Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Preučevanje civilnega nadzora nad vojaško organizacijo je znanstveno relevantno na točki ko dokazujemo, da je koncept problematik prve in druge generacije civilno-vojaških odnosov opazen v slovenskih razmerah, vendar so vse dosedanje analize izhajale bolj iz dileme o doseganju učinkovitega (subjektivnega) civilnega nadzora nad vojsko, manj pa so se posvečale možnosti objektivnega nadzora, niti so pri tem upoštevale značilnosti objekta nadzorovanja, to je same Slovenske vojske. Doktorska disertacija poskuša izpolniti to praznino ter pojasniti zakaj je v nedorečenem civilnem nadzoru, ki je bil sicer določen na demokratičen način, možno iskati razloge za omejevanje izvajanja poslanstva vojaške organizacije, hkrati pa dokazuje, da so v Sloveniji prisotne vse ključne značilnosti problematik druge generacije civilno-vojaških odnosov, ki jih poznamo iz tujih virov in praks. Disertacija v tem pogledu prinaša novost, saj bo osvetlila civilno-vojaške odnose tudi s stališča nadzorovanega - vojske. Tiste, kateri lahko deviacije v civilno-vojaških odnosih v določenih pogojih omejujejo uresničevanje svojega poslanstva. Predmet disertacije je demokratični civilni nadzor nad vojsko v Sloveniji in sicer v ožjem pomenu – nadzor, ki ga izvajajo politične institucije (institucionalni nadzor). Raziskava je bila osredotočena na preučevanje vzročno posledične povezanosti civilnega nadzora in delovanja Slovenske vojske. Temeljni cilji raziskave so bili ugotavljanje značilnosti sodobnih civilno-vojaških odnosov v Sloveniji, ocena kakovosti udejanjanja civilnega nadzora s poudarkom na izpolnjevanju civilnih odgovornosti v praksi s stališča teorije in tradicij demokratičnega civilnega nadzora, ter ugotavljanje kako se udejanjanje civilnega nadzora odraža na Slovensko vojsko.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...civilni nadzor, učinkovitost vojske, delovanje vojske, Slovenska vojska, demokratizacija...Ključne besede: civilni nadzor, učinkovitost vojske, delovanje vojske, Slovenska vojska, demokratizacijaObjavljeno: 28.01.2013; Ogledov: 10976; Prenosov: 642 Polno besedilo (1,90 MB)
Opis: V interaktivnem mednarodnem okolju, ki sledi tempu globalizacije, se zaprti vojaški sistemi, s ciljem racionalizacije poslovanja, vse bolj povezujejo v multinacionalne integrirane logistične enote. Prepletenost in mrežna povezanost cilja zahtevanih funkcionalnih področij je odvisna od zmožnosti in dosežene razvojne stopnje angažiranosti. Uspešnost in učinkovitost upravljanja vojaške logistike lahko dosežemo s celostnim pristopom, in to pri vsaki stopnji procesa načrtovanja, organiziranja, usmerjanja in kontrole. Osnovni cilj uspešnosti delovanja namensko organiziranega logističnega sistema je vzpostaviti učinkovit distribucijski sistem ter izvajati smiselno poveljevanje in kontrolo nad logističnimi procesi. Učinkovitost vojaške logistike predstavlja imperativ pri doseganju uspešnosti delovanja vojaškega sistema.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: vojaška logistika, logistični sistemi, menedžment, uspešnost, odzivnost, elastičnost, učinkovitost, prilagodljivostObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 11182; Prenosov: 240 Polno besedilo (757,32 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...zunanje izvajanje dejavnosti, primerjalno presojanje, ekonomska učinkovitost, Slovenska vojska, varovanje objektov...Ključne besede: zunanje izvajanje dejavnosti, primerjalno presojanje, ekonomska učinkovitost, Slovenska vojska, varovanje objektovObjavljeno: 02.04.2012; Ogledov: 10512; Prenosov: 106 Polno besedilo (352,32 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...plin, utekočinjen naftni plin, električna energija, energetska učinkovitost, Slovenska vojska...Ključne besede: energetska odvisnost, energetski vir, naftni derivati, zemeljski plin, utekočinjen naftni plin, električna energija, energetska učinkovitost, Slovenska vojskaObjavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 9743; Prenosov: 64 Polno besedilo (1,47 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, helikopterji, zunanje izvajanje dejavnosti, vzdrževanje, učinkovitost, uspešnost...Ključne besede: Slovenska vojska, helikopterji, zunanje izvajanje dejavnosti, vzdrževanje, učinkovitost, uspešnostObjavljeno: 24.05.2012; Ogledov: 9148; Prenosov: 27 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: Podobnost miselnih modelov je pomemben dejavnik uspešnosti tima. Raziskava se je osredotočila na odnos med podobnostjo miselnih modelov vojakov in uspešnostjo vojaških timov, ki so se usposabljali za misijo v tujini. Raziskovalci so želeli preveriti, ali se podobnost miselnih modelov vojakov povezuje z njihovo pripravljenostjo na misijo, ali imajo izkušeni vojaki bolj podobne miselne modele kot neizkušeni ter ali se stopnja podobnosti miselnih modelov vojakov z usposabljanjem za misijo spremeni. Osredotočili so se na dva vidika podobnosti miselnih modelov – med vojaki v enoti ter med vojaki in poveljniki. Raziskava je zajela vojake in poveljnike 6 vodov Slovenske vojske. Miselne modele so raziskovalci merili s tehniko ocenjevanja povezanosti pojmov. Podatke o miselnih modelih so obdelali s tehniko Pathfinder, njihovo podobnost pa ocenili z različnimi merami, osnovanimi na teoriji grafov. Psihološko pripravljenost vojakov so ocenili na podlagi za raziskavo oblikovanega vprašalnika, ocene operativne pripravljenosti vodov pa sta na podlagi subjektivnega kriterija podala poveljnika čet. Izkazalo se je, da različne mere podobnosti miselnih modelov dajejo različne odgovore na raziskovalna vprašanja. Rezultati so nakazali, da so bolj psihološko pripravljeni vojaki, ki imajo sovojakom bolj podobne miselne modele in da so bolj operativno pripravljeni vodi, v katerih imajo vojaki poveljnikom bolj podobne miselne modele o odnosih. Izkazalo se je, da imajo neizkušeni vojaki bolj podobne miselne modele kot izkušeni. Z usposabljanjem so bolj podobne postale le najmočnejše neposredne povezave v miselnih modelih vojakov, celotni miselni modeli pa bolj različni.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...timi, vojaško osebje, timsko delo, vzdolžne študije, učinkovitost skupine, vojaška psihologija...Ključne besede: diplomska dela, tehnika ocenjevanja povezanosti pojmov, teorija grafov, Pathfinder, miselni modeli, timi, vojaško osebje, timsko delo, vzdolžne študije, učinkovitost skupine, vojaška psihologijaObjavljeno: 29.04.2019; Ogledov: 6049; Prenosov: 31 Polno besedilo (1,28 MB)
Opis: Procesi javnega naročanja nižje vrednosti so skozi javna naročila nenehno vpeti v naš vsakdanjik in vsakdanjik raznih organizacij, gospodarskih družb inne nazadnje tudi institucij državne uprave, kot sta Ministrstvo za obrambo in Slovenska vojska. So nekakšen agregat gospodarstva, seveda v določenem deležu, ki vsekakor ni zanemarljiv, in prinašajo dinamične spremembe v okolje,v katerem delujejo. Slovensko gospodarstvo je dobilo s prevzemanjem Evropske zakonodaje nov zagon in nove priložnosti na mednarodnih trgih, saj seje naša zakonodaja postopoma prilagodila zakonodajnim postopkom EU. Za uspešno delovanje na področju javnih naročil nižje vrednosti je potrebno poznati zakonodajo na tem področju, njeno vpetost v sistem na vseh nivojih, hkrati pa aktivno spremljati novitete, ki prihajajo. Samo na takšen način smo lahko uspešni. Prav javna naročila nižjih vrednosti pa so pokazala na določene pomanjkljivosti v procesu in nujnosti prilagoditve današnjemu času, ki je neusmiljen s svojimi vzponi in padci. Prenova poslovnega procesa javnih naročil nižjih vrednosti mora temeljiti na povezljivosti z oddajo naročil velike vrednosti, enotnih zahtevah, potrebnih za spremljanje, izvajanje in ocenjevanje dosežene stopnje razvoja procesa. Zaradi tega je potrebno proces javnih naročil nižjih vrednosti neprestano izpopolnjevati in dograjevati s ciljem čim boljše racionalne porabe proračunskih sredstev na vseh področjih, še posebej pa na obrambnem področju Ministrstva za obrambo in področju Slovenske vojske, kjer so sredstva predvidena za tovrstno dejavnost, iz dneva v dan manjša.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...obrambo, Slovenska vojska, enostavni postopek, racionalna poraba, učinkovitost, urea (umetno gnojilo)...Ključne besede: javno naročilo nižjih vrednosti, zakonodaja o javnem naročanju, Ministrstvo za obrambo, Slovenska vojska, enostavni postopek, racionalna poraba, učinkovitost, urea (umetno gnojilo)Objavljeno: 28.03.2013; Ogledov: 9856; Prenosov: 319 Polno besedilo (2,63 MB)
Opis: Pričujoča zaključna naloga se ukvarja s problematiko merjenja oz. vrednotenja uspešnosti komuniciranja z javnostmi o vlogi Slovenske vojske v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, in sicer na primeru helikopterskega reševanja v gorah kot javnosti najbolj poznanem elementu tega sistema. Tako ponuja osnovno teoretično podlago s področja odnosov z javnostmi, komuniciranja ter vrednotenja uspešnosti komuniciranja. Rezultati analize objav v medijih na obravnavano temo v preteklem petletnem obdobju pa pokažejo, da je vloga helikopterskih posadk pri reševanju v gorah in s tem vloga Slovenske vojske v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v javnosti prepoznavna in pozitivno sprejeta. Načini, metode in tehnike komuniciranja, ki jih pri tem uporabljamo predstavniki za odnose z javnostmi v SV, zagotavljajo uspešno in učinkovito predstavljanje v javnosti in tako pripomorejo k pozitivni podobi SV v javnosti.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: odnosi z javnostmi, komuniciranje, uspešnost, učinkovitost, merjenje, vrednotenje, helikoptersko reševanje, Slovenska vojskaObjavljeno: 16.10.2017; Ogledov: 6508; Prenosov: 138 Polno besedilo (431,79 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...ževanje, digitalizacija, digitalno poveljevanje, umetna inteligenca, energetska učinkovitost, zborniki...Ključne besede: učna analitika, e-izobraževanje, digitalizacija, digitalno poveljevanje, umetna inteligenca, energetska učinkovitost, zbornikiObjavljeno: 26.03.2024; Ogledov: 2139; Prenosov: 178 Polno besedilo (1,74 MB)