Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Zahodni Balkan v zadnjih nekaj letih postaja za Slovenijo območje v katerega usmerja več pozornosti. V okviru transformacije Slovenske vojske in te zaključne naloge se pripravlja koncept in operacionalizacija pobude za vzpostavitev večnacionalnih sil Zahodnega Balkana. Mednarodno okolje oziroma mednarodne organizacije omogočajo delovanje različnih večnacionalnih enot. Katera organizacija je skupna državam Zahodnega Balkana, kakšne so ambicije Slovenije in držav Zahodnega Balkana za sodelovanje in kakšno sodelovanje že poteka? To je nekaj vprašanj na katera je potrebno odgovoriti pred začetkom kakršnihkoli konkretnih korakov v povezavi z večnacionalnimi silami na območju Zahodnega Balkana. Glede na izkušnje in znanje je realno pričakovati, da bi Slovenska vojska v eventualni vojaški enoti oblikovani skupaj z vojskami držav Zahodnega Balkana lahko imela eno vodilnih vlog. Slovenska vojska (SV) ima že kar nekaj izkušenj s tovrstnimi aktivnostmi. Z več različnimi enotami sodelujemo v deklariranih enotah NATO in Evropske unije (EU), skupaj z Italijo in Madžarsko delujemo v večnacionalnih silah kopenske vojske (MLF - Multinational Land Forces), vzpostavili smo bataljonsko bojno skupino, ki je afilirana v sile zavezništva in nenazadnje že od leta 1997 preko operacij kriznega odzivanja delujemo v mednarodnem okolju.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: večnacionalne sile kopenske vojske, Zahodni Balkan, Slovenska vojska, Bojne skupine Evropske unije, NatoObjavljeno: 01.02.2017; Ogledov: 7203; Prenosov: 125 Polno besedilo (241,75 KB)
Opis: Slovenija se zaveda svojega geopolitičnega prostora in možnosti. To se odraža tudi v nekaterih dokumentih Ministrstev za obrambo in zunanje zadeve. Po osamosvojitvi se je Slovenija skušala tako geografsko kot politično oddaljiti od držav nastalih na območju, ki ga danes poznamo kot Zahodni Balkan. Večina naporov je bila usmerjena v članstvo v Evropski uniji in zvezi Nato. Skladno z državno usmeritvijo je bila v isto smer orientirana tudi Slovenska vojska. Ta si je znanje in izkušnje pridobivala tako v državah Zahodne Evrope kot ZDA kot na mednarodnih operacijah in misijah pod okriljem OZN, Nata, EU in tudi OVSE. Z umiritvijo razmer na tleh nekdanje Jugoslavije in opredelitvijo držav nastalih na tem območju, da postanejo članice Partnerstva za mir in v prihodnosti Nata (Hrvaška je že članica, Srbija pa si za zdaj tega ne želi) in Evropske unije so se za Slovenijo in Slovensko vojsko znova odprle možnosti, da tem državam pomaga pri pridruževanju v evro-atlantske integracije in pri reformah obrambnih sektorjev. Ena od možnih oblik pomoči v teh procesih je oblikovanje večnacionalnih sil. Slovenska vojska ima dovolj znaj in izkušen, da bi lahko ob ustrezni politični podpori (v Sloveniji in drugih državah zahodnega Balkana) prevzela nalogo oblikovanja takih sil.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...geopolitika, Slovenska vojska, zahodni Balkan, večnacionalne sile, mednarodne operacije in misije...Ključne besede: geopolitika, Slovenska vojska, zahodni Balkan, večnacionalne sile, mednarodne operacije in misijeObjavljeno: 11.10.2017; Ogledov: 7029; Prenosov: 78 Polno besedilo (774,94 KB)
Opis: V zaključni nalogi sem skozi veljavne nacionalne dokumente analiziral ambicije, možnosti, in zmožnosti za sodelovanje Črne gore pri oblikovanju večnacionalnih sil (Multinational Land Forces) na območju Zahodnega Balkana. Poleg političnega vidika sem analiziral in predstavil zmožnosti in zmogljivosti Vojske Črne gore, ki bi lahko bile vključene v večnacionalnih silah Zahodnega Balkana. Tudi skozi analizo sem skušal ugotoviti ali je, in zakaj za Črno goro pomembno vključevanje v tovrstno sodelovanje in ali obstajajo morebitne ovire. Na podlagi ugotovitev zmožnosti in zmogljivosti sem opredelil sile ki bi lahko bile vključene v večnacionalnih silah Zahodnega Balkana.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...ambicije, Zahodni Balkan, Vojska Črne gore, večnacionalne sile...Ključne besede: ambicije, Zahodni Balkan, Vojska Črne gore, večnacionalne sileObjavljeno: 08.11.2017; Ogledov: 6319; Prenosov: 40 Polno besedilo (484,69 KB)
Opis: Dogodki po razpadu bivše SFRJ so prekinili 50 let močno vezi med narodi novo formiranih držav, izzivajoč nezaupanje in spopade v regionu. Kot rezultat spopada je povzročena velika materialna škoda, ljudske izgube in še zmeraj odprta vprašanja med državami. Regionalne iniciative po končanem spopadu in skupni interes za priključitvijo EU so okrepili mednarodno sodelovanje na vseh področjih tako tudi na varnostnem. Države bivše Jugoslavije imajo predpogoje za efektivno vojaško sodelovanje glede na dejstvo, da so bile del istega obrambnega sistema ter da obstajajo skupne kulturne značilnosti med narodi. EU SZVP in NATO iniciative in programi dajeta okvir za prihodnje mednarodno vojaško sodelovanje ter prispevek regionalni varnosti. Ambicije, zmožnosti, morebitne ovire in zmogljivosti R. Srbije za mednarodno sodelovanje v oblikovanju večnacionalnih sil Zahodnega Balkana se lahko analizirajo skozi veljavne nacionalne dokumente in politike ter analizo zmožnosti in zmogljivosti OS Vojske Srbije, ki bi lahko bile vključene v MLF Zahodnega Balkana.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Zahodni Balkan, večnacionalne sile, Vojska Srbije, mednarodno sodelovanje...Ključne besede: Zahodni Balkan, večnacionalne sile, Vojska Srbije, mednarodno sodelovanjeObjavljeno: 08.11.2017; Ogledov: 6588; Prenosov: 82 Polno besedilo (653,65 KB)
Opis: Republika Makedonija kontinuirano sodeluje v mednarodnih operacijah Organizacije združenih narodov (OZN), Severnoatlantske zveze (North Atlantic Treaty Organization - NATO) in Evropske unije (EU) kot način, da bi promovirala mir in svoje varnostne interese. Politične in vojaške odločitve o sodelovanju v teh operacijah se sprejemajo za vsak primer posebej. Pravočasna in ustrezna vključitev v politični in vojaški proces sprejemanja odločitev o konkretni operaciji je za Republiko Makedonijo pomembna z vidika doseganja sodelovanja na področju uporabe mednarodnih sil, kakor tudi v procesu pokonfliktne obnove države gostiteljice. V zaključni nalogi sem preko veljavnih nacionalnih dokumentov analiziral ambicije, možnosti in zmožnosti za sodelovanje Republike Makedonije pri oblikovanju večnacionalnih sil (Multinational Land Forces) na območju Zahodnega Balkana. Poleg političnega vidika sem analiziral in predstavil tudi zmožnosti in zmogljivosti Vojske R. Makedonije, ki bi lahko bile vključene v večnacionalnih silah Zahodnega Balkana. Z analizo sem skušal ugotoviti tudi, ali in zakaj je za Republiko Makedonijo pomembno vključevanje v tovrstno sodelovanje, in ali obstajajo morebitne ovire. Na podlagi ugotovitev zmožnosti in zmogljivosti sem opredelil sile, ki bi lahko bile vključene v večnacionalnih silah Zahodnega Balkana.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Nato, Evropska unija, Zahodni Balkan, Vojska Makedonije, večnacionalne sile, regionalno sodelovanje, Jugovzhodna Evropa...Ključne besede: Nato, Evropska unija, Zahodni Balkan, Vojska Makedonije, večnacionalne sile, regionalno sodelovanje, Jugovzhodna EvropaObjavljeno: 08.11.2017; Ogledov: 6755; Prenosov: 53 Polno besedilo (373,79 KB)