Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Vzdrževanje materialnih sredstev (MS) je namenjeno ohranjanju zanesljivosti le teh in s tem zagotavljanju sposobnosti, da pri predpisanih pogojih uporabe delujejo brezhibno, s čimer se omogoči izvedbo nalog enot SV v miru, v okviru mirovnih operacij in v vojnih razmerah. V Slovenski vojski (SV) se izvedba vzdrževanja zagotavlja z lastnimi vzdrževalnimi kapacitetami kjer je to mogoče in pri zunanjih izvajalcih, za MS za katera ni zadovoljivih pogojev izvajanja vzdrževanja. Delo – storitev mora biti planirano, organizirano, stroškovno ovrednoteno ter strokovno izvedeno in nadzorovano, ne glede na to kdo ta dela izvaja in na katerem nivoju vzdrževanja se opravljajo. Vsi navedeni postopki se izvajajo na osnovi aktov vodenja in poveljevanja v SV, pri čimer pa se ne sme pozabiti na ključ delavniškega poslovanja t.i. delavniško in tehnološko dokumentacijo, ki je namenjena »komuniciranju« prenosu podatkov v sistemu vzdrževanja. Omenjena celota postopkov nas pripeljejo do ekonomičnosti vzdrževanja oz. nizkih stroškov, možnosti analiziranja in napovedovanja leteh.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Slovenska vojska, logistika, vzdrževanje, planiranje, stroškiObjavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 9102; Prenosov: 608 Polno besedilo (1,70 MB)
Opis: Morje predstavlja odprto okno v svet. Je arterija gospodarstva, saj zagotavljazanesljivo in varno oskrbo s surovinami, prosto menjavo blaga ter relativno varno oskrbovalno pot. Več kot 80 odstotkov mednarodnega transporta in trgovine poteka po morju in ogrožanje varnosti plovbe s strani somalijskih piratov posledično pomeni ogrožanje svetovne gospodarske situacije, saj povišane cene plovbe neposredno vplivajo na povišanje cen nafte, ostalih materialnih dobrin in posledično na gospodarstvo. V boj proti piratstvu so se v zadnjih letih aktivno vključile mednarodne organizacije, predvsem Generalna skupščina Združenih narodov, Nato in Evropska unija. Slednja je za boj proti somalijskim piratom organizirala prvo skupno pomorsko vojaško operacijo z imenom Atalanta. Mednarodna skupnost ima pri reševanju problema piratstva na voljo vsa pravna in materialna sredstva, vendar brez odločnega angažiranja ne bo mogoče trajnostno zagotoviti miru in stabilnosti na tem področju.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...somalijski pirati, ladja, varnost, stroški, mednarodne operacije...Ključne besede: somalijski pirati, ladja, varnost, stroški, mednarodne operacijeObjavljeno: 26.02.2013; Ogledov: 9039; Prenosov: 194 Polno besedilo (847,45 KB)
Opis: Nakup oborožitvenega sistema običajno pomeni velik zalogaj, saj so sodobni oborožitveni sistemi zelo zahtevni in zato tudi izredno dragi. Žal strošek nakupa še zdaleč ni največji strošek, ki ga bomo plačali. Če želimo imeti in uporabljati sodoben oborožitveni sistem, moramo računati na to, da bomo poleg stroškov nakupa imeli še druge stroške. Večji del stroškov se namreč pojavi med operativno uporabo in podporo uporabe oborožitvenega sistema. Stroški v celotni življenjski dobi nekega oborožitvenega sistema, imenovani tudi stroški v življenjskem ciklu oborožitvenega sistema, so od dva- do petkrat večji od začetnega stroška nakupa oborožitvenega sistema. Pomembno je, da že pri nakupu razmišljamo o teh stroških in jih, če je le mogoče, čim bolj analiziramo. S podrobno analizo stroškov v življenjskem ciklu oborožitvenega sistema še pred nakupom lahko kljub morebitnemu višjemu začetnemu strošku nabave pozneje pri operativni uporabi prihranimo zajetno vsoto in na koncu dosežemo nižje skupne stroške v življenjskem ciklu oborožitvenega sistema.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...operativno uporabo in podporo uporabe oborožitvenega sistema. Stroški v celotni življenjski dobi nekega oborožitvenega sistema,...Ključne besede: življenjski cikel, stroški v življenjskem ciklu, obrambni izdatkiObjavljeno: 13.01.2023; Ogledov: 1879; Prenosov: 49 Polno besedilo (1,58 MB)