Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vključevanje zunanjih izvajalcev oskrbe in transporta na sodobno bojišče
Boštjan Kopše, 2023

Opis: Sodobno bojišče se v današnjem času enormno spreminja, kot posledica tehnološkega napredka in več domenskega prepletanja in teritorialne nepredvidljivosti povzroča tendenco po napredku v segmentu oskrbe in transporta sodobnega bojišča ter zahtevo po vzdržnosti za pravočasno in na točno lokacijo dostavljene vire. Navedeno povzroča danes pomisleke strategom in zaposlenim na področju vzdržnosti vojaške logistike podrobneje področja oskrbe ter transporta. V zaključni nalogi nameravamo sistematično preučiti področje spreminjanja tradicionalnega bojišča izključno v segmentu oskrbe in transporta z vključevanjem pogodbenih izvajalcev. Podrobneje smo preučili pojavna tveganja s pomočjo podatkov zbranih z intervjuji ciljne skupine izvajalcev pogodbenih storitev v tujini in pripadnikov regularnih majhnih do srednje velikih vojska, ki sodelujejo že daljše obdobje na kriznih žariščih in poznajo tendence do danes in dokaj dobro ocenjujejo kaj prihaja jutri. S pomočjo pridobljenih rezultatov predvsem iz pojavnih tveganj nameravamo podati smernice o smiselnosti vključenosti pogodbenih izvajalcev in v kakšnem razmerju če sploh.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: vzdržljivost, pogodbeniki, transport, oskrba, sodobno bojišče
Objavljeno: 06.07.2023; Ogledov: 12; Prenosov: 5
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

2.
Vloga brezpilotnih letalnih sistemov razreda I. na sodobnih bojiščih
Marko Stopar, 2023

Opis: Danes smo priča množični uporabi oborožitvenih sistemov, ki za svoje delovanje neposredno ne potrebujejo človeške posadke. Po množičnosti izstopajo brezpilotni letalni sistemi, ki jih ima v svojem vojaškem arzenalu večina držav in številni nedržavni akterji. Na sodobnih bojiščih se vedno pogosteje uporabljajo majhni brezpilotni letalni sistemi razreda I, ki lahko delujejo v celotnem spektru delovanja. Z razvojem ob koncu 20. stoletja ter s kasnejšo komercializacijo in množičnostjo se je njihova vloga na sodobnih bojiščih dodatno povečala. Z uporabo umetne inteligence in razvojem robotike, ki sta osnovi za tvorjenje rojev brezpilotnih letal in uporabo lebdečega ali tavajočega streliva, bodo brezpilotni sistemi postali ključna zmogljivost sodobnih oboroženih sil. Nekateri avtorji jim pripisujejo celo ključno vlogo v prihodnjih spopadih. Tudi Slovenska vojska si nenehno prizadeva modernizirati in doseči večjo stopnjo učinkovitosti, zato načrtuje opremljanje z modernimi sistemi brezpilotnih letalnikov razreda I na vseh taktičnih ravneh.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...koristni tovor, roji brezpilotnih letalnikov, lebdeče strelivo, sodobno bojišče...
Ključne besede: brezpilotni sistem razreda I, komercialni brezpilotni sistemi, koristni tovor, roji brezpilotnih letalnikov, lebdeče strelivo, sodobno bojišče
Objavljeno: 11.07.2023; Ogledov: 17; Prenosov: 11
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh