Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv uspešnosti vodenja vojaškega tima na karierno pot : zaključna naloga
Miloš Dumić, 2013

Opis: Zaključna naloga vsebuje izhodišča in predpogoje, ki so ključni za izgradnjo učinkovitega vojaškega tima. Predstavljeni so osnovni pojmi na podlagi sistematične predstavitve ustanovitve in razvoja učinkovitega in kohezivnega vojaškega tima iz prakse v Slovenski vojski. Teoretični del zajema opredelitev tima, s poudarkom na vojaškem timu in osnovnih značilnostih vojaške organizacije. Učinkovito in uspešno vodenje ter predstavitev vojaškega tima je predstavljeno v obliki nazorne predstavitve vojaškega tima in timskega dela iz vojaške prakse, s poudarkom na opredelitvi vlog in zadolžitev v konkretnem vojaškem timu iz prakse, pri čemer je vodenje prikazano na praktičnem primeru. Vpliv uspešnosti vodenja vojaškega tima na karierno pot je opredeljeno s prikazom terminske opredelitve mejnikov v delovanju konkretnega tima s predstavitvijo karierne poti vodje konkretnega vojaškega tima iz prakse v Slovenski vojski.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vojaški tim, vodenje, karierna pot vodje, uspešnost vodenja vojaškega tima, vodja vojaškega tima, poveljnik, kohezivnost, Slovenska vojska
Objavljeno: 16.11.2016; Ogledov: 8368; Prenosov: 113
.pdf Polno besedilo (626,19 KB)

2.
Varnostni izzivi pri vzpostavljanju lokalnih računalniških omrežij na taktičnih poveljniških mestih
Franc Miklič, 2022

Opis: Računalniška omrežja na taktičnih poveljniških mestih so nujno potrebna, saj se preko njih posredujejo različne vrste dokumentov (ukazi, usmeritve, poročanje, zahtevki, …) z različnimi stopnjami tajnosti. Pri vzpostavljanju le-teh se pojavljajo varnostni izzivi, katere je potrebno izpolniti, če želimo komunicirati s podrejenimi in nadrejenimi na varen način. Pri vzpostavljanju računalniških omrežij moramo upoštevati tako nacionalno zakonodajo, kot predpise, ki jih imamo v Slovenski vojski, pa tudi standarde in predpise oboroženih sil zveze NATO. Le z upoštevanjem navedenega lahko poveljstva med seboj komunicirajo na zakonsko predpisan in varen način tako v domačem kot tudi v mednarodnem okolju.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, računalniška omrežja, poveljniško mesto, tajni podatki, varnostno območje
Objavljeno: 28.06.2022; Ogledov: 8; Prenosov: 4
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

3.
Vloga elektronskega bojevanja pri podpori obveščevalne dejavnosti na sodobnem vojskovališču
Damir Milčinović, 2023

Opis: V diplomskem delu sem obravnaval vlogo elektronskega bojevanja pri podpori obveščevalne dejavnosti na sodobnem vojskovališču, hkrati pa sem preučil postopke, zajete v obveščevalnem krogu, in obveščevalno pripravo bojišča. Obveščevalna dejavnost je najpomembnejša pri zbiranju informacij o sovražniku, njegovih načrtih in zmožnostih. Elektronsko bojevanje v tem kontekstu pomaga pri prepoznavanju, analiziranju in pridobivanju obveščevalnih podatkov iz elektromagnetnega spektra, hkrati pa nam s postopki elektronskih protiukrepov omogoča delovanje po nasprotniku znotraj elektromagnetnega spektra. Elektronsko bojevanje je izjemno povezano z razvojem novih tehnologij, ki vplivajo na razvoj novih senzorjev, baz podatkov, posledično pa tudi novih postopkov in tehnik, ki so posledica tehnološkega razvoja. Z razvojem umetne inteligence in njeno vključitvijo v elektronsko bojevanje lahko pričakujemo veliko boljše izkoristke pri zbiranju in obdelavi obsežnih količin podatkov, katerih rezultati bodo posredovani odločevalcem v realnem času. Posamezni elementi umetne inteligence, kot je na primer avtomatska klasifikacija signalov, se že uporabljajo, vendar bo uporaba umetne inteligence v prihodnosti dobila verjetno novo dimenzijo.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: elektronsko bojevanje, obveščevalni krog, obveščevalna priprava bojišča
Objavljeno: 18.09.2023; Ogledov: 4; Prenosov: 3
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

