Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Zračno-jurišne operacije so nekakšne idejne naslednice desantov z jadralnimi letali iz časa 2. svetovne vojne. Njihov razvoj se je začel z vietnamsko vojno kot nadgradnja prevozov pehote s helikopterji. Kasnejši napredek taktikein tehnike je njihov pomen s taktične dvignil na skorajda že strateški nivo. Število izvedb zračnih jurišev je v porastu ne le zaradi trenutne primernosti v npr. preganjanju upornikov po širnih goratih območjih Afganistana ali pripadnikov Revolucionarnih oboroženih sil Kolumbije - FARC - v tamkajšnji džungli, temveč skladnosti s sodobno doktrino hitrih in odločilnih (proti)udarov kjerkoli na nepredvidljivem sodobnem bojišču. Ta zaključna naloga je predstavitev zlasti načrtovanja in izvedbe zračno-jurišnihoperacij po veljavni ameriški doktrini, sicer osredotočeni na brigadni nivo, tako da je opis vloge pehotnega voda v njih zelo omejen, zelo kratka pa so tudi zaključna razmišljanja o trenutnih in prihodnjih zmožnostih za izvajanje tovrstnih operacij v Slovenski vojski.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... zračni juriš, zračno-jurišne operacije, zračno-jurišna namenska skupina, prevoz,...Ključne besede: zračni juriš, zračno-jurišne operacije, zračno-jurišna namenska skupina, prevoz, serija, breme, pobiralno in pristajalno območjeObjavljeno: 08.03.2013; Ogledov: 8953; Prenosov: 81 Polno besedilo (725,48 KB)
Opis: Zračni juriš je oblika manevra v ofenzivnem delovanju, ki zagotavlja hitro razporeditev sil in sredstev v območje delovanja z uporabo helikopterjev. Ne smemo ga zamenjevati z zračnim premikom ali zračnim desantom. Pehotne, specialne in specializirane enote Slovenske vojske morajo biti usposobljene za izvajanje elementov zračnega juriša, skladno s poslanstvom enote in določenimi nalogami iz aktov vodenja in poveljevanja. Slovenska vojska je kot del zveze Nato (angl. North Atlantic Treaty Organization % Organizacija severnoatlantske pogodbe) sprejela cilje zmogljivosti s področja helikopterskega delovanja in elementov zračnega juriša. Z namenom zagotavljanja interoperabilnosti oziroma povezljivosti z zavezništvom, sprejema doktrinarne publikacije in sporazume o standardizaciji zveze Nato (t.i. STANAG-e) s tega področja. Kljub navedenemu to področje ostaja relativno nedefinirano v vojaško strokovni literaturi Slovenske vojske in predvsem normativno neurejeno. V zaključni nalogi bo analiziran koncept zračnega juriša na primeru razvoja zračno jurišnih sil ameriške kopenske vojske v različnih obdobjih in različnih oboroženih konfliktih. Koncept zračnega juriša ameriške kopenske vojske je namreč, z določenimi posebnostmi in omejitvami, prevzet tudi v zvezi Nato. Izveden bo presek stanja na področju zračnega juriša v Slovenski vojski, ugotovitve pa bodo podlaga za oblikovanje možnih rešitev za razvoj in izdelavo zaključkov glede perspektive uporabe koncepta zračnega juriša v Slovenski vojskiNajdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... Zračni juriš je oblika manevra v ofenzivnem delovanju,...Ključne besede: zračni juriš, zračno jurišne sile, zračno jurišne operacije, zračno premične operacije, zračni manever, bojno delovanje, bojna moč, operacije visoke intenzivnostiObjavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 19; Prenosov: 16 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!