljučne besede: obrambni sistemi, organizacija obrambe, zaščita in reševanje, obrambni štabi, sodobna organizacija, preoblikovanjeObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 8445; Prenosov: 100 Polno besedilo (253,23 KB)
Opis: Slovenija se je odločila del svoje varnosti uresničevati skozi članstvo v mednarodnih organizacijah. Tako se je priključila tudi zvezi NATO. Članstvo v zvezi in hitro spreminjajoče se varnostno okolje zahtevata tudi fleksibilno strukturo in organizacijo oboroženih sil. Slovenija se je za potrebe nacionalne obrambe in potrebe sodelovanja v mednarodnih operacijah in misijah odločila za graditev modularnih enot Slovenske vojske, katerih struktura in organizacija se bosta lahko spreminjali glede na vrsto naloge. Izziv izgradnjeprve take zmogljivosti je pripadel 1. BRSV in 10. MOTB kot nosilnima enotama. Največji problem, ki se je pojavil pri uresničevanju tega cilja, pa je bila izgradnja primerne logistična enote, ki bo nudila vso logistično podporo v primeru napotitve na nalogo, in pa logistična organiziranost na operativnem nivoju, ki mora zagotoviti povezljivost z Natovo multinacionalno logistiko. V magistrskem delu predstavljamo koncept organizacije logistične podpore v SV in Natu. Predstavljamo trenutno logistično organiziranost v LBBSK, težave, ki se pri tem pojavljajo, in predloge za izboljšavoNajdeno v: osebiKljučne besede: logistični koncept, logistična podpora, bataljonska bojna skupinaObjavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 9056; Prenosov: 328 Polno besedilo (1,19 MB)
Najdeno v: osebiKljučne besede: terorizem, boj proti terorizmu, protiuporniško delovanje, specialne sile, Slovenska vojskaObjavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 8699; Prenosov: 612 Polno besedilo (2,65 MB)
Najdeno v: osebiKljučne besede: šola za častnike, vojaško izobraževanje, vojaško usposabljanje, evalvacija, programi, ciljiObjavljeno: 20.04.2012; Ogledov: 7567; Prenosov: 28 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: V prispevku je podan kratek pregled vzpostavitve kartografskega sistema za potrebe Ministrstva za obrambo RS. Razvoj vojaškega kartografskega sistema poteka hkrati z razvojem državnega (civilnega) kartografskega sistema, ki ga vodi Geodetska uprava Republike Slovenije, ob upoštevanju potreb Slovenske vojske, usmeritev in standardov Nata. Predstavljene so serije vojaških kart po posameznih merilih ter opisane njihove značilnosti. Opisana je problematika vzdrževanja in obnove kart, tiska ter hranjenja kartografskega gradiva. Izpostavljena je pomembnost priprave strategije razvoja slovenske vojaške kartografije, ki je načrtovana v okviru ciljnih raziskovalnih programov. Predstavljena je tudi umeščenost geoprostorske dejavnosti na Ministrstvu za obrambo ter sodelovanje z zunanjimi institucijami na razvojnem in operativnem področju.Najdeno v: osebiKljučne besede: vojaška geografija, topografija, kartografijaObjavljeno: 31.08.2012; Ogledov: 16312; Prenosov: 359 Polno besedilo (21,51 MB)
Najdeno v: osebiObjavljeno: 11.01.2013; Ogledov: 8579; Prenosov: 2571 Polno besedilo (764,59 KB)
Opis: Že pred prvimi demokratičnimi volitvami v Sloveniji so v bivši Jugoslaviji med republiškimi vodstvi potekala iskanja rešitev o preureditvi političnih in družbenoekonomskih odnosov znotraj federacije, vendar niso prinesla rešitve, razen če ne štejemo za rešitev to, da so pokazala, da so med posameznimi republikami tolikšne razlike v pogledih na bodočo ekonomsko, politično in državno ureditev Jugoslavije, da jih ne bo možno uskladiti in da bo potrebno v Sloveniji iskati pot za uvedbo političnih in družbenoekonomskih sprememb ločeno od ostalega dela jugoslovanske federacije. Republika Slovenija je leta 1991 pričela s samostojnim poskusnim služenjem vojaškega roka. Za ta namen sta bila ustanovljena dva t. i. učna centra (UC), in sicer na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Temeljni namen usposabljanja je bil usposobiti vojake, poleg tega pa tudi preveriti ustreznost vsebin in organiziranosti vojaškega usposabljanja, hkrati pa še ugotoviti, ali so nove uniforme in druga osebna oprema primerne za nabornike nastajajoče slovenske vojske. Izkušnje, ki so bile pridobljene med poskusnim usposabljanjem, so služile kot izhodišče načrtovalcem rednegausposabljanja vojaških obveznikov in samim izvajalcem pouka ter usposabljanj. Z zaključkom poskusnega usposabljanja so bile razrešene dileme o dolžini služenja vojaškega roka, opremi, ki naj jo uporablja vojaški obveznik, materialni zagotovitvi pouka in zaledni zagotovitvi usposabljanja.Najdeno v: osebiKljučne besede: teritorialna obramba, jugoslovanska ljudska armada, učni centri, usposabljanjeObjavljeno: 29.01.2013; Ogledov: 9648; Prenosov: 325 Polno besedilo (1,57 MB)
Najdeno v: osebiKljučne besede: zgodovina, Maribor, Maister, Rudolf Vojanov, prevratna doba, 1918/1919, pristranskost, Marburger Zeitung, Slovenski gospodar, Straža, diplomska delaObjavljeno: 02.07.2013; Ogledov: 8203; Prenosov: 37 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: osebiKljučne besede: muzeji, SlovenijaObjavljeno: 05.07.2013; Ogledov: 8696; Prenosov: 35 Polno besedilo (0,00 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Najdeno v: osebiKljučne besede: Teritorialna obramba, TO, 7. pokrajinski štab TO Vzhodnoštajerske pokrajine, 7. PŠTO VŠP, Jugoslovanska ljudska armada, JLA, Manevrska struktura narodne zaščite, MSNZ, osamosvojitvena vojna, magistrska delaObjavljeno: 12.09.2016; Ogledov: 7051; Prenosov: 792 Polno besedilo (1,15 MB)