4.
Zbiranje in obdelava informacij o sovražniku in operativnem okolju
Ivan Urbančič, 2023

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali postopke in procese pridobivanja in analiziranja informacij o sovražniku in operativnem okolju, ki sčasoma in z razvojem novih tehnologij postaja vse bolj kompleksno. Kljub čedalje večji uporabi informacijske tehnologije v procesih pridobivanja in analize informacij pa ključni dejavnik v procesu ostaja človek. Ob zavedanju, da je osebni pristop pri obdelavi obveščevalnih podatkov neizogiben imajo pri njegovem delu lahko velik negativen vpliv tudi kognitivne pristranskosti, ki se pojavijo med izdelavo analize oziroma izdelavo obveščevalnih izdelkov. V diplomskem delu smo podrobneje predstavili najpogostejše vzroke napak, ki jih povzročajo podzavestne pristranskosti. Zavedanje o njihovi neizogibni prisotnosti pa je osnovni pogoj za zmanjševanje njihovega vpliva, ki ga je mogoče doseči z uporabo naprednih tehnik, ki so opisane v diplomskem delu.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: obveščevalni podatki, obdelava, kognitivna pristranskost
Objavljeno: 18.09.2023; Ogledov: 7; Prenosov: 5
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Vloga zračne obrambe v zaščiti suverenosti zračnega prostora
Klemen Zorec, 2023

Opis: V diplomski nalogi so predstavljeni sodobni sistemi za obrambo kritične infrastrukture in zagotavljanje suverenosti zračnega prostora. Z različnimi raziskovalnimi metodami naloga odgovori na dve vprašanji, in sicer, ali s sodobnimi oborožitvenimi sistemi zračne obrambe lahko zagotavljamo varnost kritične infrastrukture pred napadi iz zraka in ali lahko zgolj z sistemi zračne obrambe zagotavljamo suverenost zračnega prostora Republike Slovenije. V okviru tega se diplomska naloga v prvem delu osredotoča predvsem na zaščito kritične infrastrukture letališča, pri čemer je izpostavljena grožnja iz zraka, ki ogroža predvsem civilno področje in obrambno ministrstvo. V drugem delu se osredotoča na primerjavo dveh sodobnih sistemov zračne obrambe, ki sta podrobneje predstavljena v nalogi. V nalogi se je pokazalo, kako se je ranljivost iz zraka povečala zaradi uporabe brezpilotnih letalnikov, tako na civilnem področju kot v vojski.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: obrambni sistemi, sistemi zračne obrambe, brezpilotni letalniki, kritična infrastruktura, nadzor zračnega prostora
Objavljeno: 18.09.2023; Ogledov: 14; Prenosov: 8
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

6.
Nadzor oborožitve v mednarodnem okolju in vloga podčastnika pri podpori procesov – študija primera
Gorazd Pečnik, 2024

Opis: V diplomskem delu smo se posvetili nadzoru oborožitve kot dejavnosti, za katero smo menili, da je bistvena za zagotavljanje miru v mednarodnem okolju. V začetnem delu smo predstavili razloge za nastanek Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi in oba za Slovenijo najpomembnejša mehanizma za izvajanje nadzora oborožitve, Dunajski dokument iz leta 2011 in Mednarodno pogodbo o odprtih zračnih prostorih. V osrednjem delu smo opisali standarde pri izvedbi nadzora oborožitve kot pogoju za uspešno zagotavljanje preglednosti in varnosti. V študiji primera smo podrobneje analizirali dva oborožena konflikta in procese nadzora oborožitve, s katerimi je mednarodna skupnost poskušala rešiti nastali položaj, ter ugotovili, da vsi poskusi rešitve ne obrodijo miru ali stabilnosti. Natančneje smo se tudi posvetili procesom nadzora oborožitve, v katerih ima vlogo podčastnik kot član inšpekcijskega tima. Izvedli smo prav tako primerjalno analizo vloge podčastnikov v tujih enotah za nadzor oborožitve v evropskem prostoru. Ugotovili smo, da po sestavi niso vse enote za nadzor oborožitve enake in ne vidijo vse pomena podčastnikov na enak način, hkrati pa, da je pomembno, da je podčastnik, ki dela v nadzoru oborožitve, že izkušena in izoblikovana oseba s celo vrsto kompetenc.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: nadzor oborožitve, Dunajski dokument 2011, Mednarodna pogodba o odprtih zračnih prostorih, podčastniki nadzora oborožitve, inšpekcijski timi
Objavljeno: 27.06.2024; Ogledov: 5; Prenosov: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh