Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
(Ne)utemeljenost terminološke intervencije pri terminu zrakoplov
Vanesa Škornik, 2020

Opis: Za angleški termin aircraft obstaja več terminov v slovenščini (zrakoplov, letalnik, zračno plovilo, zračno vozilo), vsak bi zaradi svojih terminoloških lastnosti lahko bil ustrezna izbira, vendar presoja o najustreznejšem ni preprosta. Ker se je aircraft v Natovem glosarju terminov in definicij AAP-06 (velja za različico iz leta 2018) ponovil kar 510-krat, je nujen dogovor o najprimernejšem izrazu. Ugotovili smo, da bi o dosedanji rabi izraza zrakoplov bilo dobro na novo premisliti, preučiti nova stališča in nenehne spremembe v jeziku ter jih tudi upoštevati pri doseganju terminološkega dogovora.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: terminologija, zrakoplov, terminološka intervencija
Objavljeno: 09.06.2020; Ogledov: 5486; Prenosov: 69
.pdf Polno besedilo (3,19 MB)

2.
Brezpilotni zrakoplovi oboroženih sil v podpori ognjene podpore
Damijan Kogej, 2022

Opis: Skozi zgodovino se je razvoj brezpilotnih zrakoplovov razvijal na področju plovnosti, krmiljenja ter koristnega tovora, ki ga lahko zrakoplov prenaša. Z večanjem dometa artilerijskega orožja ter uporabo posrednega načina artilerijskega streljanja, je bilo potrebno videti dlje, globoko v sovražnikov razpored. Za odkrivanje ciljev in vodenje posrednega artilerijskega ognja se je pričelo uporabljat zračne opazovalnice, ki so jih vzpostavljali s pomočjo balonov ter skozi čas razvijali do te mere, da to vlogo danes opravljajo brezpilotni zrakoplovi, ne da bi ob tem tvegali življenja pilotov. Slovenska vojska ima v Konceptu združene ognjene podpore jasno zapisane smernice, kjer so kot senzorji za opazovanje in vodenje ognjene podpore, opredeljeni brezpilotni zrakoplovi. V zaključni nalogi bomo, raziskali zmožnost obstoječih brezpilotnih zrakoplovov v Slovenski vojski, za izvajanje nalog združene ognjene podpore ter opredelili naloge in primerne brezpilotne zrakoplove, ki bi se lahko umestili v sestavo zmogljivosti ognjene podpore.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...Skozi zgodovino se je razvoj brezpilotnih zrakoplovov razvijal na področju plovnosti, krmiljenja ter koristnega...
Ključne besede: brezpilotni zrakoplov, senzor, ognjena podpora
Objavljeno: 24.06.2022; Ogledov: 15; Prenosov: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh