Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Republika Slovenija in s tem Slovenska vojska se je za izvajanje nalog v okviru Severnoatlantskega zavezništva zavezala zagotavljati dve srednji bataljonski bojni skupini. Pri tem srednja pehotna bataljona Slovenske vojske predstavljata jedri okoli katerih se bosta bojni skupini formirali, za kar pa bosta morala biti primerno usposobljena, opremljena in oborožena. Delo pred vami obravnava ročno protioklepno oborožitev srednjih pehotnih bataljonov. V njem podajamo pregled razvoja ročnega protioklepnega orožja in skozi primerjalno analizo orožij, zgodovinskih izkušenj ter opremljenosti pehotnih enot tujih oboroženih sil razmišljamo o vrsti in številu ročnih protioklepnih orožij za potrebe srednjih pehotnih bataljonov Slovenske vojske. Čeprav je Slovenska vojska že izbrala svoja ročna protioklepna orožja, bomo skozi nalogo poskusili potrditi primernost tega izbora.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...opremljena in oborožena. Delo pred vami obravnava ročno protioklepno oborožitev srednjih pehotnih bataljonov. V njem... ...ročno protioklepno orožje, oklepna vozila, protioklepni boj, Slovenska vojska, srednji...Ključne besede: ročno protioklepno orožje, oklepna vozila, protioklepni boj, Slovenska vojska, srednji pehotni bataljonObjavljeno: 24.08.2021; Ogledov: 3418; Prenosov: 205 Polno besedilo (1,80 MB)
Opis: Protioklepno orožje se je skozi zgodovino razvijalo skupaj s tanki, kot sredstvo za boj proti grožnji oklepnih vozil. Razvoj ročnega protioklepnega orožja se je začel na začetku prve svetovne vojne, ko so se pojavila prva oklepna vozila, predhodniki današnjih tankov. V začetkih razvoja so vojaki kot ročno protioklepno orožje uporabljali protitankovske puške, ki so sčasoma postale neučinkovite. Sledila je uporaba protitankovskih topov, katerih slabost pa je bila premičnost. Z razvojem sodobnejšega ročnega protioklepnega orožja se je povečala premičnost enot. Pri tem se je venomer kazal razvoj ročnega protioklepnega orožja, ki je potekal sočasno z razvojem novih oklepnih vozil. Ročno protioklepno orožje se je razvilo do te stopnje, da je postalo večnamensko, s čimer se je povečala njegova uporabnost. Danes pa je razvoj protioklepnega orožja usmerjen v protioklepne raketne sisteme.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: ročno protioklepno orožje, zgodovina, večkratna uporaba, tanki, netrzajni topovi, ročni netrzajni minometi, ročni netrzajni raketometiObjavljeno: 27.06.2024; Ogledov: 4; Prenosov: 1 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!