Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 10 od 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
3.
Taktični postopki pri postavitvi dostopnega in tranzitnega vozlišča v sistemu TTKS : zaključna naloga
Franci Rogina, 2007

Opis: Telekomunikacijski sistemi oziroma področje zvez je bilo z nastankom Teritorialne obrambe - Slovenske vojske morda eno najmanj razvitih, saj je bila dediščina bivše JLA pičla in izredno zastarela. Iz zgodovine vemo, da je takratna JLA večino sistemov odpeljala s seboj in so telekomunikacije bazirale predvsem na radioamaterskih sredstvih in izkušnjah. TO je poznala določena radijska sredstva Racal (BCC- 66), ki so jih sprida izkoriščali na višjih nivojih. Prvi pomembnejši korak pri podpori učinkovitemu poveljevanju in kontroli s pomočjo sistemov zvez, je bila nabava in uvedba v operativno uporabo naprav za bojna radijska omrežja HF in VHF področja (Podjetja Tadiran – Izrael).
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, telekomunikacijski sistemi, tranzitna vozlišča, enote za zveze, poveljniki
Objavljeno: 24.04.2012; Ogledov: 9989; Prenosov: 143
.pdf Polno besedilo (2,26 MB)

4.
Ognjena podpora v MOTB : zaključna naloga
Franci Gajšek, 2009

Opis: Za razliko od preteklosti in od tujih vojska, Slovenska vojska nima organske ognjene podpore v motoriziranih bataljonih in četah. V motoriziranem bataljonu ognjena podpora kot bojna funkcija predstavlja usklajeno uporabo kopenskih oborožitvenih sistemov in podpira njegovo bojno delovanje. Bataljonska minometna četa je tista, ki zagotavlja Slovenskemu motoriziranemubataljonu ognjeno podporo. Po formaciji motoriziranega bataljona8x8, bo v prihodnosti Slovenska vojska opremljena s samovoznimi minometi 81 mm in 120 mm. Ti se bodo še vedno nahajali v minometni četi motoriziranega bataljona. V primerjavi z vlečnimi minometi 120 mm MN 9 imajo samovozni minometi precej velikih prednosti kot so hitrejši čas za pripravo, večja natančnost in hitrost streljanja, hitrost premikanja minometne enote, večji bojni komplet, boljša zaščita, večja hitrost posedanja in zapuščanja položaja, krajši čas za izstrelitev prve mine in še bi lahko našteval. Hkrati z ognjeno podporo se bo izboljšala tudi logistična oskrba. Kljub posodobitvi to še vedno ne pomeni, da bo motorizirani bataljon imel organsko ognjeno podporo kljub temu, da izkušnje kažejo da je to najboljša rešitev.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: ognjena podpora, motorizirani bataljon, minometna četa, samovozni minometi
Objavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 10042; Prenosov: 184
.pdf Polno besedilo (4,55 MB)

5.
6.
Trendi in uporaba artilerije v prihodnosti
Franci Toš, 2020

Opis: Zaključna naloga predstavlja trende uporabe artilerije v prihodnje. Izhajali smo iz teorije kjer smo predstavili temeljne pojme o artileriji ter na kratko orisali razvoj artilerij po II. svetovni vojni. Z uporabo metode analize smo analizirali uporabo in vlogo artilerije v oboroženih spopadih po koncu hladne vojne. Ugotavljamo, da so spremembe okolja bojevanja iz bojišča v urbano okolje ter povečana eskalacija oboroženih spopadov širom sveta in pridobljene izkušnje iz oboroženih spopadov bile povod oziroma osnova za določitev smernic razvoja artilerije v 21. stoletju. Zraven že omenjenih smernic je temeljni pogoj za razvoj artilerije visoka tehnološka razvitost vojaške industrije. V zaključni nalogi skozi opise oborožitvenih sistemov in njihovih taktično tehničnih lastnosti predstavljamo trend po povečani zahtevi po premičnosti in premestljivosti artilerijskih oborožitvenih sistemov. Posebno pozornost namenimo razvoju pametnega streliva, smodniških polnitev in razvoju artilerijskih cevi katere omogočajo artileriji sposobnost doseganja večje natančnosti in daljših dometov. Predstavljeni trendi razvoja so predpogoj za ohranjanje artilerije in njene vloge v sedanjih in prihodnjih oboroženih spopadih.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: artilerija, lastnosti in naloge artilerije, razvoj artilerije
Objavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 47; Prenosov: 40
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Zakonske omejitve pri delovanju Slovenske vojske v primeru kompleksne krize
Franci Mogolič, 2018

