Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: S koncem hladne vojne, uvedbo novih tehnologij in spremembami v varnostnem okolju, se v svetu začne proces transformacij oboroženih sil. Proces transformacije oboroženih sil zaradi različnih vzrokov poteka neenakomerno, zato nastaja tako imenovana transformacijska vrzel. Slovenska vojska je v procesu transformacije šla skozi dve uspešni fazi, zaradi gospodarske krize in zmanjšanih virov pa se je upočasnila. Z alternativno vizijo razvoja lahko Slovenska vojska zmanjša vpliv gospodarske krize in zmanjšanih virov.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: transformacija, transformacijska vrzel, alternativna vizija razvojaObjavljeno: 22.01.2013; Ogledov: 11231; Prenosov: 418 Polno besedilo (1,66 MB)
Opis: Spremembe mednarodnega varnostnega okolja, globalni varnostni izzivi in tehnološki napredek zahtevajo stalno prilagajanje obrambnega sistema, obrambnega resorja in Slovenske vojske. Oborožitev in vojaška oprema sta materialni del bojne moči in pomembno vplivata na razmerje sil v boju. V zaključni nalogi je govora o oborožitvi, strelivu in minskoeksplozivnih sredstvih v motorizirani četi Slovenske vojske. Proučil sem namene, značilnosti, taktično-tehnične karakteristike posameznih orožij in naredil primerjave med njimi, kajti govora je o dveh različnih časovnih obdobjih oborožitve od osamosvojitve Slovenije. Na osnovi vseh podatkov, kakor tudi moje dosedanje prakse pri delu v Slovenski vojski, sem prišel do določenih zaključkov. Podal sem tudi predloge in morebitne rešitve za oborožitev motorizirane čete Slovenske vojske v prihodnje.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... transformacija Slovenske vojske, pehotni (motorizirani) oddelek, stalna posadka...Ključne besede: transformacija Slovenske vojske, pehotni (motorizirani) oddelek, stalna posadka vozila, izkrcni delObjavljeno: 12.03.2013; Ogledov: 9219; Prenosov: 275 Polno besedilo (685,99 KB)
Opis: Spremenjenje funkcije oboroženih sil (OS) srednjeevropskih držav po hladni vojni so predmet proučevanja pričujočega dela, ki je najprej zahtevalo, kar seda jasno definiranje pojma "srednje evropsko" oziroma Srednje Evrope in njenih gospodarskih, kulturnih in nenazadnje varnostno-političnih značilnosti. Po koncu hladne vojne se v Evropi in svetu dogajajo pomembne spremembe na področju varnosti in še posebej percepciji nevarnosti - zaznavanje novih, kompleksnih in nadnacionalnih ali globalnih groženj, na katere pa se ne da odgovarjati z OS Clausewitzevega tipa. Zato so se tudi srednjeevropske države odločile za transformacijo svojih OS. Tako imajo danes že vse srednjeevropske države članice Nata t.i. ''poklicne OS'', ki so male, dobro usposobljene, visoko mobilne in sodobno opremljene. Prav vse srednjeevropske države tudi Avstrija in Švica, ki nista članici zveze Nato oziroma sta nevtralni, so spremenile funkcije svojim OS in jih tako namenile, bolj kot za izvajanje vojaške obrambe nacionalne države, za zagotavljanje mednarodne miru in varnosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...oboroženih sil, Srednja Evropa, postmoderne oborožene sile, transformacija oboroženih sil, kompleksne grožnje, mednarodne operacije in...Ključne besede: funkcije oboroženih sil, Srednja Evropa, postmoderne oborožene sile, transformacija oboroženih sil, kompleksne grožnje, mednarodne operacije in misijeObjavljeno: 25.04.2013; Ogledov: 10393; Prenosov: 131 Polno besedilo (1,11 MB)
Opis: Preoblikovanje obrambnega sistema Republike Slovenije sledi dinamiki določanja ciljev države na obrambnem področju ter izbiro optimalnih načinov in sredstev za njihovo uresničevanje. Slovenska vojska je v letu 2012 pričela s procesom transformacije z namenom zagotavljanja vojaških zmogljivosti in zmožnosti skladno s potrebami Republike Slovenije. Vzporedno z transformacijo Slovenske vojske poteka integracija civilno-vojaške strukture Ministrstva za obrambo Republike Slovenije, ki mora odpraviti procesno in organizacijsko podvojenost ter zagotoviti povezanost doslej ločenih civilnih in vojaških organizacijskih enot, ki izvajajo primerljive, oziroma istovrstne naloge in procese. Na področju obveščevalne dejavnosti na obrambnem področju sta Obveščevalno varnostna služba Ministrstva za obrambo in vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnost subjekta, ki bosta v obdobju transformacije obrambnega sistema Republike Slovenije z integrirano obveščevalno analitiko neprekinjeno zagotavljala Slovenski vojski obveščevalne produkte. Obveščevalna zagotovitev kot bojna funkcija je usmerjenana vse ravni poveljevanja v SV in mora zagotoviti mrežni sistem izmenjave podatkov in informacij. Integracija subjektov obveščevalne dejavnosti na obrambnem področju sledi trendu sprememb v načinu delovanja obveščevalnih služb, ki temelji na večjem sodelovanju in izmenjavi podatkov (need to share) tako na nacionalnem kot mednarodnem področju. Z integracijo procesov bodo zagotovljene ključne obveščevalne informacije, ki so podlaga za sprejemanje ustreznih obrambnopolitičnih odločitev, za izvajanje poslanstva, delovanja in operativne zaščite SV, kakor tudi vodilo za sprejemanje pravočasnih in ustreznih ukrepov.