Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 5 od 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Bojevanje v urbanem okolju : zaključna naloga
Blaž Primc, 2010

Opis: Danes smo lahko priča vse večji urbanizaciji. V zadnjih petdesetih letih se jei z različnih razlogov več milijonov ljudi preselilo v urbana središča. Po ocenah združenih narodov naj bi do leta 2025 več kot 70 % svetovne populacije živelo v mestih. Zaradi tega se v prihodnje bojevanju v urbanem okolju ne bomo mogli izogniti. Bojevanje v urbanem okolju je zelo specifično tako na operativni kot taktični ravni. Oteževalne dejavnike v urbanem okolju predstavlja prisotnost civilistov in kompleksnost samega urbanega okolja. Branilec lahko izkoristi prednost dobrega poznavanja terena in se lahko zato, z uporabo podzemnih tunelov in prikritih poti, neopazno premika iz ene strani mesta na drugo. Medtem pa stavbe in ulice, ki so blokirane z ruševinami onemogočajo napadalcu, da bi izkoristil svojo tehnološko in številčno premoč. Iz primerov iz prakse, kakršni so bitke za Vukovar, Grozni in Faludžo se lahko naučimo marsikaj in na se na podlagi pridobljenih spoznanj ustrezno pripravimo za delovanje v urbanem okolju, ki bo predstavljalo glavno bojišče 21. stoletja.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ... urbano bojevanje, vojaške operacije v urbanem okolju, bojevanje...
Ključne besede: urbano bojevanje, vojaške operacije v urbanem okolju, bojevanje v urbanem okolju, Vukovar, Grozni, Faludža
Objavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 10237; Prenosov: 242
.pdf Polno besedilo (1,16 MB)

2.
Bojevanje v urbanem okolju : zaključna naloga
Danilo Klinar, 2007

Opis: Danes ni več dvomov, da se bodo operacije v urbanem okolju pojavljale vedno bolj pogosto. Nedavne operacije po celem svetu, so to tezo le še potrdile. Težave, ki so se pojavljale že v preteklosti, na primer odnosi s prisotnim civilnim prebivalstvom, notranji boji za prevlado nekega območja do logistične zagotovitve, so se v sedanjosti samo še poglobile. Nedavni dogodki so zopet potrdili dejstvo, da se operacije v urbanem okolju brez temeljite priprave vedno končajo z nepotrebnimi žrtvami in s tem tako zahtevne operacije naredijo še težje. Skupna misel mnogih vojska je, da bo bojevanje v naselju ostalo zaprto, brutalno in osebno s pehotnimi enotami, ki bodo še naprej nosile večji delež pri čiščenju in zavarovanju urbanega okolja. Prav tako, tudi nova tehnologija še vedno ni sposobna nadomestiti dobro izurjenih in discipliniranih vojakov. Ključ do uspeha bojev v urbanem okolju je torej fleksibilnost z inovativnimi rešitvami pri reševanju nepričakovanih situacij s strani dobro izurjenih vojakov in poveljnikov. Bojevanje v takem okolju jim na ta način ni tuje, ker imajo vsa znanja, ki jih pri tovrstnem delovanju lahko koristno uporabljajo.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...Slovenska vojska, vojaške operacije, vojna taktika, urbano okolje, bojevanje, pehota...
Ključne besede: Slovenska vojska, vojaške operacije, vojna taktika, urbano okolje, bojevanje, pehota
Objavljeno: 22.05.2012; Ogledov: 9840; Prenosov: 131
.pdf Polno besedilo (4,21 MB)

3.
Urbano bojevanje : študija primera bojev za Trst 1945
Janez Pirih, 2017

Opis: Urbano bojevanje, še posebej pa zavzetje večjega mesta je zgodovinsko gledano eno najtežjih bojnih delovanj. Zanj so značilni ugodni pogoji za branilca, lahko pa pomeni tudi številne žrtve med civilnim prebivalstvom. Pri izvedbi bojevanja v urbanem okolju je poleg samega okolja potrebno upoštevati načela, ki pa ne zagotavljajo uspeha, brez njihovega upoštevanja pa nam grozi poraz. V zaključni nalogi se vrnem v leto 1945, ko so v zadnjih dnevih aprila in prvih dneh maja enote Jugoslovanske armade napadle mesto Trst in ga osvobodile. Preko opisa situacije v kateri je bil Trst, dogajanja med boji za Trst, sodelujočih enot in pomembno vlogo odporniškega gibanja, združenega po Komando mesta Trst, postavim osnove za primerjavo takratnega s sedanjim načinom bojnega delovanja v urbanem okolju.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: urbano bojevanje, Trst, Jugoslovanska armada, komanda mesta Trst, druga svetovna vojna
Objavljeno: 16.03.2018; Ogledov: 6855; Prenosov: 206
.pdf Polno besedilo (4,21 MB)

4.
Delovanje pehote in oklepnih vozil s poudarkom na bojevanju v urbanem okolju
Matej Praznik, 2019

Opis: Priročnik opredeljuje načine in postopke, ki so bistveni za uspešno združevanje zmogljivosti pehote in oklepnih vozil. Pojasnjuje dolžnosti posadk oklepnih vozil in pehote v pripravah na skupno bojevanje ter pri izvajanju taktičnih in ognjenih nalog na bojišču. Prav tako pojasnjuje in opisuje dejavnosti pehote na ravni oddelka/voda pri sodelovanju z oklepnimi vozili. Poudarek je na zagotavljanju zaščite, ki jo (izkrcana) pehota zagotavlja tem vozilom v naseljih, v katerih je sovražnik oborožen s protioklepnim orožjem. Priročnik se uporablja v procesu vojaškega izobraževanja in usposabljanja pri poučevanju vsebin operatike in taktike v vojaških šolah, služi pa tudi kot pomoč pri vojaškem izrazoslovju. Sodelovanje med uporabniki priročnika je bistvenega pomena za poenotenje, standardizacijo in uveljavitev pojmov in izrazov, ki pokrivajo tematiko v priročniku.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...orožje, bojno delovanje, združeno bojevanje rodov, urbano okolje, vojaško urjenje...
Ključne besede: orožje, bojno delovanje, združeno bojevanje rodov, urbano okolje, vojaško urjenje
Objavljeno: 09.12.2019; Ogledov: 5728; Prenosov: 317
.pdf Polno besedilo (1,80 MB)

5.
Ofenzivno in defenzivno delovanje v urbanem okolju
Simon Andrejek, 2020

Opis: Bojevanje v urbanem okolju je zelo specifično tako na operativni, kot taktični ravni. Oteževalne dejavnike v urbanem okolju predstavlja prisotnost civilistov in kompleksnost samega urbanega okolja. Branilec lahko izkoristi prednost dobrega poznavanja terena in se lahko zato, z uporabo podzemnih tunelov in prikritih poti, neopazno premika iz ene strani mesta na drugo. Medtem pa stavbe in ulice, ki so blokirane z ruševinami, onemogočajo napadalcu, da bi izkoristil svojo tehnološko in številčno premoč. S pomočjo primerov iz prakse, kakršni sta bitka za Stalingrad in Faludžo, se lahko naučimo marsikaj in se na podlagi pridobljenih spoznanj ustrezno pripravimo za delovanje v urbanem okolju, ki bo predstavljalo glavno bojišče 21. stoletja.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ... urbano bojevanje, vojaške operacije v urbanem okolju, bojevanje...
Ključne besede: urbano bojevanje, vojaške operacije v urbanem okolju, bojevanje v urbanem okolju, Stalingrad, Faludža
Objavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 22; Prenosov: 12
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh