Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 51
Na začetekNa prejšnjo stran123456Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Analiza strateškega koncepta Nata 2010 : magistrsko delo
Aljaž Fabjan, 2012

Opis: Nato je v času svojega obstoja sprejel sedem strateških konceptov, štiri v času hladne vojne ter tri po njenem zaključku. Okoliščine, v katerih so bili sprejeti posamezni koncepti, so bile zelo različne, pri čemer si vsi delijo enak namen, to je definiranje temeljnih nalog ter usmerjanje delovanja zavezništva. Nato je po hladni vojni iskal novo težišče delovanja, s čimer je pričel spreminjati svoj značaj. Sprva obrambna organizacija, namenjena izvajanju kolektivne obrambe, je pričela širiti obseg nalog, območje delovanja ter postopoma prevzemala nove varnostne naloge. Odločitev za izdelavo novega strateškega koncepta Nata je bila sprejeta zlasti zaradi obsežnih sprememb v mednarodnem varnostnem okolju, novih varnostnih tveganj ter oblik odzivanja nanje (boj proti terorizmu, protipiratsko delovanje idr). Novi strateški koncept je bil sprejet novembra 2010 v Lizboni. Zastavljen je bil zelo ambiciozno, saj prinaša več bistvenih sprememb, med katerimi izstopata izenačitev pomena kriznega upravljanja ter kooperativne varnosti z zagotavljanjem kolektivne obrambe ter širitev interpretacije 5. člena Washingtonske pogodbe. Slednje pomeni, da Nato ne zagotavlja le obrambe svojih članic, temveč jih tudi varuje tudi pred določenimi varnostnimi tveganji. Koncept krepi pomen celostnega pristopa pri izvajanju kriznega upravljanja, pomen sodelovanja zavezništva z drugimi mednarodnimi organizacijami, narekuje razvoj novih, tudi civilnih zmogljivosti v okviru Nata, širi geografsko območje svojega delovanja ter nalaga nadaljnjo preoblikovanje organizacije.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ... Nato je v času svojega obstoja sprejel sedem...
Ključne besede: varnost, mednarodna varnost, Nato, strateški koncepti
Objavljeno: 29.01.2013; Ogledov: 11935; Prenosov: 178
.pdf Polno besedilo (472,46 KB)

3.
Orožje za osebno obrambo : diplomsko delo višješolskega študijskega programa
Janez Vidic, 2014

Opis: Diplomska naloga opisuje orožje za osebno obrambo, kategorijo orožja, ki je primarno namenjeno vojakom, katerih primarna naloga ni uporaba lahkega pehotnega orožja - pušk. V prvem delu je predstavljena zgodovina tega orožja od časa prve in druge svetovne vojne ter kasneje še skozi čas hladne vojne. Drugi del pa govori o novih zahtevah, ki so se pojavile v devetdesetih letih za tovrstno orožje, ter smernicah, ki jih je za to podal NATO. Nadalje naloga govori o rešitvah in konceptih, ki so jih pri konstruiranju tega orožja uporabili proizvajalci, ter o vlogi v zvezi NATO in ostalih svetovnih silah. Zadnji del naloge opisuje možne kriterije za izbor orožja za osebno obrambo in razloge, zakaj to orožje ni tako razširjeno, kot je bilo sprva mišljeno, na začetku njegovega razvoja.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...smernicah, ki jih je za to podal NATO. Nadalje naloga govori o rešitvah in konceptih,...
Ključne besede: Nato, pištola, puška, brzostrelka, naboj, kaliber, karabinka, učinkovit domet, zaustavna moč, okvir, cev
Objavljeno: 29.08.2014; Ogledov: 10333; Prenosov: 694
.pdf Polno besedilo (1,09 MB)

4.
Nato in Rusija : zaključna naloga
Matjaž Koštrun, 2011

Opis: Naloga predstavlja odnose med Natom in Rusijo s poudarkom na izgradnji obrambne-ga ščita. Partnerstvo je strateškega pomena v luči krepitve skupne varnostne politike v sedanjem času. Po razpadu Sovjetske zveze in po padcu berlinskega zidu, tradicionalnih nasprotnikov ni bilo več. Posledica tega dejanja je bila vzpostavitev novega globalnega geostrateškega položaja. Obuditev ideje o protijedrski obrambi v Evropi je povzročilo zaostrovanje odnosov, predvsem na ruski strani. Po letu 2002, s Svetom Nata in Rusije, so bili vzpostavljeni novi mehanizmi in postopki za sodelovanje. Kot ključno področje praktičnega sodelovanja Sve-ta Nata in Rusije je opredeljen boj protiterorizmu. Danes se Nato sooča s precej drugač-nimi izzivi kot v preteklosti in se mora tako ukvarjati z novo nastalimi grožnjami kot z novo nastalimi oblikami odzivanje nanje, med katere spada tudi protiraketna obrambav Evropi. Rusija je nasprotovala izgradnji protiraketnega (obrambnega) ščita, ker je v tem videla ogrožanje svoje nacionalne varnosti ter širjenje Nata na vzhod. Obrambni ščit naj bi predstavljal obrambo pred morebitnim raketnim napadom "nevar-nih" držav (Severna Koreja, Iran .).
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: Nato, Ruska federacija, obrambni ščit, sodelovanje Nato-Rusija
Objavljeno: 26.04.2012; Ogledov: 10912; Prenosov: 105
.pdf Polno besedilo (603,85 KB)

