Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Nato je v času svojega obstoja sprejel sedem strateških konceptov, štiri v času hladne vojne ter tri po njenem zaključku. Okoliščine, v katerih so bili sprejeti posamezni koncepti, so bile zelo različne, pri čemer si vsi delijo enak namen, to je definiranje temeljnih nalog ter usmerjanje delovanja zavezništva. Nato je po hladni vojni iskal novo težišče delovanja, s čimer je pričel spreminjati svoj značaj. Sprva obrambna organizacija, namenjena izvajanju kolektivne obrambe, je pričela širiti obseg nalog, območje delovanja ter postopoma prevzemala nove varnostne naloge. Odločitev za izdelavo novega strateškega koncepta Nata je bila sprejeta zlasti zaradi obsežnih sprememb v mednarodnem varnostnem okolju, novih varnostnih tveganj ter oblik odzivanja nanje (boj proti terorizmu, protipiratsko delovanje idr). Novi strateški koncept je bil sprejet novembra 2010 v Lizboni. Zastavljen je bil zelo ambiciozno, saj prinaša več bistvenih sprememb, med katerimi izstopata izenačitev pomena kriznega upravljanja ter kooperativne varnosti z zagotavljanjem kolektivne obrambe ter širitev interpretacije 5. člena Washingtonske pogodbe. Slednje pomeni, da Nato ne zagotavlja le obrambe svojih članic, temveč jih tudi varuje tudi pred določenimi varnostnimi tveganji. Koncept krepi pomen celostnega pristopa pri izvajanju kriznega upravljanja, pomen sodelovanja zavezništva z drugimi mednarodnimi organizacijami, narekuje razvoj novih, tudi civilnih zmogljivosti v okviru Nata, širi geografsko območje svojega delovanja ter nalaga nadaljnjo preoblikovanje organizacije.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...varnost, mednarodna varnost, Nato, strateški koncepti...Ključne besede: varnost, mednarodna varnost, Nato, strateški konceptiObjavljeno: 29.01.2013; Ogledov: 11965; Prenosov: 178 Polno besedilo (472,46 KB)
Opis: Živimo v najtoplejšem obdobju v zadnjih 150 letih. Podnebje na Zemlji se je velikokrat spreminjalo. Vzroki spreminjanja podnebja so bili različni. Večina znanstvenikov se strinja, da je za večji del današnjega segrevanja kriv človek. Prekomerno onesnaževanje, nekontrolirano prilaščanje in izkoriščanje naravnih virov ter drastično povečanje prebivalstva vsekakor ne morejo miniti brez posledic. Pričakovano je, da bodo posledice podnebnih sprememb v prihodnje močno posegle v najosnovnejše življenjske razmere ljudi po vsem svetu. Lahko se zaostri dosegljivost vode in hrane. Pojavijo se lahko vprašanja osnovnega življenjskega prostora. Podnebne spremembe bi lahko bile povod za različne krize: politične, ekonomske, energetske, migracijske, socialne, zdravstveno-epidemiološke in druge. Nenazadnje bi lahko bile podnebne spremembe celo povod za začetek vojaških posegov. Večina držav po svetu podnebne spremembe prepoznava kot globalni vir ogrožanja, ki lahko močno ogrozi države in družbe po vsem svetu. Da bi zmanjšale vpliv človeka na okolje, so države podpisale oziroma ratificirale različne mednarodne akte ter v svojih nacionalnih zakonodajah podnebne spremembe opredelile kot resno grožnjo nacionalni varnosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...podnebne spremembe, nacionalna varnost, mednarodna varnost, toplogredni plini, ogljikov dioksid...Ključne besede: podnebne spremembe, nacionalna varnost, mednarodna varnost, toplogredni plini, ogljikov dioksidObjavljeno: 12.10.2017; Ogledov: 7070; Prenosov: 124 Polno besedilo (458,69 KB)
Opis: Slovenska vojska (SV) ima v svoji sestavi zrakoplove, ki morajo za varno letenje izpolnjevati vse pogoje, da lahko opravljajo svojo osnovno funkcijo, kot je prevoz potnikov in tovora. Da zadostimo tem pogojem, morajo biti področja vzdrževanja, plovnosti in njihova uporaba ustrezno regulirani z letalskimi predpisi. Mednarodna organizacija civilnega letalstva (International Civil Aviation Organization - ICAO) ne zajema področja državnih zrakoplovov, kamor spadajo tudi vojaških zrakoplovi. V Evropski uniji so državni oziroma vojaški zrakoplovi izključeni tudi iz zakonodaje Evropske agencije za varnost v letalstvu (European Aviation Safety Agency - EASA). Plovnost vojaških zrakoplovov ureja vsaka država posebej torej % reguliranje na nacionalni ravni. Odgovornost vsake posamezne države je zagotoviti, da delovanje vojaških zrakoplovov ne vpliva na varno letenje civilnih zrakoplovov. Potreba po izboljšanju evropskih obrambnih zmogljivosti ter težnja po poenotenju predpisov s področja vojaškega letalstva je vplivala na odločitev Evropske obrambne agencije (European Defence Agency - EDA), da ustanovi Forum vojaških letalskih oblasti (Forum Military Airworthiness Authorities % Forum MAWA), da razvijejo, sprejmejo ter implementirajo usklajene evropske vojaške plovnostne zahteve (European Military Airworthiness Requirements - EMAR). Vprašanje plovnosti vojaških zrakoplovov postaja vse bolj pomembno zaradi tega, ker je Slovenija članica Foruma MAWA in ker posamezne evropske države že implementirajo EMAR-je v svojo regulativo. Za zrakoplove SV vpisane v register vojaških zrakoplovov trenutno uporabljajmo civilne zahteve in standarde s področja plovnosti z nekaterimi izjemami, ki jih skladno z Zakonom o letalstvu (Zlet) s svojimi pristojnostmi regulira Vojaški letalski organ (VLO). Namen zaključne naloge je preučiti in primerjati civilne in vojaške predpise s področja letalstva, ki urejajo področje licenciranja, vzdrževanja ter plovnosti zrakoplovov. Preučili bomo razlike med trenutno ureditvijo znotraj Slovenske vojske, ki se uporablja na področju vzdrževanja in plovnosti zrakoplovov vpisnih v register vojaških zrakoplovov, s predpisi, ki so bili sprejeti v okviru Foruma MAWA, ustanovljenim s strani Evropske obrambne agencije (European Defence Agency - EDA).Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...njihova uporaba ustrezno regulirani z letalskimi predpisi. Mednarodna organizacija civilnega letalstva (International Civil Aviation Organization... ...izključeni tudi iz zakonodaje Evropske agencije za varnost v letalstvu (European Aviation Safety Agency -...Ključne besede: plovnost, vzdrževanje, Mednarodna organizacija civilnega letalstva (ICAO), Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA), Evropske vojaške plovnostne zahteve (EMAR), Forum vojaških letalskih oblasti (MAWA forum)Objavljeno: 28.08.2019; Ogledov: 2; Prenosov: 1 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Slovenska vojska je v zadnjih letih ugotovila, da so pravila na področju varnosti zastarela, med seboj niso skladna in jih imamo preveč. GŠSV je ustanovil delovne skupine, katerih naloga je bila pregledati obstoječe stanje in posodobiti sistem varnosti na VVSP. Ugotovljeno je bilo, da moramo opredeliti nivoje, ki bodo sistematično skrbeli za izgradnjo, vzdrževanje in nadgradnjo sistema varnosti na VVSP. Iz teh nivojev je potrebno opredeliti strukturo enot, ki bodo tudi pravilno upravljali z VVSP. Dodatno se je posodobilo pravila z opredelitvijo treh nivojev % navodilo, pravilnik, elaborat. Na podlagi novega Navodila za streljanje v SV se je opredelilo, da morajo biti vsa VVSP v SV podrejena eni enoti in da mora obstajati organ za varnost na VVSP. Namen te naloge je opredeliti ali je bolj smiselno imeti samo enoto, ki bi bila nadrejena vsem VVSP, ali pa je bolj optimalno, da se naredita dve ali celo več takih enot. Dodatno preučuje ali je dovolj en organ za varnost na VVSP ali je bolj smiselno imeti več takih organov.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...plovnost, vzdrževanje, Mednarodna organizacija civilnega letalstva (ICAO), Evropska agencija za...Ključne besede: plovnost, vzdrževanje, Mednarodna organizacija civilnega letalstva (ICAO), Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA), Evropske vojaške plovnostne zahteve (EMAR), Forum vojaških letalskih oblasti (MAWA forum)Objavljeno: 03.09.2019; Ogledov: 8; Prenosov: 6 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!