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... transformacija, integracija, obveščevalna dejavnost, Obveščevalno varnostna služba MORS,...Ključne besede: transformacija, integracija, obveščevalna dejavnost, Obveščevalno varnostna služba MORS, vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnostObjavljeno: 16.01.2015; Ogledov: 11204; Prenosov: 666 Polno besedilo (408,90 KB)
Opis: Delovanje enot in specialistov za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo zajema pomemben segment v okviru zaščite sil. Spekter delovanj je zeloširok, obsega zagotavljanje bojne podpore silam za bojevanje in izvajanje nalog pri podpornem delovanju enot Slovenske vojske. Zaradi pojava in soočanjaz novimi viri ogroţanja in tveganja varnosti na globalni, nadnacionalni in nacionalni ravni sta vloga in pomen jedrske, radiološke, kemične in biološke obrambe ključnega pomena za odzivanje na vojaške in nevojaške vire ogroţanja. Ustrezen koncept strukture in organiziranosti enot ter specialistov zagotavlja pogoje za uspešen razvoj zmogljivosti in obvladovanje vseh izzivov, s katerimi se v dinamično spreminjajočem varnostnem okolju srečujejo pripadniki in enote jedrske, radiološke, kemične in biološke obrambe. Tako kot vsaka uspešna organizacija se mora tudi Slovenskavojska pravočasno odzivati in prilagajati na spremembe v mednarodnem in nacionalnem okolju ter na ta način zagotavljati svoj razvoj in napredek. Glede na to, se morata ves čas temu primerno prilagajati tudi obseg in struktura jedrske, radiološke, kemične in biološke obrambe. Oblikovanje novih konceptov in predlogov umeščenosti enot in specialistov v strukturo Slovenske vojske, ki je predmet zaključne naloge, je dinamičen proces, katerega cilj je odgovoriti na dileme in vprašanja, kakšne zmogljivosti jedrske, radiološke, kemične in biološke obrambe potrebuje Slovenska vojska oz. jih z razpoložljivimi viri lahko zagotavlja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, transformacija, koncept, jedrska, radiološka, kemična in biološka obramba...Ključne besede: Slovenska vojska, transformacija, koncept, jedrska, radiološka, kemična in biološka obrambaObjavljeno: 21.01.2015; Ogledov: 8112; Prenosov: 139 Polno besedilo (1,47 MB)
Opis: Zaključna naloga utemeljuje potrebo po sistemski ureditvi procesa ciljenja v SV. Proces ciljenja je eden od pomembnejših procesov, ki se v zadnjih letih odvijajo znotraj Zavezništva. SV je sprejela doktrino NATO s področja ciljenja s sprejemom SVS standarda 2285 in se obvezala, da bo integrirala ciljenje v delovanje SV. V realnosti je delovanje procesov ciljenja doktrinarno še zelo nedorečeno. Zaključna naloga predstavi doktrino Zavezništva s področja ciljenja, uspešen model ciljenja na primeru brigade Kanadske vojske ter trenutno stanje na nivoju brigade SV. Na osnovi ugotovitev zaključna naloga predstavi model delovanja procesov ciljenja na strukturi nove brigade SV po transformaciji.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...ciljenje, Slovenska vojska, transformacija, brigada, Nato, kanadska vojska...Ključne besede: ciljenje, Slovenska vojska, transformacija, brigada, Nato, kanadska vojskaObjavljeno: 27.10.2016; Ogledov: 8086; Prenosov: 282 Polno besedilo (561,65 KB)
Opis: Slovenska vojska (SV) se nahaja pred novimi izzivi v izvedbi procesa transformacije, ki je posledica sprememb v mednarodnem varnostnem okolju, ki vplivajo tako na zagotavljanje nacionalne varnosti Republike Slovenije (RS), kot tudi na njene obveznosti do zavezništva NATO. Skozi proces transformacije se bo obseg in struktura SV prilagodila njenemu poslanstvu in nalogam ter potrebam po dodatnih ali drugačnih zmogljivostih za uresničevanje nalog v nacionalnem, zavezniškem in širšem mednarodnem okolju. Sestavni del bojne moči enot SV so ustrezno organizirane, opremljene in usposobljene enote ognjene podpore, sposobne podpreti delovanje brigade na teritoriju RS, z oblikovanjem premestljivih modulov pa tudi delovanje bataljonske bojne skupine za potrebe zavezništva izven območja države. Moj namen v zaključni nalogi je analizirati ustreznost predlaganih in sprejetih rešitev na tem področju.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... transformacija, ognjena podpora, bataljonska bojna skupina...Ključne besede: transformacija, ognjena podpora, bataljonska bojna skupinaObjavljeno: 10.11.2016; Ogledov: 7741; Prenosov: 69 Polno besedilo (817,23 KB)
Opis: SV si je s procesom transformacije zadala tudi nalogo centralizirati logistiko SV v logistični brigadi (LOGBR), katera bo imela v svoji formaciji logistične polke, ki za SV predstavljajo nove enote v njeni strukturi. Do pričetka transformacije je bila SV organizirana na podlagi brigadnega in bataljonskega principa, ko govorimo o taktični ravni. Polk za oskrbovanje (POSK), kot sestavni del LOGBR, bo moral s svojo formacijo zagotavljati neprekinjeno logistično oskrbo enot SV doma in v operacijah kriznega odzivanja ter mednarodnih operacijah in misijah (OKO/MOM), kar zahteva celostni pristop pri načrtovanju in izvajanju oskrbovanja. V zaključni nalogi bomo prikazali celovitejši pogled na nov logistični pristop v SV, s poudarkom na POSK.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...polk za oskrbovanje, transformacija, logistika, centralizacija...Ključne besede: polk za oskrbovanje, transformacija, logistika, centralizacijaObjavljeno: 17.11.2016; Ogledov: 7274; Prenosov: 87 Polno besedilo (1,40 MB)
Opis: Vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnost (VOPVD) združuje obveščevalno, protiobveščevalno in varnostno dejavnost, ki skupaj uresničujejo obveščevalno zagotovitev. Obveščevalna zagotovitev zagotavlja možnost pravočasne, načrtne in organizirane priprave namensko oblikovanih enot za izvedbo svojega poslanstva v celotnem spektru delovanja. Obveščevalna zagotovitev je bojna funkcija, ki jo vodi in usmerja poveljnik, izvajajo jo obveščevalno varnostni organi (S-2) brigade in polkov, obveščevalna četa, izvidniške enote, manevrske enote (bataljoni in čete). Je neprekinjena dejavnost medsebojno povezanih nalog in sistemov, ki skozi obveščevalni proces, z načrtovanjem in usmerjanjem, zbiranjem in obdelavo pomembnih informacij v obveščevalni podatek oziroma znanje ter njegovim posredovanjem poveljniku omogočajo razumevanje sovražnika, zemljišča in civilnih dejavnikov. Učinkovito obveščevalno zagotovitev v kompleksnem, dinamičnem in soodvisnem okolju obveščevalni elementi v polku in brigadi izvajajo s pomočjo vseh razpoložljivih sredstev in virov. Organizacijska struktura VOPVD v brigadi in polku mora omogočati odzivno in pravočasno obveščevalno podporo ter hitro premestljive obveščevalne elemente, ki bodo prožni in sposobni delovati v celotnem spektru možnih operacij kjerkoli po svetu.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...in varnostna dejavnost, obveščevalna zagotovitev, obveščevalni proces, transformacija obveščevalne strukture...Ključne besede: vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnost, obveščevalna zagotovitev, obveščevalni proces, transformacija obveščevalne struktureObjavljeno: 18.11.2016; Ogledov: 8033; Prenosov: 232 Polno besedilo (299,55 KB)
Opis: Razvoj vsake organizacije je težak in zapleten proces. Transformacija Slovenske vojske ni nobena izjema pri tem. Transformacija Slovenske vojske zahteva spremembo posameznih obstoječih konceptov delovanja vojske, kot tudi razvoj novih konceptov za dosego končnih ciljev transformacije. Analitična metoda kakovostnega ovrednotenja konceptov ali konceptualnih dokumentov imenovana Razvoj konceptov z igro vrednotenja v fazi eksperimentiranja ponuja podporo razvoju konceptov, saj z edinstvenim postopkom vrednotenja primernosti koncepta in analizo dobljenih podatkov z nizkimi stroški potrdi ali ovrže primernost novo razvitega koncepta, preden le ta preide v operativno uporabo in v primeru neustreznosti koncepta povzroči neprimerno večje stroške, kot so bili stroški izvedbe eksperimenta. Razvoj konceptov z igro vrednotenja je v svetu vedno večje konkurence standard v uspešnih podjetjih.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vsake organizacije je težak in zapleten proces. Transformacija Slovenske vojske ni nobena izjema pri tem....Ključne besede: igra vrednotenja, koncept, transformacijaObjavljeno: 23.10.2017; Ogledov: 6575; Prenosov: 35 Polno besedilo (1,00 MB)