Opis: Nobena država, sploh tako majhna, kot je Slovenija, si ne more privoščiti, da v sistem zaščite in reševanja (ZiR) pri obsežnih nesrečah in kompleksnih krizah ne bi vključila oboroženih sil. Ali sistem slovenske zakonodaje omogoča hitro in učinkovito izkoriščanje vseh možnih virov za zaščito in pomoč prebivalcem tako majhne države, kot je Slovenija? Ali je relativno velik potencial Slovenske vojske (SV) res pravočasno na voljo v kritičnih situacijah? To so vprašanja, ki se pojavljajo ob razmišljanjih ali ni SV doma ujeta v vojašnicah, kljub temu da bi lahko takoj in učinkovito pomagala. Kje so vzroki? Ali ni morda, sicer nujen, civilni nadzor nad oboroženimi silami uvedel pretirane omejitve, ki skozi zakonodajo legalno omejujejo čimprejšnje angažiranje in delovanje SV? S preučevanjem različnih zakonov in podzakonskih aktov ugotovimo presplošno zakonsko podlago za delovanje SV v kompleksni krizi. Ugotovili smo %tradicionalni strah% politike pred lastno vojsko in zaradi tega nekoliko pretiran civilni nadzor nad SV. Poleg težav ob finančni krizi, ki je močno zaznamovala obdobje med letoma 2010 in 2017, tudi nizka zaznava varnosti države in družbe kot vrednote žal zelo negativno vpliva na stanje SV in posledično na varnost državljanov v zvezi z naravnimi in drugimi nesrečami. Končna ugotovitev je, da preveč splošne zakonske podlage in civilni nadzor na škodo državljanov Slovenije omejujejo delovanje SV, ki bi morala biti med prvimi, ko je treba pomagati.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, kompleksna kriza, naravne nesreče, zakonske omejitve
Objavljeno: 28.01.2019; Ogledov: 6020; Prenosov: 53
.pdf Polno besedilo (1,13 MB)

8.
Preoblikovanje čete za zveze 1. BR SV
Franc Rogina, 2019

Opis: Po doktrini Slovenske vojske so enote za zveze umeščene v sile za podporo poveljevanja. Namenjene so podpori funkcij poveljevanja in zagotovitvi možnosti za neprekinjeno poveljevanje. Slovenska vojska se bo v skladu z dolgoročnimi planskimi dokumenti posodabljala in preoblikovala na različnih področjih, tudi na področju komunikacijsko % informacijskih sistemov. Da bodo enote za zveze lahko uspešno izvajale svoje poslanstvo, morajo biti organizirane v skladu z ustrezno kadrovsko % materialno formacijo, katere predlog smo podali v tej zaključni nalogi. Ugotovili smo, da v ČZV 1. BR obstoječa kadrovsko - materialna formacija ne omogoča kvalitetnega izvajanja mirnodobnih nalog in prav tako ni mogoča KIS podpora PE 1. BR na poveljniškem mestu. Ocenjujemo, da načrtovane posodobitve ter nabave novih KIS, ne bodo imele drastičnega vpliva na trenutno mirnodobno in bojno - taktično delo ČZV 1. BR. V predlogu nove materialne formacije so zajeti le ključni KIS za nemoteno delo na vseh PM 1. BR. S podanim predlogom nove kadrovsko % materialne formacije ČZV 1. BR so ustvarjeni pogoji smiselne vojaške organizacije, uspešnega kariernega razvoja in učinkovitejšega mirnodobnega - administrativnega dela.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: četa za zveze, komunikacijsko informacijski sistem, poveljniško mesto, formacija
Objavljeno: 18.06.2019; Ogledov: 78; Prenosov: 10
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

9.
Primerjava artilerije v Slovenski vojski in članicah Nata
Franci Dolanc, 2020

Opis: Ključna naloga Slovenske vojske je izvajanje oboroženega boja, medtem ko je odgovornost in obveznost države, da vojski zagotovi vse (nujne) vire, ki so potrebni, da se le-ta pripravi na oborožen boj in je v njem tudi uspešna s čim manjšimi izgubami. Naloga države je, poleg zagotavljanja kadra in infrastrukture, predvsem zagotavljanje materialno-tehničnih sredstev in oborožitve. Na drugi strani pa je vojaška stroka odgovorna za njeno usposobljenost, motiviranost in pripravljenost. Vojska bo zmagovita le takrat, ko bosta tako država kot vojaška stroka izpolnila svoje obveznosti. Artilerija je del ognjene podpore in je skupaj z ostalimi bojnimi funkcijami zelo pomembna pri načrtovanju in izvedbi delovanj. Razvoj in modernizacija le-te pa je zaradi zaostrenih sodobnih varnostnih in obrambno-vojaških groženj ključnega pomena. V zaključni nalogi bomo zato poskušali ugotoviti primerljivost artilerije Slovenske vojske s primerljivimi vojskami članic Nata in ali je Slovenska vojska še vedno sposobna zagotavljati učinkovito ognjeno podporo.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: artilerija, ognjena podpora, Slovenska vojska, Nato
Objavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 103; Prenosov: 73
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

10.
Gorski strelski polk št. 2
Franci Kavčič, 2022

Opis: Avstro-Ogrska se na prihod prve svetovne vojne v takih razsežnostih ni ustrezno vojaško pripravila. Njene oborožene sile, razdeljene na skupno vojsko ter avstrijsko in madžarsko domobranstvo, so številčno, predvsem pa tehnološko zaostajale. Odločitve avstro-ogrskega generalštaba so zaradi podcenjevanja udarne moči nasprotnikovega topništva in dajanja poudarka pehotnemu bojevanju v prvih letih bojevanja privedle do velikih izgub človeških življenj, med katerimi je bilo na tisoče Slovencev, ki so služili v različnih enotah avstro-ogrske vojske. V nekaterih enotah je bila zastopanost vojakov slovenske narodnosti tolikšna, da so se imenovali »slovenski« polki. Na vseh bojiščih prve svetovne vojne so se vojaki srečevali z okoliščinami, kjer je bilo treba uporabiti veščine gorskega bojevanja, zato je avstro-ogrska vojska sistematično in načrtno ustanavljala enote za tako obliko bojevanja. Pripadniki so bili izjemno psihofizično pripravljeni in izurjeni v številnih veščinah, imeli bolj izpopolnjeno opremo in orožje, deležni pa so bili specialnih urjenj, kar je pripomoglo premagovati skrajne vremenske razmere, visoke nadmorske višine in nepreglednost terena. Pomemben dejavnik motiviranosti vojakov je bil, da je frontna črta potekala po slovenskem ozemlju, in bojevati se za lastno ozemlje je še dodatno dvigalo bojno pripravljenost. Ne glede na vse to pa so dolga leta bojevanja, izčrpanost in naveličanost vojakov, vsesplošno pomanjkanje, skupaj z novimi revolucionarnimi idejami boljševizma, rastjo narodnostne zavesti, pa tudi želji po koncu habsburške monarhije in združitvi pod novo, skupno jugoslovansko državo, leta 1918 privedli do uporov med vojaki, čemur sta tisto leto sledila tudi razpad avstro-ogrske monarhije in nastanek nove državne tvorbe, Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: svetovna vojna 1914-1918, soška fronta, Gorski strelski polk št. 2, gorsko bojevanje, upori, narodna zavest
Objavljeno: 05.07.2022; Ogledov: 13; Prenosov: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh