Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenija, podjetje, Aspro, poslovanje podjetja, uspešnost poslovanja, panoge dejavnosti,...Ključne besede: Slovenija, podjetje, Aspro, poslovanje podjetja, uspešnost poslovanja, panoge dejavnosti, konkurenca, analiza, strelske tarče, vojskaObjavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 9288; Prenosov: 625 Polno besedilo (545,30 KB)
Opis: V 21. stoletju je klasično konvencionalno vojskovanje v zatonu in tako prihajajo do izraza bolj sofisticirane, mehkejše in bolj prefinjene oblike vojskovanja. Konceptualni model vojskovanja, ki ga je Rusija uporabila pri aneksiji polotoka Krim in takoj za tem še v intervenciji na vzhodu Ukrajine, je Zahod prepoznal kot hibridni koncept vojskovanja in ga kot takšnega v svojih analizah tudi obravnava. Vojaški analitiki zahoda ocenjujejo, da je Rusija v intervenciji v Ukrajini uporabila tako imenovano Gerasimovo doktrino vojskovanja. Rusija je v konfliktu na Krimu in vzhodu Ukrajine uporabila široko paleto vojaških, političnih, ekonomskih in informacijskih instrumentov moči. Pri tem sta primarno vlogo na bojišču odigrala predvsem dva od navedenih. Prvi in tudi najpomembnejši instrument moči so bile informacije. Po ruski doktrini so informacije nevarno orožje. So poceni, so univerzalno orožje, imajo neomejen doseg in so enostavno dostopne ter prodirajo preko vseh državnih meja brez omejitev. Pod pojmom informacije mislimo predvsem na informacijsko in kibernetsko bojevanje. S pojavom interneta in kibernetskega prostora se je prilagodila ruska taktika informacijskega bojevanja, pri čemer pa je strategija informacijskega bojevanja ostala nespremenjena. Naslednji ključni faktor ruskega hibridnega vojskovanja je vojaški instrument moči, ki pa bolj kot uporabo konvencionalnih sil podrazumeva uporabo manjših taktičnih enot, kot so to specialne sile in zasebna vojaška najemniška podjetja (npr. Wagner). Slednja so v ukrajinskem konfliktu in tudi v posameznih kasnejših konfliktih po svetu (Libija, Sirija, Centralnoafriška republika, Venezuela, itd.), v katere se je Rusija vključila predvsem iz naslova ekspanzije lastnih ekonomski interesov, odigrala in še igrajo ključno vlogo.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Krimu, ruska zasebna vojaška podjetja, zasebno vojaško podjetje Wagner...Ključne besede: rusko hibridno delovanje, Gerasimova doktrina, konflikt v Ukrajini in na Krimu, ruska zasebna vojaška podjetja, zasebno vojaško podjetje WagnerObjavljeno: 03.08.2021; Ogledov: 23; Prenosov: 13 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!