Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

Zapri

MoD Library and Information System

Digitalna knjižnica

* old and bolonia study programme
Reset

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 3 od 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vodna bojna skupina v nalogi iskanja in reševanja : zaključna naloga
Martina Kobal, Viljem Šolar, 2007

Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...bojne skupine, vodne bojne skupine, iskanje, reševanje, Slovenska vojska...
Keywords: bojne skupine, vodne bojne skupine, iskanje, reševanje, Slovenska vojska
Published: 11.11.2011; Views: 9008; Downloads: 64
.pdf Fulltext (1,11 MB)

2.
Bojno iskanje in reševanje (CSAR)-zmogljivosti SV
Rok Ravnak, 2020

Abstract: Bojno iskanje in reševanje je kompleksna operacija, ki zahteva uporabo posebej usposobljenih enot za iskanje in reševanje izoliranega osebja-še posebej sestreljenih letalskih posadk v bojnih razmerah, zrakoplovi, ki sodelujejo v operaciji pa morajo za to nalogo biti posebej opremljeni in oboroženi. Običajno so specializirane enote za CSAR organizirane v sklopu letalskih sil, CSAR pa predstavlja eno od ključnih funkcij za izvedbo poslanstva (core mission functions), saj je ključno za zagotavljanje morale pripadnikov letalskih sil in ohranjanje podpore domače javnosti določeni vojaški operaciji. Letalske enote SV zaenkrat s to zmogljivostjo ne razpolagajo, čeprav tudi Vojaška doktrina opredeljuje bojno iskanje in reševanje in ga uvršča med specialna delovanja Slovenske vojske. Kljub temu pa se v letalskih enotah SV že nahajajo določene zmogljivosti, ki bi jih bilo mogoče ob ustreznih manjših nadgradnjah uporabiti za naloge v sklopu bojnega iskanja in reševanja.
Found in: ključnih besedah
Keywords: bojno iskanje in reševanje, izolirano osebje, letalstvo
Published: 18.05.2020; Views: 13; Downloads: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

3.
Bojni helikopterji v vlogi manevrskih sil
Aleš Gregor Ristič, 2021

Abstract: Helikopter je po zadostni tehnološki zrelosti zaradi svojih značilnih lastnosti izredne okretnosti in sposobnosti vertikalnega vzleta ter lebdenja postal zanimiv tudi za vojaške sile. Prvič je bil uporabljen v 2. svetovni vojni, od takrat pa so se njegove sposobnosti neprestano izboljševale, s tem pa so se širili tudi načini njegove uporabe. Vrh uporabe je bil dosežen v vietnamski vojni, ki je mnogokrat označena tudi kot helikopterska vojna. Po vietnamski vojni je začel razvoj vojaških helikopterjev iz različnih razlogov pešati, kljub temu pa so bili medtem razviti namenski bojni helikopterji za uničevanje tankov. Doktrina za njihovo uporabo je bila razvita z mislimi na potencialno srednjeevropsko bojišče hladne vojne, kjer bi bili uporabljeni kot uničevalci tankov in oblikovalci bojišča. V iraških vojnah se je izkazalo, da taka doktrina ni najbolj primerna, ker so helikopterji preprosto preveč ranljivi. Zato so se doktrine spreminjale in danes so bojni helikopterji uporabljeni predvsem kot izjemna ognjena in druga podpora kopenskim silam, kajti skoraj vsak helikopter lahko nastopa v več vlogah in nalogah. Temu sledi tudi Nato doktrina uporabe helikopterjev v kopenskih operacijah, katero smo sprejeli tudi v Slovenski vojski, žal pa je zaradi premajhne oborožitve naših helikopterjev ne moremo v celoti izkoristiti. Kljub temu helikopterji tudi v Slovenski vojski predstavljajo pomemben element bojne moči, ki omogoča poveljniku predvsem več manevrske svobode in izkoriščanje vseh dimenzij bojišča med delovanjem proti nasprotniku.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...vietnamska vojna, iraška vojna, transport, napad, izvidovanje, iskanje in reševanje...
Keywords: helikopter, vojaška zgodovina, doktrina, manever, vietnamska vojna, iraška vojna, transport, napad, izvidovanje, iskanje in reševanje
Published: 09.08.2021; Views: 9; Downloads: 5
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Search done in 0 sec.
Top