Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 10 od 14
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Vojaška doktrina
Darko Petelin, Branimir Furlan, 2006

Najdeno v: osebi
Ključne besede: Vojna doktrina, Slovenska vojska, Delovanje, Obrambna politika
Objavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 18007; Prenosov: 1953
.pdf Polno besedilo (34,37 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Vizija razvoja logističnega sistema Slovenske vojske - organizacijski vidik : zaključna naloga
Milan Žurman, 2008

Opis: Vsaka organizacija se mora v času svojega obstoja prilagajati spremembam v zunanjem in notranjem okolju. V Slovenski vojski (SV) in Ministrstvu za obrambo (MORS) se iz idej, ki so nastale že v letu 2003 in so zapisane v Strateškem pregledu obrambe, razpravlja o možnosti integracije funkcijskih področij upravnega dela ministrstva in Generalštaba Slovenske vojske (GŠSV). Kadrovska funkcija, kot najbolj potrebna sprememb, je že izvedla korak integriranja, v nadaljevanju pa ji morajo slediti tudi druge s končnim ciljem boljšega izkoristka razpoložljivih virov in doseganjem še večje uspešnosti delovanja SV. Z opisom organiziranosti in stanja na funkcijskem področju logistike v SV in MORS, njuni medsebojni prepletenosti in odvisnosti ter stanjem na področju človeških virov, je nakazana vrsta dejavnikov, kateri kličejo po spremembah. Posebej je obravnavan proces pridobivanja materialnih sredstev ali storitev kot področje, kjer bi se z optimizacijo procesov, koncentracijo kadrovskih virov ter z drugačno organiziranostjo, dalo izboljšati uresničevanje zastavljenih finančnih načrtov in s tem boljšo porabo finančnih sredstev namenjenih za obrambo. V rešitvi je predlagano formiranje obrambnega štaba (OŠ) v katerem bi bila na strateški ravni v popolnosti integrirana proizvodna in uporabna logistika ter spremembe na operativni ravni s katerimi bi izboljšali delovanje funkcijskega področja logistike.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: logistika, logistična podpora, človeški kapital, obrambni štabi, Slovenska vojska
Objavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 11019; Prenosov: 246
.pdf Polno besedilo (291,52 KB)

3.
4.
Civilni nadzor in delovanje vojske : doktorska disertacija
Branimir Furlan, 2012

Opis: Preučevanje civilnega nadzora nad vojaško organizacijo je znanstveno relevantno na točki ko dokazujemo, da je koncept problematik prve in druge generacije civilno-vojaških odnosov opazen v slovenskih razmerah, vendar so vse dosedanje analize izhajale bolj iz dileme o doseganju učinkovitega (subjektivnega) civilnega nadzora nad vojsko, manj pa so se posvečale možnosti objektivnega nadzora, niti so pri tem upoštevale značilnosti objekta nadzorovanja, to je same Slovenske vojske. Doktorska disertacija poskuša izpolniti to praznino ter pojasniti zakaj je v nedorečenem civilnem nadzoru, ki je bil sicer določen na demokratičen način, možno iskati razloge za omejevanje izvajanja poslanstva vojaške organizacije, hkrati pa dokazuje, da so v Sloveniji prisotne vse ključne značilnosti problematik druge generacije civilno-vojaških odnosov, ki jih poznamo iz tujih virov in praks. Disertacija v tem pogledu prinaša novost, saj bo osvetlila civilno-vojaške odnose tudi s stališča nadzorovanega - vojske. Tiste, kateri lahko deviacije v civilno-vojaških odnosih v določenih pogojih omejujejo uresničevanje svojega poslanstva. Predmet disertacije je demokratični civilni nadzor nad vojsko v Sloveniji in sicer v ožjem pomenu – nadzor, ki ga izvajajo politične institucije (institucionalni nadzor). Raziskava je bila osredotočena na preučevanje vzročno posledične povezanosti civilnega nadzora in delovanja Slovenske vojske. Temeljni cilji raziskave so bili ugotavljanje značilnosti sodobnih civilno-vojaških odnosov v Sloveniji, ocena kakovosti udejanjanja civilnega nadzora s poudarkom na izpolnjevanju civilnih odgovornosti v praksi s stališča teorije in tradicij demokratičnega civilnega nadzora, ter ugotavljanje kako se udejanjanje civilnega nadzora odraža na Slovensko vojsko.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: civilni nadzor, učinkovitost vojske, delovanje vojske, Slovenska vojska, demokratizacija
Objavljeno: 28.01.2013; Ogledov: 11258; Prenosov: 647
.pdf Polno besedilo (1,90 MB)

5.
Geopolitična determiniranost Slovenske vojske : oblikovanje večnacionalnih sil na območju zahodnega Balkana
Tanja Pečnik, 2011

Opis: Slovenija se zaveda svojega geopolitičnega prostora in možnosti. To se odraža tudi v nekaterih dokumentih Ministrstev za obrambo in zunanje zadeve. Po osamosvojitvi se je Slovenija skušala tako geografsko kot politično oddaljiti od držav nastalih na območju, ki ga danes poznamo kot Zahodni Balkan. Večina naporov je bila usmerjena v članstvo v Evropski uniji in zvezi Nato. Skladno z državno usmeritvijo je bila v isto smer orientirana tudi Slovenska vojska. Ta si je znanje in izkušnje pridobivala tako v državah Zahodne Evrope kot ZDA kot na mednarodnih operacijah in misijah pod okriljem OZN, Nata, EU in tudi OVSE. Z umiritvijo razmer na tleh nekdanje Jugoslavije in opredelitvijo držav nastalih na tem območju, da postanejo članice Partnerstva za mir in v prihodnosti Nata (Hrvaška je že članica, Srbija pa si za zdaj tega ne želi) in Evropske unije so se za Slovenijo in Slovensko vojsko znova odprle možnosti, da tem državam pomaga pri pridruževanju v evro-atlantske integracije in pri reformah obrambnih sektorjev. Ena od možnih oblik pomoči v teh procesih je oblikovanje večnacionalnih sil. Slovenska vojska ima dovolj znaj in izkušen, da bi lahko ob ustrezni politični podpori (v Sloveniji in drugih državah zahodnega Balkana) prevzela nalogo oblikovanja takih sil.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: geopolitika, Slovenska vojska, zahodni Balkan, večnacionalne sile, mednarodne operacije in misije
Objavljeno: 11.10.2017; Ogledov: 7333; Prenosov: 86
.pdf Polno besedilo (774,94 KB)

6.
Hibridno delovanje kot metoda uresničevanja nacionalne strategije
Blaž Tomšič, 2018

Opis: Malešič (2016, str. 81) navaja, da Rusija trenutno velja za vodilno silo v hibridnem vojskovanju, kjer je pri uporabi medijev in komunikacij prehitela informacijsko bolj razviti Zahod. Da ta trditev drži, je dokaz ruska operacija aneksije Krima leta 2014, ki je bila izpeljana z neverjetno hitrostjo in uigranostjo različnih mehkih in trdih instrumentov nacionalne moči ob hkratni uporabi moči protestov lokalnega prebivalstva. Mednarodna skupnost se je na to ali zelo medlo ali pa neustrezno odzvala. Brutalnost in hkratna kirurška natančnost izvedbe operacije daje občutek, kot da je čisto vsak od instrumentov nacionalne moči odigral svojo vnaprej točno določeno vlogo, ki je imela podlago tudi v krovnih dokumentih nacionalne varnosti in obrambe, kot sta nacionalno varnostna strategija in vojaška doktrina. To je svojevrsten dokaz prilagoditve ruskega vojaškega in političnega strateškega okvira delovanja na nove globalne izzive sodobnega sveta. Prej toga in pregovorno sovjetskemu načinu zavezana Rusija, navajena uporabe primarno brutalne vojaške moči, se je v tem primeru pokazala za dinamično in izjemno prilagodljivo silo sposobno uporabiti različne instrumente nacionalne moči ob ustrezni podpori precej spremenjenega a izjemno učinkovitega vojaškega instrumenta moči. S tem pa je dejansko šokirala zahodno strokovno in politično javnost in odprla velike razprave v strokovnih krogih, ki ji sposobnosti tovrstnega delovanja niso pripisovali. Hibridno delovanje je postalo stalnica v vojaških in političnih krogih Zahoda kakor tudi iskanje rešitev za učinkovito upiranje novi grožnji, ki jo je s Krimom predstavila ruska stran.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: hibridno delovanje, nacionalna strategija, vojaška doktrina, Krim
Objavljeno: 07.01.2019; Ogledov: 6604; Prenosov: 136
.pdf Polno besedilo (1,92 MB)

7.
Razvoj pomorstva Slovenske vojske in uresničevanje obrambne strategije Republike Slovenije
Bogomir Tomažič, 2018

Opis: Morje je skozi zgodovino človeštva vedno omogočalo razvoj, saj je bilo povezava med civilizacijami in kulturami. Plovba po morju je omogočala trgovino in iskanje novih trgov ter hkrati širjenje kulture in znanosti ter razvoj človeštva. Danes že več kot 90 % mednarodne trgovinske menjave poteka po morju, zato lahko govorimo o pomorskem prometu kot sinonimu globalizacije. Pomorska varnost je zelo širok pojem, ki ima veliko opredelitev in tolmačenj, ki pa se velikokrat med seboj zelo razlikujejo, predvsem zaradi okolja in namena uporabe. Po eni izmed opredelitev je pomorska varnost kombinacija preventivnih ukrepov in odzivanja s ciljem zaščite pomorske domene pred grožnjami in namernimi protizakonitimi dejanji. Resolucija o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije kot trajni interes Republike Slovenije (RS) navaja ohranitev neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti države. Ta cilj se pomembno tiče tudi morja, saj spadajo teritorialno morje in notranje morske vode v področje nacionalnega teritorija RS, njihova obramba pa je ena izmed temeljnih nalog Slovenske vojske (SV). Obrambna strategija Republike Slovenije opredeljuje delovanje obrambnega stebra nacionalne varnosti in izraža štiri interesna področja ter pet ciljev za zagotavljanje obrambe RS. Pomorstvo SV, ki deluje predvsem kot mornariška enota, 430. mornariški divizion, je bilo od oblikovano zaradi potrebe po zagotavljanju obrambe nacionalnega akvatorija in pristanišča Koper kot strateškega objekta nacionalnega pomena. Četrt stoletja razvoja roda pomorstva SV je zlasti po vstopu v evroatlantske povezave zaznamoval intenziven razvoj zmogljivosti v smeri povezljivosti za delovanje v mednarodnem okolju ob hkratnem zavedanju, da je obramba države primarna naloga SV. Danes predstavlja rod pomorstva del SV, ki je mednarodno povezljiv in s svojim delovanjem v mednarodnem okolju prispeva k mednarodni pomorski varnosti, posredno pa s tem zagotavlja tudi nacionalno varnost RS, ki je eden izmed temeljev za delovanje države. Nadaljnji razvoj roda pomorstva je garancija, da bo SV tudi na morju zagotavljala izvajanje Obrambne strategije Republike Slovenije in s tem delovanje sistema nacionalne varnosti.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: pomorstvo, nacionalna varnost, pomorska varnost, obrambna strategija Republike Slovenije, rod pomorstva Slovenske vojske
Objavljeno: 30.01.2019; Ogledov: 6494; Prenosov: 98
.pdf Polno besedilo (1,05 MB)

8.
Nacionalna (varnostna) strategija
Branimir Furlan, 2020

Opis: Nacionalna (varnostna) strategija je pripomoček pri preučevanju teorije in prakse strategije s poudarkom na strategiji nacionalne varnosti. Bralcu omogoča seznanitev z nekaterimi teoretičnimi podlagami in primeri iz prakse, ki naj bi pomagali bolje razumeti namen in vlogo strategije nacionalne varnosti, proces njenega oblikovanja in kako se pri tem spoprijemati z izzivi. Seznanja ga z nekaterimi najpomembnejšimi strateškimi dejavniki, ki vplivajo na strategijo, ter načini in sredstvi, ki so na voljo za uresničevanje strateških ciljev v podporo nacionalnim interesom.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: strateški dejavniki, nacionalni interesi, teorija, vojska, Slovenija
Objavljeno: 07.09.2020; Ogledov: 6353; Prenosov: 482
.pdf Polno besedilo (3,19 MB)

9.
Monografija Branimirja Furlana o nacionalni varnostni strategiji
David Humar, 2021

Najdeno v: osebi
Ključne besede: nacionalna varnost, razvojna strategija, trategija nacionalne varnosti, Slovenija, recenzije
Objavljeno: 24.06.2021; Ogledov: 4114; Prenosov: 24
.pdf Polno besedilo (165,58 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Vojaška strategija
Branimir Furlan, 2021

Najdeno v: osebi
Ključne besede: strateški dejavniki, nacionalni interesi, teorija, vojska, obrambna politika, Slovenija
Objavljeno: 03.08.2021; Ogledov: 4654; Prenosov: 535
.pdf Polno besedilo (5,47 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh