Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 4 od 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza enakovrednosti pogodbene rezerve stalnim oboroženim silam : primer Slovenske vojske
Bojan Kovič, 2010

Najdeno v: osebi
Ključne besede: rezervisti
Objavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 7861; Prenosov: 113
.pdf Polno besedilo (620,96 KB)

2.
3.
Uporaba Natove direktive pri načrtovanju in izvedbi skupinskih usposabljanj in vaj v SV
Primož Hodak, 2021

Opis: Usposabljanje predstavlja temeljno nalogo delovanja vsake oborožene strukture že od samega začetka oblikovanja vojaških formacij. Posameznik in kolektiv sta morala biti tako fizično kot mentalno pripravljena in usposobljena za opravljanje vseh vojaških veščin in nalog. Tako ostaja tudi danes, ko vojaško izobraževanje in usposabljanje (VIU) za oborožen boj ter druge oblike vojaške obrambe predstavljajo prvo nalogo Slovenske vojske (SV). Razvijanje znanja, veščin in sposobnosti ter moralnih vrednot pripadnikov SV za izvajanje nalog vojaške obrambe dosežemo z načrtnim, organiziranim in ciljno usmerjenim procesom skupinskega usposabljanja (SU) in vajami. S SU za usklajeno kolektivno delovanje v najtežjih razmerah in pogojih bojevanja se krepi tudi vojaška moč kolektiva. SV kot organizacija se od vstopa v Nato nenehno prilagaja novim teorijam in praksam bojevanja, kar zahteva tudi prilagajanje na usposabljanja za bojevanje v sodobnem okolju. Z vse večjim mednarodnim sodelovanjem in skupnimi usposabljanji sta povezana tudi poenoteno načrtovanje in izvedba usposabljanj in vaj, čemur sledi tudi SV. Zato smo se tudi v tej zaključni nalogi osredotočili na predstavitev temeljnega dokumenta za načrtovanje SU in vaj v okviru zavezništva Nato. Ob tem se pojavlja vprašanje in razmišljanje o uporabi tega dokumenta za potrebe načrtovanja SU in vaj v SV. S primerjavo procesa načrtovanja SU in vaj v SV ter Natu želimo prvenstveno prikazati celotno načrtovanje po Natovi direktivi, ki se kot taka predstavlja kot osrednji dokument za načrtovanje vsake vaje. Ker podobnega dokumenta v SV do sedaj še nismo izdali, se nam zdi nujno predstaviti smiselno obliko vseh stopenj načrtovanja: terminološko usklajenost; vloge in odgovornosti vseh sodelujočih po posameznih korakih načrtovanja; glavne prispevke ter osrednje izdelke, ki sledijo kot vhodni vadbeni produkti za SU in vaje. S celotno primerjavo veljavnih procesov načrtovanja v SV in Natu želimo odgovoriti na osrednje vprašanje ali trenutno veljavni dokumenti omogočajo celovito načrtovanje skladno z direktivo Nata in ali je le ta vsebinsko primerna za proces načrtovanja in izvedbe SU in vaj v SV. Hkrati želimo v sklepu podati razmišljanje o tem, kakšen krovni dokument bi bil skladen z direktivo Nata ter ob enem zadosten za načrtovanje SU in vaj v SV.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: skupinsko usposabljanje, vaje, načrtovanje, izvedba, direktiva
Objavljeno: 06.08.2021; Ogledov: 10; Prenosov: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

4.
Razvoj bojno kondicijskega testa za bojne enote SV
Bogdan Kovčan, 2022

Opis: So poklici oziroma službe, ki za opravljanje svojih osnovnih nalog potrebujejo odlično telesno pripravljenost pripadnikov. Poleg policistov, gasilcev, reševalcev spadajo v to kategorijo poklicev tudi pripadniki Slovenske vojske. Za varno in predvsem strokovno izvajanje osnovnih delovnih nalog mora biti pripadnik Slovenske vojske dobro telesno/fizično pripravljen. Za to pripravljenost izvaja določene vadbene procese. Rezultate učinkovitosti vadbenih procesov se preveri z različnimi postopki in v ta namen se izbere ustrezne sklope meritev gibalnih sposobnosti. Rezultate urjenja lahko preverimo z različnimi baterijami testov. Za preverjanje posameznih gibalnih sposobnosti, kjer dobijo poveljujoči vpogled v telesno/fizično pripravljenost pripadnika uporabljamo preverjanje gibalnih sposobnosti. Vse več oboroženih sil razvija meritve ali sklope meritev na podlagi znanstvenih dokazov, s katerimi neposredno preverijo sposobnost pripadnikov za opravljanje osnovnih in specifičnih nalog, ki jih izvajajo v sklopu bojnih nalog konkretno na bojišču. V nalogi bodo podani predlogi različnih meritev za preverjanja bojne pripravljenosti za pripadnike bojnih enot Slovenske vojske.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vojaška kondicijska vadba, bojni kondicijski test, gibalne sposobnosti, bojna pripravljenost posameznika
Objavljeno: 24.06.2022; Ogledov: 8; Prenosov: 6
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh