Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 7 od 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vodna bojna skupina v zasedi : zaključna naloga
Boštjan Pintarič, 2008

Opis: V enotah kopenske vojske se nadaljuje trend zmanjševanja slabo opremljenih pehotnih bojnih enot in nadomeščanje le teh z mehanizirano pehoto za izvajanje globokih in hitrih prodorov ter ostalih ofenzivnih in defenzivnih delovanj. V ospredje prihaja ustanavljanje bojnih skupin, ki se formirajo za izvršitev določene naloge in so največkrat sestavljene iz bataljona, ki je okrepljen ali podprt z enotami bojne podpore. Način oblikovanja je odvisen od več faktorjev, prvenstveno od naloge za katero se bojna skupina oblikuje, možnosti infrastrukture, prehodnosti zemljišča, nasprotnika, bojne situacije ter od časa, ki ga imamo na razpolago. Bojna skupina je lahko oblikovana na različnih ravneh, od najnižje taktične do najvišje strateške ravni.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: bojna skupina, vodna bojna skupina, bojna podpora, zaseda, vodna zaseda, vojaška taktika
Objavljeno: 21.06.2012; Ogledov: 9618; Prenosov: 116
.pdf Polno besedilo (354,10 KB)

2.
Vloga robotike, brezpilotnih sredstev in umetne inteligence na bojišču
Boštjan Pintarič, 2021

Opis: Danes smo priča globalni revoluciji, ki se pojavlja na področju razvoja in uporabe vojaških robotov in umetne inteligence. Vojaški robotski sistemi, ki so podprti z umetno inteligenco postajajo vse bolj pomemben dejavnik oboroženih sil, saj vplivajo na naravo človeškega spopada, na način vojskovanja, na razvoj vojaških zmogljivosti in na preoblikovanje ter uporabo vojaškega instrumenta moči. V zaključni nalogi smo proučili uporabne vrednosti robotskih sistemov, vpliv, uporabnost in razvoj umetne inteligence v oboroženih silah, razloge za razvoj ter uporabo avtonomnih robotov in omejitve oziroma ranljivosti robotskih sistemov ter umetne inteligence. V sklopu analize smo celovito in večplastno proučili vpliv uporabe in nadaljnjega razvoja vojaških robotov na delovanje oboroženih sil na bojišču. V osrednjem delu smo predstavili tudi pravni vidik, etične dileme in odgovornosti v zvezi z uporabo sodobnih vojaških robotskih sistemov in tehnološke trende razvoja le teh. Na osnovi izvedene analize in na osnovi spoznanj ter ugotovitev smo v nadaljevanju naloge predstavili koncept uvajanja in uporabe vojaških robotov v enotah Slovenske vojske (SV) in podali predlog integracije ter uporabe vojaških robotov v srednji pehotni četi SV.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, robotski sistemi, umetna inteligenca, brezpilotna sredstva
Objavljeno: 02.07.2021; Ogledov: 23; Prenosov: 15
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

3.
Motorizirana četa v prečkanju ovire
Anže Derlink, 2024

Opis: Zaključna naloga obravnava prečkanje ovir na nivoju motorizirane čete oziroma četne bojne skupine. Prečkanje ovir spada med kompleksnejše vrste prehodnega delovanja in je osredotočeno na načrtovanje, organiziranost sil in izvedbo prečkanja žično-minskih ovir. Dejstvo je, da samostojna motorizirana četa brez pomoči pridodanih elementov ne more izvesti naloge prečkanja ovir, kar je razlog, da je v nalogi obravnavana četna bojna skupina. Prikazana je analiza organiziranosti četne bojne skupine, ki vključuje dodatne enote, kot so bojni inženirci in zračna obramba. V teoretičnem delu smo obravnavali različne vrste ovir, njihov učinek na nasprotnika in metode prečkanja. Praktični del vključuje podroben opis organiziranosti sil, faze izvedbe prečkanja in vloge posameznih elementov, potrebnih za uspešno prečkanje ovir. Uspeh prečkanja je odvisen od natančnega načrtovanja, usklajenega delovanja in zadostne ognjene podpore, kar četni bojni skupini omogoča nadaljnje napredovanje in izpolnitev poslanstva.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: motorizirana četa, četna bojna skupina, ovire, prečkanje ovir, načrtovanje
Objavljeno: 07.03.2025; Ogledov: 1; Prenosov: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

4.
Motorizirana četa v izvajanju varovanja bataljona
Matevž Cerar, 2024

Opis: Varovanje je vrsta prehodnega delovanja, katero uporabljamo za zagotavljanje zgodnjega in natančnega opozarjanja o nasprotnikovih aktivnostih. S tem glavnini sil zagotovimo dovolj časa in manevrskega prostora za ustrezno reakcijo na nasprotnikovo delovanje. Omogoča poveljnikom, da efektivno uporabijo svoje sile. Sile za varovanje preprečujejo presenečenja znotraj območja odgovornosti, zmanjšujejo nesigurnost in zagotavljajo zgodnje opozarjanje o nasprotnikovih aktivnostih. Varovanje je dinamično napor, kateri predvideva in onemogoča skupne napore nasprotnih sil. Ko je varovanje uspešno zagotavlja lastnim silam iniciativo. Varovanje kot oblika prehodnega delovanja spada pod vrsto varovanja, katere glavna naloga je varovanje glavnine sil z bojem. Namen je pridobitev časa za delovanje glavnine sil in obenem ji tudi nudi potrebne informacije o nasprotniku. V omejeni obliki izvaja izvidovanje, preprečuje nasprotnikovo opazovanje in delovanje po glavnini sil. V nalogi je predstavljen teoretični okvir varovanja, njegove naloge, kontrolni ukrepi, delitev varovanja, načrtovanje taktičnega primera in izvedba.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: motorizirana četa, varovanje, zaščitne sile, glavnina sil, podpora delovanja
Objavljeno: 11.03.2025; Ogledov: 2; Prenosov: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Motorizirana četa v izvajanju zasede
Tadej Gračnar, 2024

Opis: Izvajanje zasede z motorizirano četo (v nadaljevanju MOTČ) zahteva visoko stopnjo usposobljenosti, sinhronizacije, koordinacije in prilagodljivosti. Ključ do uspeha je temeljito načrtovanje, usklajevanje, pripravljenost ter učinkovita izvedba v skladu z namenom in cilji, oziroma poslanstva. V zaključni nalogi se bomo osredotočili na MOTČ in sicer na izvedbo zasede. V sklopu tega je del zaključne naloge namenjen tudi predstavitvi naloge in aktivnosti, ki jih izvaja pridodana enota za bojno podporo in je del MOTČ. Samostojna MOTČ, brez pomoči pridodanih elementov, težje izvede nalogo zasede, zato je v zaključni nalogi obravnavana četna bojna skupina. Izvedena je organiziranost četne bojne skupine, katera vključuje dodatno enoto, kot je enota zračne obrambe. Obravnavana so splošna teoretična izhodišča, kot je namen zasede, vrste zased, dejavniki, ki vplivajo na zasedo in organiziranost sil v zasedi. Aplikativna vsebina vključuje podroben opis organiziranosti sil, naloge in nameni posameznih elementov s ponazoritvijo strukture enote ter načrtovanje in izvedba zasede z MOTČ s shemo manevra.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: motorizirana četa, četna bojna skupina, zaseda, organiziranost, naloge
Objavljeno: 13.03.2025; Ogledov: 1; Prenosov: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

6.
Motorizirana četa
Uroš Horvat, 2024

Opis: Motorizirana četa je manevrska enota bataljona. Njena osnovna značilnost je uporaba srednjih oziroma lahkih oklepnih vozil, ki se uporabljajo kot oklepni transporterji. To se odraža tudi na njenih zmogljivostih. V zaključnii nalogi analiziramo zmogljivosti motorizirane čete za vrste ofenzivnega in defenzivnega delovanja. Analiza temelji na podlagi šolske formacije bataljona, iz katere izhajajo izhodišča motorizirane čete. Sestavljena je iz poveljstva, ki načrtuje in vodi delovanja, treh motoriziranih vodov, ki so namenjeni izvajanju manevra in voda za ognjeno podporo, ki motorizirani četi zagotavlja neposredno in posredno ognjeno podporo. Zmogljivosti motorizirane čete so podane na osnovi analize bojnih funkcij. Bojne funkcije nam omogočajo razumevanje zmogljivosti enot, saj z njihovo analizo upoštevamo vse dejavnike bojevanja.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: motorizirana četa, organiziranost, zmogljivosti, bojne funkcije
Objavljeno: 13.03.2025; Ogledov: 4; Prenosov: 5
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Zaključna naloga: Motorizirana četa
Uroš Horvat, 2024

Najdeno v: osebi
Ključne besede: motorizirana četa, organiziranost, zmogljivosti, bojne funkcije
Objavljeno: 14.03.2025; Ogledov: 17; Prenosov: 3
.pdf Polno besedilo (5,11 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh