Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Obveščevalna zagotovitev je bojna funkcija, ki ima pomembno vlogo v vseh načinih delovanja brigade in polka. Poznavanje nalog in procesov, ki podpirajo obveščevalno zagotovitev je temelj njenega razumevanja. Te naloge in procesi se v različnih državah različno poimenujejo in opredeljujejo. Terminološki zapleti so zato precejšnji navkljub sprejetim doktrinarnim dokumentom zveze NATO. Brigada združuje zmogljivosti, ki omogočajo delovanje v celotnem spektru. Obveščevalna zagotovitev se mora v brigadi izvajati v celotnem obsegu. V sodobnem vojskovanju postaja informacija pomembno orožje. Ključni proces, ki upravlja z informacijami v brigadi in polku je obveščevalni ciklus. Ta predstavlja hrbtenico obveščevalne zagotovitve. Ključno vretence te hrbtenice je skupina za obdelavo podatkov in informacij.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...obveščevalna dejavnost, nadzor, izvidovanje, obveščevalni ciklus, brigada, polk, bataljonska bojna skupina....Ključne besede: obveščevalna zagotovitev, vojaška obveščevalna dejavnost, nadzor, izvidovanje, obveščevalni ciklus, brigada, polk, bataljonska bojna skupina.Objavljeno: 11.11.2016; Ogledov: 6101; Prenosov: 93 Polno besedilo (403,14 KB)
Opis: SV si je s procesom transformacije zadala tudi nalogo centralizirati logistiko SV v logistični brigadi (LOGBR), katera bo imela v svoji formaciji logistične polke, ki za SV predstavljajo nove enote v njeni strukturi. Do pričetka transformacije je bila SV organizirana na podlagi brigadnega in bataljonskega principa, ko govorimo o taktični ravni. Polk za oskrbovanje (POSK), kot sestavni del LOGBR, bo moral s svojo formacijo zagotavljati neprekinjeno logistično oskrbo enot SV doma in v operacijah kriznega odzivanja ter mednarodnih operacijah in misijah (OKO/MOM), kar zahteva celostni pristop pri načrtovanju in izvajanju oskrbovanja. V zaključni nalogi bomo prikazali celovitejši pogled na nov logistični pristop v SV, s poudarkom na POSK.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: polk za oskrbovanje, transformacija, logistika, centralizacijaObjavljeno: 17.11.2016; Ogledov: 5639; Prenosov: 74 Polno besedilo (1,40 MB)
Opis: Jedro Slovenske vojske predstavljajo pehotni polki, ki po standardih zveze NATO spadajo v kategorijo lahkih pehotnih enot. Da bi vojska lahko opravila zastavljene naloge in dosegla cilje, je potrebno zagotoviti zadostno ognjeno podporo in bojno moč enotam, ki opravljajo te naloge. Republika Slovenija se je kot članica zveze NATO zavezala k izgradnji enot srednje pehote, katere jedro predstavljajo mehanizirane enote opremljene z bojnimi vozili pehote in samovoznimi minometnimi sistemi. Za dosego teh ciljev se bo moral del Slovenske vojske preoblikovati iz lahkih pehotnih enot v enote srednje pehote. Z razvojem zmogljivosti srednjih pehotnih enot se poveča tudi spekter nalog, ki ne bodo samo več mirovniške, ampak tudi naloge v spopadih visoke intenzitete.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...pehotni polk, mehanizirane enote, ognjena podpora, bojna moč, bojno...Ključne besede: pehotni polk, mehanizirane enote, ognjena podpora, bojna moč, bojno vozilo pehoteObjavljeno: 09.03.2018; Ogledov: 4681; Prenosov: 79 Polno besedilo (601,75 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, pehotni polk, kopenska vojska...Ključne besede: Slovenska vojska, pehotni polk, kopenska vojskaObjavljeno: 18.01.2021; Ogledov: 2557; Prenosov: 858 Polno besedilo (4,47 MB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Avstro-Ogrska se na prihod prve svetovne vojne v takih razsežnostih ni ustrezno vojaško pripravila. Njene oborožene sile, razdeljene na skupno vojsko ter avstrijsko in madžarsko domobranstvo, so številčno, predvsem pa tehnološko zaostajale. Odločitve avstro-ogrskega generalštaba so zaradi podcenjevanja udarne moči nasprotnikovega topništva in dajanja poudarka pehotnemu bojevanju v prvih letih bojevanja privedle do velikih izgub človeških življenj, med katerimi je bilo na tisoče Slovencev, ki so služili v različnih enotah avstro-ogrske vojske. V nekaterih enotah je bila zastopanost vojakov slovenske narodnosti tolikšna, da so se imenovali »slovenski« polki. Na vseh bojiščih prve svetovne vojne so se vojaki srečevali z okoliščinami, kjer je bilo treba uporabiti veščine gorskega bojevanja, zato je avstro-ogrska vojska sistematično in načrtno ustanavljala enote za tako obliko bojevanja. Pripadniki so bili izjemno psihofizično pripravljeni in izurjeni v številnih veščinah, imeli bolj izpopolnjeno opremo in orožje, deležni pa so bili specialnih urjenj, kar je pripomoglo premagovati skrajne vremenske razmere, visoke nadmorske višine in nepreglednost terena. Pomemben dejavnik motiviranosti vojakov je bil, da je frontna črta potekala po slovenskem ozemlju, in bojevati se za lastno ozemlje je še dodatno dvigalo bojno pripravljenost. Ne glede na vse to pa so dolga leta bojevanja, izčrpanost in naveličanost vojakov, vsesplošno pomanjkanje, skupaj z novimi revolucionarnimi idejami boljševizma, rastjo narodnostne zavesti, pa tudi želji po koncu habsburške monarhije in združitvi pod novo, skupno jugoslovansko državo, leta 1918 privedli do uporov med vojaki, čemur sta tisto leto sledila tudi razpad avstro-ogrske monarhije in nastanek nove državne tvorbe, Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: svetovna vojna 1914-1918, soška fronta, Gorski strelski polk št. 2, gorsko bojevanje, upori, narodna zavestObjavljeno: 05.07.2022; Ogledov: 9; Prenosov: 4 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!