5.
Vloga Zveze slovenskih častnikov in podčastnikov pri krepitvi Slovenske vojskev civilnem okolju : zaključna naloga
Andrej Jurjevič, 2011

Opis: Zveza slovenskih častnikov in podčastnikov (v nadaljevanju ZSČ) je nastala v prvih letih samostojnosti Republike Slovenije in se je v vsej svoji zgodovini delovanja spreminjala tako kot se je tudi naša družba in mednarodno okolje. Natemeljih demokratične družbe se je morala na novo organizirati in vzpostaviti nove odnose, tako znotraj članstva kot tudi v slovenski civilni družbi. Zveza je danes prepoznavna ne samo v slovenski družbi ampak je tesno vpeta tudi v mednarodno okolje kjer se predstavlja kot pomemben del slovenske civilne družbe, ki daje vso podporo legitimnosti in krepitvi ter razumevanju Slovenske vojske. Zaključna naloga predstavi vlogo ZSČ pri krepitvi Slovenske vojske ter preuči povezave in odnose, ki so pomembni za slovenski obrambni sistem. Temeljno vprašanje naloge je predvsem ali vpetost ZSČ v družbeno okolje, njen način in oblike delovanja pomagajo pri krepitvi vloge in prisotnosti SV v civilnem okolju. To sodelovanje je zelo pomembno za nadaljnjirazvoj in krepitev SV ter pravilno razumevanje s strani družbenega okolja še posebej v sedanjem času krize. Ključni izziv v prihodnje za ZSČ bo poleg njenega notranjega preoblikovanja, da se z vsemi svojimi potenciali aktivno vključi v izgradnjo in oblikovanje ustreznega koncepta vojaške strateške rezerve s tem pa tudi obrambno varnostnega sistema v Republiki Sloveniji.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: Zveza slovenskih častnikov, Slovenska vojska, častnik, podčastnik, koordinacija domoljubnih in veteranskih organizacij Slovenije, vojaška strateška rezerva, Nato
Objavljeno: 26.04.2012; Ogledov: 11782; Prenosov: 132
.pdf Polno besedilo (356,05 KB)

6.
Postopki CNKZP v primeru izrednega dogodka v ZP : zaključna naloga
Anton Hribar, 2007

Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...zračni prostor, Slovenija, NATO, izredni dogodki, nadzor...
Ključne besede: zračni prostor, Slovenija, NATO, izredni dogodki, nadzor
Objavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 9887; Prenosov: 53
.pdf Polno besedilo (914,77 KB)

7.
Organizacija CRC : zaključna naloga
Zoran Lasnik, 2007

Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...zračni prostor, Slovenija, NATO, NATINADS, standardizacija, nadzor...
Ključne besede: zračni prostor, Slovenija, NATO, NATINADS, standardizacija, nadzor
Objavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 9414; Prenosov: 135
.pdf Polno besedilo (1,01 MB)

8.
Večnacionalne vojaške enote : diplomsko delo
Bojan Pograjc, 2006

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: NATO
Objavljeno: 12.04.2012; Ogledov: 8916; Prenosov: 112
.pdf Polno besedilo (396,29 KB)

9.
Podpora Republike Slovenije kot države gostiteljice zavezniškim silam - NATO : diplomska naloga
Matejka Krapež Peljhan, 2009

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: Republika Slovenija, zevezniške sile, NATO
Objavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 8821; Prenosov: 358
.pdf Polno besedilo (2,62 MB)

10.
NATO AEW sistemi : zaključna naloga
Tanja Petrovčič, 2007

Opis: Zračne operacije predstavljajo najpomembnejšo nalogo letalstva, saj je prevlada v zračnem prostoru ključnega pomena, za uspešno izvajanje bojnih aktivnosti lastnih sil, tako enot na zemlji, kot tudi enot, ki iz zraka napadajo nasprotnika na tleh. Letala AEW (Airborne Early Warning), ki nudijo podporo zračnim operacijam, sem opisala v svoji zaključni nalogi. AEW je letalo visoke vrednosti, namenjeno za zgodnje odkrivanje, opazovanje in nadzor zračnega prostora. Predstavila sem zgodovino sistemov AEW, njihove glavne naloge, sisteme in povezave, ki jih uporabljajo za prenos podatkov do poveljniških centrov in preostalih sistemov zračne obrambe. Radarji na letalih AEW pokrivajo veliko področje opazovanja in nimajo pri tem skoraj nobenih omejitev. Letala AEW lahko letijo izven cone bojnih delovanj in prikazujejo podatke z bojišča ali prizorišča napetosti v praktično realnem času. To nam omogoči hitrejše izvajanje lastnih aktivnosti na bojišču in doseganje globalne informacijske prevlade.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: zračni prostor, Slovenija, NATO, sistemi AEW, nadzor
Objavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 8998; Prenosov: 69
.pdf Polno besedilo (1,56 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh