Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: osebiKljučne besede: Slovenska vojska, vojno letalstvo, helikopterji, digitalni zemljevidiObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 6901; Prenosov: 105 Polno besedilo (1,69 MB)
Najdeno v: osebiKljučne besede: zračni prostor, zračna obramba, raketni vodiObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 7504; Prenosov: 78 Polno besedilo (1,18 MB)
Opis: Organizacija premika CKIS iz osnovnega na naslednje poveljniško mesto je taktična aktivnost, pri kateri mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev, da je slednji izveden uspešno. Pravilno taktično načrtovanje in poveljevanje ter nadzor med premikom temelji na izdelavi in izdaji mnogih ukazov in povelj. Dobra taktika premikov je vedno dopolnjena s kvalitetnimi transportnimi sredstvi, ki omogočajo vodu zvez, da sredstva za komunikacijsko in informacijsko podporo motoriziranemu bataljonu, pravočasno in varno prepeljejo na naslednjo lokacijo. Vozila za zagotavljanje podpore KIS morajo biti vsaj tako mobilna kot so bojna vozila v motoriziranemu bataljonu. Le tako bodo lahko nudila podporo KIS bataljonu pri manevrskem bojevanju. Poleg tega mora vod zvez imeti na voljo tudi kvalitetne in praktične sisteme zvez, ki mu omogočajo tako vzdrževanje zvez med premikom, kot čimprejšnje ponovno vzpostavljanje na naslednjem poveljniškem mestu. Vod za zveze mora tako slediti tehnološkemu razvoju zlasti brezžičnih komunikacijskih naprav, ki bi omogočale premostitev velikokrat zamudnih žičnih linij, takrat, ko je slednje praktično in tudi varno.Najdeno v: osebiKljučne besede: premik, center komunikacijsko informacijskih sistemov, komunikacijsko informacijska podpora, motorizirani bataljon, vod zvez, transportna sredstva, brezžične komunikacijske napraveObjavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 7450; Prenosov: 62 Polno besedilo (641,56 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Telekomunikacijski sistemi oziroma področje zvez je bilo z nastankom Teritorialne obrambe - Slovenske vojske morda eno najmanj razvitih, saj je bila dediščina bivše JLA pičla in izredno zastarela. Iz zgodovine vemo, da je takratna JLA večino sistemov odpeljala s seboj in so telekomunikacije bazirale predvsem na radioamaterskih sredstvih in izkušnjah. TO je poznala določena radijska sredstva Racal (BCC- 66), ki so jih sprida izkoriščali na višjih nivojih. Prvi pomembnejši korak pri podpori učinkovitemu poveljevanju in kontroli s pomočjo sistemov zvez, je bila nabava in uvedba v operativno uporabo naprav za bojna radijska omrežja HF in VHF področja (Podjetja Tadiran – Izrael).Najdeno v: osebiKljučne besede: Slovenska vojska, telekomunikacijski sistemi, tranzitna vozlišča, enote za zveze, poveljnikiObjavljeno: 24.04.2012; Ogledov: 7954; Prenosov: 120 Polno besedilo (2,26 MB)
Najdeno v: osebiKljučne besede: radijski sistemi, vozila za zveze, vojaški informacijski sistemiObjavljeno: 15.11.2012; Ogledov: 7114; Prenosov: 397 Polno besedilo (3,00 MB)Gradivo ima več datotek! Več...
Najdeno v: osebiKljučne besede: na učinku temelječe operacijeObjavljeno: 20.04.2012; Ogledov: 6791; Prenosov: 146 Polno besedilo (642,70 KB)
Opis: Vode so količinski in kvalitativni vojaškogeografski prostorski dejavnik. Zaradi dejstva, da voda prekriva kar tri četrtine našega planeta, obenem pa je nujno potrebna za obstoj življenja, so nadzemne in podzemne vode izjemno pomemben dejavnik, ki pomembno zaznamuje vojaške aktivnosti na strateški, operativni in taktični ravni. Vojaška analiza rek obsega ugotavljanje hidrografskih značilnosti za načrtovanje in izvedbo aktivnosti na rekah, vzdolž in prek njih, za dostop do obale, prečkanje rek in izrabo rečnih obal za utrjevanje in razmejitev med enotami (Bratun, 2005).Najdeno v: osebiKljučne besede: geologija, pedologija, informacijski sistemi, teren, prehodnost terena, lastnosti tal, mehanske lastnosti tal, fizikalne lastnosti tal, prehodnost vodnih ovir, bojišče, računalniški modeliObjavljeno: 31.08.2012; Ogledov: 7338; Prenosov: 166 Polno besedilo (8,16 MB)
Opis: Usposabljanje vojaških enot za namensko nalogo zahteva analizo poslanstva in virov. Poveljnik ima nalogo in dolžnost, da primerno organizira usposabljanje.Pri procesu usposablja mora analizirat pomembne korake načrtovanja. Defenzivno delovanje je bojno delovanje pri katerem ima sovražnikpobudo. Ob primerni obrambi se sovražniku vzame iniciativa in sledi ofenzivno delovanje, ki porazi sovražnika. Naloge v obrambi od vojaške enote zahtevajo prilagodljivost, zaradi več možnosti delovanja, ki so po svojih namenih raznolika. V današnjem času je s pomočjo sodobnih pristopov in metod možno usposabljanje vojaških enot izvest temeljito in raznoliko, z namenom doseganja najboljših rezultatov. Uporabljamo lahko informacijske sisteme ali namenska vadišča. Poveljniki morajo pri tem izkoristiti vsa možna sredstva, ki so jim na voljo.Najdeno v: osebiKljučne besede: obramba, namensko usposabljanje vojaških enot, metodologije usposabljanja, simulatorji, kolektivne nalogeObjavljeno: 07.03.2013; Ogledov: 7143; Prenosov: 122 Polno besedilo (1,45 MB)
Opis: Poveljnik mora imeti informacije o nasprotniku, zemljišču in ostale informacije, če ţeli uspešno uporabiti svojo enoto za predpisano nalogo in le-to uspešno opraviti. Za pridobivanje informacij se uporablja izvidniška patrulja, lahko pa se uporabi patrulja tudi za druge naloge, pri čemer se razlikuje tako po sestavi kot tudi opremi. Druga vrsta je bojna patrulja, poznamo pa še prisotnostno in sledilno patruljo. Vsem patruljam je skupno, da so v naprej načrtovane glede na namen. Tako se patrulja organizira in načrtujev naprej in v detajle. Poleg časa odhoda, trajanja, namena in organizacije, je potrebno v naprej načrtovati elemente kot so kontrolne točke,ciljno zbirno točko, varnostne postanke in podobno. V kolikor gre za dalj časa trajajočo patruljo se v naprej določi tudi pribliţen poloţaj patruljne baze. Vso to načrtovanje pa zahteva dobro poznavanje postopkov patruljiranja. Same patrulje se lahko izvajajo peš ali z vozili.Najdeno v: osebiKljučne besede: patruljiranje, načrtovanje patrulj, varnostni postanek, ciljna zbirna točka, patruljna bazaObjavljeno: 20.03.2013; Ogledov: 6644; Prenosov: 171 Polno besedilo (1,27 MB)
Opis: Boj v urbanem okolju je v sodobnem vojskovanju neizogiben. Razumevanje urbanega okolja in zavedanje so temelji za urjenje in organiziranje sil za delovanje. Boj v srečanju kot oblika prehodnega delovanja, zaradi svoji značilnosti zahteva posebno pozornost kadar gre za delovanje v urbanem okolju. Boj v srečanju v urbanem okolju namreč vključuje cel spekter postopkov, znanj in veščin iz ofenzivnega, defenzivnega ter drugih oblik delovanj v urbanem okolju. Gre namreč za kompleksno situacijo, pri kateri ima ključno vlogo izurjenost, tehnika in standardni postopki posameznikov, skupin, enot in načrtovanje poveljstva. Nezanemarljiv faktor pri tem predstavljajo bojna in ne bojna sredstva ter oborožitev enot.Najdeno v: osebiKljučne besede: boj v srečanju, urbano okolje, prehodno delovanje, prehod skozi urbano okoljeObjavljeno: 16.03.2018; Ogledov: 4923; Prenosov: 55 Polno besedilo (959,11 KB)