Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
2.
Linija vodenja in poveljevanja v sistemu nadzora in kontrole zračnega prostora : zaključna naloga
Radovan Virijant, 2012

Abstract: Naloga obravnava sistem nadzora in kontrole zračnega prostora Republike Slovenije, kjer je podrobneje predstavljena linija vodenja in poveljevanja v tem sistemu. V začetku naloge so predstavljene nacionalne pravne podlage za izvajanje nadzora in kontrole zračnega prostora RS. Predstavljeni so tudi dokumenti zveze NATO. Z analizo Natovih predpisov in nacionalne zakonodaje, naloga prikaže določena neskladja in pomankljivosti nacionalnih dokumentov. Med drugim tudi neskladja in pomanjkanje predpisov, ki določajo delovanje v zračnem prostoru, vezanih na predpise zveze NATO. V nalogi želim poudariti odgovornost Slovenije do suverenosti pri izvajanju nadzora in kontrole zračnega prostora RS ter podrobneje opisati linijo vodenja in poveljevanja v sistemu nadzora in kontrole zračnega prostora na taktičnem in operativnem nivoju. V zaključku naloge so predstavljene ugotovitve, ki sem jih spoznal preko raziskovanja tematike, sledijo tudi predlogi za izboljšavo na tem področju. Cilj raziskovalne naloge je natančno in predvsem uporabno ter v skladu z že veljavnimi direktivami, dokumenti in navodili opisati linijo vodenja in poveljevanja v sistemu nadzora in kontrole zračnega prostora tako, kot jo s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami vidim.
Found in: osebi
Keywords: nadzor zračnega prostora, kontrola zračnega prostora, nacionalni pooblaščenec, Center za nadzor in kontrolo zračnega prostora, bojno upravljanje
Published: 18.10.2017; Views: 5850; Downloads: 139
.pdf Fulltext (375,72 KB)

3.
4.
Vloga Slovenske vojske pri uresničevanju zunanjepolitičnih interesov in ciljev Republike Slovenije
Aleksander Vidergar, 2018

Abstract: Države svoje strateške nacionalne interese uresničujejo skozi proces zunanje politike. Pri uresničevanju lastnih zunanjepolitičnih interesov in ciljev se morajo spopadati z interesi in cilji drugih držav, pri čemer se je treba zavedati, da ima svojo vlogo tudi Slovenska vojska. Pri tem seveda ne govorimo o vojaški sili, temveč o tem, kako lahko Slovenska vojska pomaga pri uveljavljanju interesov države v mednarodni skupnosti. Ena izmed možnosti so mednarodne operacije in misije (MOM). Pri MOM gre predvsem za zagotavljanje varnosti zunaj države, ki je v tem času še toliko pomembnejša zaradi sodobnih komunikacij in predvsem migracij po vsem svetu. Sodelovanje v MOM krepi ugled in izboljšuje mednarodno podobo, položaj ter verodostojnost Republike Slovenije. Druga možnost za pomoč Slovenske vojske pri zagotavljanju zunanjepolitičnih interesov in ciljev je diplomacija, ki je orodje zunanje politike. S članstvom Slovenije v različnih mednarodnih organizacijah je predvsem pri največjih (OZN, Nato, EU, OVSE) država spoznala, da bo delo slovenskih predstavništev v teh organizacijah okrnjeno brez vojaških strokovnjakov in diplomatov, saj civilni strokovnjaki in diplomati ne morejo biti kos vsem izzivom, predvsem pa ne tistim, ki se tičejo vojaške stroke. V mednarodni skupnosti se na sodelovanje v MOM ne gleda več kot le na zagotavljanje varnosti in ugleda, temveč se pojavlja čedalje več možnosti za uresničevanje gospodarskih interesov države na območjih, kjer delujejo vojske posameznih držav v sklopu MOM. V zaključni nalogi smo preverili, kakšna je gospodarska izmenjava (izvoz-uvoz) z državami, s katerimi je Republika Slovenija skupaj s Slovensko vojsko v preteklosti sodelovala in še sodeluje v MOM.
Found in: osebi
Keywords: zunanjepolitični interesi in cilji, mednarodne operacije in misije (MOM), diplomacija, gospodarska izmenjava
Published: 24.01.2019; Views: 5326; Downloads: 40
.pdf Fulltext (1,33 MB)

5.
Sistem upravljanja in vzdrževanja radarskega sistema dolgega dosega Ground Master 403
Andrej Gerjevič, 2019

Abstract: V Slovenski vojski uporabljamo dva radarska sistema dolgega dosega Ground Master 403, s katerima opazujemo in kontroliramo zračni prostor Republike Slovenije. Radarska sistema dolgega dosega delujeta na radarskih položajih, kjer morajo biti izpolnjeni določeni pogoji in zagotovljena vsa potrebna logistična podpora, za njihovo nemoteno delovanje. Celotno življenjsko dobo posameznega radarskega sistema dolgega dosega Ground Master 403 lahko razdelimo na posamezne cikle, med katerimi je za uporabnika najpomembnejši njegov operativni življenjski cikel. Operativni življenjski cikel radarskega sistema dolgega dosega zajema vrsto različnih procesov dela, ki se v posameznih ciklih spreminjajo. Prav tako ima kar nekaj posebnosti v primerjavi z življenjskim ciklom nekega splošnega oborožitvenega sistema. Sistem upravljanja radarskih sistemov dolgega dosega združuje in povezuje vrsto različnih aktivnosti v zaključeno celoto. Za doseganje visoke stopnje njihove operativnosti, je zelo pomembna tudi učinkovita izvedba vzdrževanja. Obstaja več različnih načinov vzdrževanja. Najboljši je tisti način vzdrževanja, ki najbolje izkoristi razpoložljive kadrovske, materialne in finančne vire. S celovitim sistemom upravljanja in z optimalnim načinom vzdrževanja radarskih sistemov dosežemo visoko operativnost njihovega delovanja in kvalitetno radarsko sliko z natančnim prikazom situacije v zračnem prostoru.
Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, mednarodne operacije in misije, Zahodni Balkan, zunanjepolitične prioritete
Published: 13.09.2019; Views: 6; Downloads: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top